Šaľa - Úvod/Mapa

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Leží v časti Podunajskej nížiny, ktorá je tvorená prakticky úplnou rovinou, preto ju nazývajú Podunajská rovina. Mestom preteká Váh.

V chotári sa našla skamenená čelná kosť neandertálca, v poradí druhý nález na Slovensku, tzv. šaliansky nález. Územie bolo pre svoju priaznivú polohu na brode cez rieku (neskôr na Českej ceste) temer nepretržite osídlené významnými kultúrami.

Prvá písomná zmienka o Šali je z roku 1002 v listine Štefana I. Vznikla pravdepodobne zo staršieho slovanského sídla. Patrila k Nitrianskemu hradu. Neskôr mala viacerých majiteľov, prevažne cirkevné inštitúcie. Pre Šaľu bol významný rok 1536, keď jej kráľ Ferdinand I. udelil prvé mestské výsady. Mesto ohrozovali časté povodne. Šaľu viackrát vyplienili Turci, dokonca už v roku 1529 – tri roky po bitke pri Moháči.

Obyvatelia sa prevažne zaoberali poľnohospodárstvom, ale aj remeslami. Na Váhu pracovalo viacero mlynov. V 18. a 19. storočí sem splavovali drevo zo severu Slovenska. Tu sa skladovalo a na trhoch sa obchodovalo s drevom.

Význam Šale narástol po výstavbe železnice v roku 1850. Koncom 19. a začiatkom 20. storočia tu založili menšie priemyselné podniky, tehelňu, liehovar, octáreň a i. V druhej polovici 20. storočia ďalší rast mesta zabezpečilo zriadenie nosného podniku Duslo.

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Nitra
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Levice
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Bratislava Mesto
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Senec, Trnava