Slovinsko - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Slovinsko je jednou z najmenších krajín Európy, ale i napriek svojej rozlohe ponúka pestrú škálu turistických aktivít – od lyžovania, cez historické pamiatky, až po relax na pláži.

Ľubľana

Hlavné mesto situované v srdci Slovinska na brehoch rieky Ľubľana. Historická časť mesta je jednoducho nádherná. Rieku križujú tri mosty. Jeden vedie priamo do Mestskej radnice (1718), ktorej dominujú dve otvorené nádvoria a baroková fontána. Nad mestom sa týčia dve veže ako súčasť Ľubľanskej katedrály postavenej v roku 1708. Podmanivý výhľad je i z hradu stojacom na kopci nad mestom. V mestskom múzeu nájdete bohatú zbierku artefaktov z Rímskej ríše. Samozrejmosťou sú Národné múzeum, Národná galéria, Galéria moderných umení, či Univerzita.

Východ: Maribor
Druhé najväčšie mesto (100 000 ob.) Slovinska leží neďaleko rakúskych hraníc, necelé tri hodiny autom od Viedne. Je to veľmi živé kultúrne a nákupné centrum a perfektný štartovací bod pred lyžovačkou v neďalekom pohorí. Juh mesta – Ptuj je posiaty rímskymi rozvalinami a každoročne sa tu koná karneval. Za návštevu stoja aj vinice Slovenske Gorice, kde sa dozrievajú najkvalitnejšie slovinské vína.

Julské Alpy
Na území Slovinska sú Julské Alpy zastúpené Kranjskou Horou a pohorím Bovec. Tu sa rozkladá Triglavský Národný Park vyhľadávaný lyžiarmi a milovníkmi krásnej prírody. Tieto miesta ponúkajú celoročné aktivity. V zime je to lyžovanie, korčuľovanie, v lete zase plávanie či rybárčenie.

Pobrežie
Najznámejším letoviskom je Portoroz s mnohými hotelmi a kaviarničkami na promenádach. Iba hodinu autom sa nachádza jedna z najväčších prírodných atrakcií – 20 kilometrov dlhá jaskyňa Postojna.

Prístav Koper si stále zachováva taliansku atmosféru. Toto historické mesto naozaj stojí za prehliadku. Nájdete tu Mestskú vežu (1480), gotickú katedrálu, rímsku rotundu či staré mapy územia v miestnom múzeu.

Kúpele

Najznámejšie sú zdravotné rezorty Radenci a Rogaska. Legenda hovorí, že okrídlený kôň Pegas vytvoril miestne minerálne pramene zázračným fúknutím.


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...