Soul - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Soul je hlavným a najväčším mestom Južnej Kórei, ktoré leží v severozápadnej časti krajiny na rieke Han, neďaleko hraníc so Severnou Kóreou. Najnižší bod mesta sa nachádza vo výške 45m n. m., najvyšší bod leží v nadmorskej výške 836m.

Hlavné mesto Južnej Kórei patrí medzi najväčšie moderné svetové metropoly, keďže jeho populácia sa odhaduje na cca 11 miliónov obyvateľov. Približne jedna štvrtina populácie Južnej Kórei žije v Soule.

Pretože sa rozkladá len na ploche 605 km2, radí sa medzi najhustejšie osídlené hlavné mestá, akými sú Tokio a Hong Kong.

Širšia metropolitná oblasť hlavného mesta, ktorá zahŕňa i hlavný prístav Incheon, má vyše 21 miliónov obyvateľov, čím sa radí na tretie miesto na svete, za metropolitnou oblasťami Tokia a Mexica City.

Mesto je medzinárodným centrom mnohých finančných a obchodných organizácii, symbolom „Zázraku na rieke Han“, ktorý hral významnú úlohu pri rozvoji juhokórejskej ekonomiky.

Soul je zároveň politickým, ekonomickým a priemyselným centrom. Sídli tu niekoľko významných univerzít, rôznych štátnych inštitúcií či ministerstiev.

Tok rieky Han-gang tečie v smere východ-západ a rozdeľuje mesto na dve časti. Na sever od rieky sa nachádza 12 mestských častí, kým 10 častí leží na južnom brehu. Rieka, nad ktorou je vystavaných 22 mostov, má priemernú hĺbku 2,5 m a šírku 175 m.

Soul bol hlavným mestom už za dynastie Baekje a Joseon. Po založení Kórejskej republiky sa stal opäť centrom krajiny.

Mesto vkladá značné finančné prostriedky na ochranu životného prostredia, nedávno sa vykonalo rozsiahle čistenie vodných tokov. Oživenie toku rieky Cheonggyecheonu, ktorá tečie cez mestské centrum, je najväčším úspechom urbanistického rozvoja.

Takmer všetci soulskí rezidenti sú kórejskej národnosti, v meste žijú malé enklávy Číňanov a Japoncov. Ich počet spolu s Afričanmi sa odhaduje na 200 000. Ďalej tu žije niekoľko zástupcov (prevažne univerzitných lektorov) anglicky hovoriacich krajín – Austrália, Kanada, Írsko, Nový Zéland, Južná Afrika, USA, UK.

V Soule sú rozšírené dve hlavné náboženstva – Budhizmus a Kresťanstvo, obidve majú približne 50% zastúpenie. Medzi minoritné náboženstvá sa radia Šamanizmus, Konfucionizmus...

Podnebie v okolí mesta je kontinentálne, typické pre monzúnové oblasti. Priemerné júlové teploty sa pohybujú okolo 25°C, v januári okolo -4°C.