• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Slovenská Národná Galéria - Bratislava

Slovenská národná galéria /SNG/ vznikla ako vrcholná štátna, umeleckohistorická, zberateľská, vedeckvýskumná a kultúrno-výcho- vná inštitúcia zákonom SNR č. 24 z 29. júla 1948. Iniciátorom jej založenia bol básnik, novinár a spisovateľ L. Novomeský, vtedajší povereník pre školstvo, vedu a umenie.

SNG tvorí komplex budov s ústredným celkom pôvodne štvorkrídlovej barokovej rezidencie bývalej mestskej polície (neskôr tzv. vodné kasárne) z roku 1759-1763 (arch. G.B. Martinelli, F. A. Hillebrant), ktorá bola spočiatku adaptovaná (1950-1951) a neskôr rekonštruovaná a doplnená o modernú prístavbu (1969-1977, arch.

V. Dedeček) pre potreby galérijnej práce. Vznikol tak nový architektonický komplex určený predovšetkým na výstavné a expozičné účely. Roku 1990 získala SNG Esterházyho palác z 2. pol. 19. stor. z obdobia neoslohov (staviteľ I. Feigler ml.). Rekonštrukcia paláca bola ukončená roku 1994 (arch. Ľ. Gáliková).

Činnosť SNG sa zameriavala na akvizíciu, výskum, záchranu a prezentáciu kultúrneho dedičstva vo všetkých výtvarných disciplínach najmä v maliarstve, sochárstve, kresbe a grafike. K nim sa postupne pripájali aj ďaľšie oblasti tvorby. Roku 1960 sa akvizičná činnosť galérie rozšírila o artefakty užitkového umenia, o priemyselné výtvarníctvo, od roku 1965 o diela insitného umenia (ziskávané prostredníctvom medzinárodných prehliadok Trienále insitného umenia), neskôr o oblasť scénografie a umeleckej fotografie. Od roku 1980 sa profiluje zbierka architektúry (štúdie, projekty, modely) a od roku 1990 kolekcie intermediálnych tendencií. Celý fond SNG pozostáva z viac ako 55 000 diel a zberateľský záujem je sústredený predovšetkým na myšlienku identifikácie s minulosťou Slovenska, s jeho kultúrnym dedičstvom. Ťažisko spočíva v orientácii na oblasť domáceho umenia, t. j. umenia slovenskej proveniencie a umenia na Slovensku. Integrálnu súčasť zbierkových fondov SNG tvorí aj umenie európskej proveniencie.

Monografické a kolektívne výstavy zo všetkých tvorivých disciplín výtvarného umenia prezentuje SNG v modernej prístavbe tzv. Vodných kasární.

Vysunuté expozície SNG: Slovenská národná galéria - Vermesova vila, Dunajská Streda, Galéria Ľudovíta Fullu, Ružomberok, Slovenská národná galéria - Zámok Zvolen, Slovenská národná galéria - kaštieľ Strážky.

Slovenská národná galéria je ústredné vedeckovýskumné, konzultačné a dokumentačno-informačné galérijné pracovisko pre oblasť výtvarného umenia na Slovensku, spracúva a vydáva vedecké katalógy zbierok FONTES, katalógy k stálym expozíciam a premenným vystávam a periodikum s celoslovenskou pôsobnosťou GALÉRIA, ktoré informujú o výtvarnom dianí na Slovensku. SNG archivuje pozostalosti výtvarných umelcov.

Knižnica a študovňa SNG na Riečnej č. 1 je prístupná všetkým záujemcom o výtvarné umenie. Je tu bohatá umenovedná literatúra, domáce a zahraničné odborné periodiká a denná tlač.

Otváracie hodiny:
pondelok - piatok 10,00 - 17,00


Archív výtvarného umenia
spacováva pramenné materiály z dejín i súčasnosti výtvarného umenia na Slovensku. Centrálny katalóg poskytuje údaje o výtvarných dielach v zbierkach múzeí a galérií (na požiadanie aj ako externá služba). V Kinosále SNG, ktorú si možno prenajímať na rozličné kultúrne a spoločenské podujatia, usporadúva galéria prednáškové a filmové cykly, besedy a prednášky. Vo všetkých expozíciách SNG sa nachádzajú predajne katalógov, pohľadníc, plagátov. Kaviareň TRITÓN v objekte tzv. Vodných kasární ponúka príjemné občerstvenie.

Otváracie hodiny:
utorok  - nedeľa 10,00 - 21,00


Vopred ohláseným skupinám návštevníkov poskytuje SNG odborný lektorský výklad.

Dôchodcovia, vojaci, deti do 6 rokov vstup zdarma. Možnosť kúpy zľavných spoločných vstupeniek do oboch objektov alebo pre rodiny. Voľný vstup do výstavných priestorov a expozícií pre všetkých návštevníkov poslednú nedeľu v mesiaci, vo Vľkonočnú nedeľu a na Medzinárodný deň múzeí a galérií /18. máj/.

