Ružomberok - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut
Leží v západnej časti Liptovskej kotliny pod úpätím Nízkych Tatier, Veľkej Fatry a Chočských vrchov pri ústí rieky Revúcej do Váhu.

Nálezy dokazujúce najstaršie osídlenie sú z doby bronzovej. Neskôr bolo územie takmer súvislo osídlené rôznymi kultúrami.
Ružomberok vznikol zo slovanskej osady Revúca, o ktorej sa zmieňovala listina z roku 1238.

Tak ako do mnohých slovenských miest, aj sem sa prisťahovali nemeckí baníci. Mestské výsady z roku 1318 rozšíril panovník Karol Róbert v roku 1340. V tom čase mali jeden z najväčších chotárov na Slovensku. V roku 1390 venoval kráľ Žigmund mesto liptovskému županovi a stal sa súčasťou likavského panstva.

Ružomberok musel často hájiť svoje výsady najmä v 17. a 18. storočí. Napriek tomu zhodnotil svoju výhodnú polohu na vtedy významných obchodných cestách a rozrástol sa na remeselnícke a obchodné mesto s trhmi a jarmokmi. Stal sa dôležitým trhovým mestom Liptova.

Obyvateľstvo sa zaoberalo poľnohospodárstvom. Rozmohlo sa ovčiarstvo, remeslá a spracovanie dreva. Z remeselníkov sa tu darilo ševcom, krajčírom, kováčom, hrnčiarom, džbánkárom a i. Od 16. storočia tu pracovali mlyny a píly. V 18. storočí tu vznikli prvé menšie podniky, medzi nimi papiereň. Výhodná poloha na Košicko-bohumínskej železnici podporila rast priemyslu. Koncom 19. storočia založili textilku, papiereň, zápalkáreň, celulózku, tehelňu a tlačiareň. Práve textilka v Rybárpoli bola svojho času najväčšia v Uhorsku.

Výrazné sústredenie priemyslu podporilo vznik bánk. Do 20. storočia už vstupuje nielen ako dôležité priemyselné a finančné stredisko, ale aj známe stredisko pestrého slovenského národného života. Reprezentovali ich viaceré myšlienkové prúdy. Výrazná skupina sa sústredila okolo Andreja Hlinku za slovenskú autonómiu. Existovali tu aj čechoslovakistické prúdy.

Súčasný Ružomberok je centrom dolného Liptova. Na tradíciách prvých priemyselných podnikov sa tu rozvinula nosná textilná, celulózo-papierenská, potravinárska, polygrafická a iná výroba.
V Ružomberku – vo významnom centre slovenského národného života, kultúry a školstva pôsobili mnohé osobnosti. Narodil sa tu lekár Dušan Peter Makovický, spisovateľ a novinár Emo Bohúň. V Černovej sa narodil a pôsobil kňaz a politik Andrej Hlinka. Študovali, či pôsobili tu: Anton Bernolák, Ladislav Nádaši-Jégé, Ľudovít Fulla, Martin Benka, Ján Čajak a i.

V regióne sa oplatí vidieť

Téma: Múzeum
Východiská: Ružomberok

Na okolí doporučujeme navštíviť

Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Žilina
Nachádza sa na severe Nízkych Tatier v Liptovskom krase. Jej neveľké priestory sú bohto zdobené sklovito priehľadnými a voskovožltými kvapľami. Charakteristické sú excentricky rastúce stalaktity. Prevádzkový okruh je 300 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Liptovský Mikuláš
Obklopené vencom Súľovského pohoria, Strážovskej hornatiny a Malej Fatry ležia na severozápadnom Slovensku neďaleko Žiliny, v údolí rieky Rajčianky, v nadmorskej výške 420 m liečivé kúpele Rajecké Teplice.
Téma: Kúpele
Východiská: Rajecké Teplice