Salzburg - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Salzburg je ohraničený pohorím Álp a riekou Salzach. Toto rakúske mestečko je situované v dramatickom prostredí, ktoré umocňuje jeho baraková architektúra. Má 150 000 obyvateľov (2006).

Mesto má univerzitu (založenú roku 1622), medzinárodné letisko, je dopravnou križovatkou (diaľnice), strediskom hudby (medzinárodné mozartovské festivaly) a predovšetkým je známe jedinečným historickým centrom s pamiatkami zo 17.-18. storočia. Historické centrum je zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO (1997).

Salzburg (historický slovenský názov Soľnohrad) je druhým najväčším mestom Rakúska a hlavným mestom provincie rovnomenného názvu. V Spolkovej krajine Salzbursko obdivujú turisti jemne zvlnenú krajinu okolo jazier na severe rovnako, ako protiklad trávnatých vrchov, strohých skalnatých hrebeňov a malebných horských jazier na juhu. Na viac ako desatine územia sa rozprestiera najväčší Národný park Rakúska Hohe Tauern.

Takmer tretina rozlohy Salzburska je chráneným prírodným územím. Múzeá v baniach, napr. v Hallein Vás „unesú“ do podzemného sveta "bieleho zlata" – soli. Pyšné hrady – napr. pevnosť Hohensalzburg, zámky ako Hellbrunn a múzeá - Vás pozývajú na cestovanie časom.

V meste sa narodil Wolfgang Amadeus Mozart, a teda Salzburg oplýval bohatým hudobným životom, o ktorý sa pričinil tento geniálny skladateľ. Salzburg Festival sa považuje za jeden z najdôležitejších hudobných festivalov na svete. Okrem neho sa tu koná množstvo ďalších festivalov, a približne 4 000 kultúrnych podujatí ročne.

Na ľavom brehu rieky Salzach sú sústredené reštauračné a nákupné zóny. Tradičnú kultúru objavíte i v pivárskych pivniciach, v ktorých sa podáva miestne pivo. Priemysel v oblasti je strojársky (automobilový, elektrotechnický), drevospracujúci, textilný a polygrafický.

Mesto má dlhú históriu, ktorá siaha až do rímskych čias. V 16. stor. získalo základy súčasnej podoby vďaka vplyvu princa arcibiskupa – Wolf Dietrich von Raitenau - dláždené uličky, úzke aleje a elegantné námestia.

V čase salzburského leta sa na alpských lúkach môžu turisti kochať krásou v tichu hôr, na stovkách udržiavaných alpských pastvín. Cyklistický chodník „Tauernradweg“, vedúci od krimmlerských vodopádov do Zell am See je receptom na zdravie
v krajine cyklistov.

Kultúrne podujatia v tejto spolkovej krajine sú zakaždým skutočnou lahôdkou pre všetky zmysly – od letného hudobného festivalu v meste Salzburg až po jesenné oslavy úrody na vidieku.