Stála expozícia Umenie Slovenska
je rozdelená do niekoľkých časových a slohových úsekov.

Gotické umenie
(II. poschodie, sála č. 5 a 6) predstavuje reprezenatatívny výber z najvýznamnejšieho a slohovo najvyprofilovanejšieho obdobia na Slovensku. V chronologickom slede predstavuje dobovú umeleckú produkciu ( nástenná maľba, tabuľová maľba a plastika od konca 13. stor. až po 1. štvrtinu 16. stor). Sú tu vystavené také významné diela ako Madona zo Strážok (okolo 1330), Madona z Lomničky (1440-1458), reliéf Narodenie Krista z Hlohovca (1485-1490), tabuľové maľby - oltárne krídlo Kláňanie Troch kráľov od Majstra hlavného oltára z Matejoviec (1440-1450), dve oltárne krídla z hlavného oltára zo Spišského Podhradia (okolo 1493-1494), tabuľa Korunovaná tróniaca Madona z Jánoviec od Majstra Martina (1497). Ťažiskom expozície je súbor reštaurovaných gotických oltárnych celkov - napr. baldachýnový (schránkový) oltár z Vojnian z konca 13. stor., torzo oltára Panny Márie z Bušoviec z konca 14. stor., Oltár Panny Márie z Lomničky z roku 1400-1410, Triptych zo Strážok z 50. rokov 15. stor., oltár Bolestného Krista z Príbety z roku 1465, oltár Panny Márie z Dúbravy v Liptove z roku 1520. Z roku 1527 pochádzajú tabule oltára sv. Mikuláša z Mýry a sv. Sabina zo Spoleta.

Časť Barokové umenie
(II. poschodie, sála č. 7 a 8) predstavuje kolekciu umeleckých diel od konca 16. stor. až do 18. stor. Predstavuje vývojové tendencie neskororenesančného, barokového, rokokového a klasicistického umenia na Slovensku. Je to súbor ma- liarskych diel významných stredoeurópskych a slovenských umelcov J. Bohdana, J. Kupeckého, J. Kurtza, J. L. Krackera, F. A. Palku, F. A. Maulbertscha. Sochárstvo je zastúpené predovšetkým dielami a dielňou J. Roku Donnera, tvorbou F. X. Seegena, D. I. Stanettiho a kolekciou odliatkov charakterových búst F. X. Messerschmidta. Súčasťou expozície je výber diel z ikonovej tvorby na Slovesku.

Umenie 19. stor.
(I. poschodie, sála č. 3 a 4) tvoria kolekcie sochárskych a maliarskych diel dokumentujúcich vývoj výtvarného umenia na Slovensku, ktorý sa formoval pod vlyvom európskych vývinových temdencií.Sú tu diela ovplyvnené klasicizmom i biedermeierom, no v centre pozornosti je portrétna tvorba národne orientovaných umelcov J. B. Klemensa, P. M. Bohúňa. Je tu zastúpená aj romantická krajinomaľba, reprezentovaná tvorbou K. Marka st., J. Czauczika, Klimkovičovcov a ďaľších, ktorú na konci storočia vystriedali diela ovplyvnené barbizonskou školou aj impresionizmom, zastúpené tvornou D. Skuteckého a L. Medňanského. Sochárstvo 19. stor. prezentuje tvorba L. Dunajského a V. Tilgnera.

Maliarstvo a sochárstvo 1900-1948
(II. poschodie, sála č. 1 a 2) reprezentuje súbor diel najvýznamnejších predstaviteľov zakladateľskej generácie tzv. slovenskej výtvarnej moderny.Tvorba tejto generácie slovenských umelcov vyrastala z domáceho prostredia, no už vo výraznej miere ju poznačili vplyvy európskych avantgardných vývojových tendencií a smerov. Z oblasti maľby sú tu diela M. Schurmanna,. E. Gwerka, A. Jasuscha, M. Benku, Ľ. Fullu, J.Alexyho, M. Galandu, M. A. Bazovského, C. Majerníka, L. Gudernu, J. Jakobyho, J. Mudrocha, Z. Palugyaya, K. Sokola, E. Šimerovej-Martinčekovej. Sochárstvo

je zastúpené dielami J. Koniarka, L. Majerského, F. Štefunka, J.

Kostku, Roku Uhra, Roku Pribiša. Slovenská národná galéria

Otváracie hodiny:
utorok  - nedeľa 10,00 - 18,00


Stála expozícia Staré európske umenie zo zbierok SNG

predstavuje tvorbu viacerých umeleckých škôl 15.-19. stor. K najvýznamnejším ukážkam patrí zbierka talianskeho maliarstva (D. Fetti, A. Carraci, D. Beccafumi), kolekcia flámskeho, holadského a nizozemského maliarstva.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 26.07.2002