Rio de Janeiro - Top atrakcie

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Corcovado (Hrb)
Pohorie Corcovado (hrb) dostalo názov podľa zreteľného, hrbatého tvaru, na vrchu ktorého sídli najväčšia dominanta mesta – Cristo Redentor (Kristus vykupiteľ). Socha bola inaugurovaná v r. 1931, stojí vo výške 710 m n.m. a je vysoká 30m.

Najvhodnejšia preprava k soche je historickým vlakom, ktorého dráha sa vinie krok za krokom cez les až k stanici situovanej priamo pod vrcholom (cestovný čas – 20 minút). Ak vo výhľade neprekáža nepriaznivé počasie, je možné vidieť úžasnú panorámu mesta, pláži a celého zálivu. Po zotmení osvetľujú sochu silné reflektory a jej dominantnosť vládne celému mestu.

Doprava: Bus 180, 181, 182, 183 alebo 184 zo štvrte Centro a Flamengo; bus 583 a 584 z Botafago, Copacabana a Ipanema (označený logom Cosme Velho).
Otváracie hodiny: denne 08:30–19:00; prvý vlak jazdí o 08:30, posledný ide dole o 18:30 (odchod je každých 30 minút).
Vstup je za poplatok.

Pao de Açúcar (Cukrový Bochník)
Kónické pohorie súperí s pohorím Corcovado o klientov najlepším panoramatickým výhľadom. Pôvodne sa nazývalo Pau-nh-Açquá (vysoký špicatý vrch) podľa indiánskeho kmeňa Tupi, Portugalci ho premenovali na Pao deAcúcar, lebo si mysleli, že tvar 394m vysokej granitovej skaly sa podobá forme, ktorá sa používa pri sadení cukrovej trstiny.

Turisti frekventovane stúpajú na vrch skaly, avšak pohodlnejšia cesta nahor je lanovkou, ktorá bola uvedená do prevádzky v r. 1912.

Výstup je možné vykonať dvoma trasami. Prvá vedie z Praia Vermelha (220m n.m.), končí na vrchole Morro da Urca. Druhý výstup sa končí na Cukrovom bochníku v nadmorskej výške 750m. Finálny výstup odmení turistov nádherným výhľadom na pláže, mesto, pohoria Národného parku Tijuca a ostrov Guanabara.

Doprava: Bus 107 zo štvrte Centro, Flamengo a Botafogo; bus 511 a 512 z Copacabana, Ipanema a Leblon.
Otváracie hodiny: denne 08:10–22:00 (lanovka premáva každú pol hodinu ak majú dosť zákazníkov).
Vstup je za poplatok.

Copacabana
Copacabana je obrovským predmestím Ria, známe je úžasnou, širokou, piesčitou plážou tiahnucou sa v dĺžke4km. Hlavným lákadlom by mohli byť i miestne dievčatá – Carioca, oblečené v mini bikinách

Pláž je neustále aktívna, pretože veľkou vášňou Brazílčanov je šport, joging, cyklistika, futbalové a volejbalové ihriská sú neustále plné. Silné prúdy môžu byť nebezpečné pre plavcov, i keď na pláži existuje excelentný záchranný systém.

Rybárska komunita z Copacabany sa stala súčasťou Ria, keď sa kanadská spoločnosť Light and Power Company snažila vybudovať tunel cez skalu. V r. 1923 bol hotel Copacabana Palace inaugurovaný a ďalšie hotely, nočné kluby a kasína vábili bohatých a slávnych v 30-tych a 40-tych rokoch 20. storočia. Štvrť stratila na popularite, keď sa v r. 1946 stal gembling ilegálnym.

Copacabana sa rýchlo etablovala na komerčne úspešnú štvrť. V súčasnosti apartmánové bloky a hotely dominujú oblohe pozdĺž rušných ulíc a preplnených pláží. Odporúčame návštevníkom aby nosili so sebou minimum financií.

Doprava: stanica metra Arcoverde; bus 119, 121, 123, 127, 128, 173, 177 a 512.

Ipanema
Mestská štvrť je tvorená plážami, barmi a butikmi. Pláž sa stala svetoznámou vďaka piesni The Girl from Ipanema, ktorú napísal skladateľ Tom Jobim a lyrický básnik Vinicius de Moraes. Boli inšpirovaní nádhernou dievčinou Heloisa Pinheiro, ktorá prechádzala okolo baru Velosa každý deň na ceste domov zo školy. Bar, v ktorom sedeli, sa teraz nazýva Garota de Ipanema (dievča z Ipanema), ktorý je vyhľadávaný miestnymi obyvateľmi a turistami.

Hlavnou atrakciou štvrti Ipanema je bezpochyby jej pobrežie, ktoré je situované medzi plážami Aproador a Leblon. Podobne ako Copacabanu ju vyhľadáva značný počet ľudí za účelom fitnes cvičenia alebo jednoducho leňošenia na slnku.

Nakupovanie taktiež vhodne vyplní voľný čas. V Ipaneme sídlia art galérie, organizuje sa tu tzv. nedeľné umenie a trh s remeselnými výrobkami známy ako Hippie Fair, workshop múzeá, obchody s bižutériou Amsterdam Sauer a H Stern.

Adresa: Avenida Atlantica, štvrť Ipanema
Doprava: autobus 474, 523, 572, 583 a 584 (označený logom Ipanema alebo Leblon).

Centro (Centrum)
Centro poskytuje alternatívu k životu na pláži. Medzi jeho hlavné atrakcie sa radí námestie Praca 15 de Novembro, na ktorom sa nachádza palác z 18-násteho storočia Paco Imperial (Imperiálny palác) a ďalšie impozantné budovy.

Zaujímavé je i Museu Histórico Nacional (Národné historické múzeum), ktoré sa datuje do r. 1762 a obsahuje fascinujúcu kolekciu umenia, novín, zbraní a artefaktov, ktoré dokumentujú brazílsku históriu.

V zóne Centro je akumulovaný značný počet kostolov. Medzi najpôsobivejšie sa radí Igreja de Nossa Senhora da Candelária (Kostol našej Panny) s kupolovitou strechou, mramorovým interiérom, portugalskými drevorezbami a fascinujúcimi sklenenými oknami.

Mosteiro de São Bento (Kláštor Sv. Benedikta) – kláštor pochádzajúci z 17-násteho storočia je zaradený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, má nádherný interiér vyzdobený drevorezbami a historickými maľbami. Milovníci umenia ocenia Museu Nacional de Belas Artes (národné múzeum výtvarného umenia), v ktorom sú vystavené obrazy brazílskych umelcov z 19-násteho a 20-teho storočia ako i diela afrických umelcov a folkového umenia.

Adresa: obvod Centro
Doprava: Cinelandia, Carioca alebo stanica metra Uruguaiana; autobus označený logom Centro.

Paco Imperial (Imperiálny Palác)
Otváracie hodiny: Ut–Ne 12:00–18:00
Vstup bez poplatku.

Museu Histórico Nacional (National History Museum)
Otváracie hodiny: Ut–Pia 10:00–17:30, So a Ne 14:00–18:00, zatvorené v Po.
Vstup za poplatok.

Igreja de Nossa Senhora da Candelária
Adresa: Praca Pio X
Tel: (21) 2233 2324.
Otváracie hodiny: Po–Pia 08:00–16:00, So a Ne 09:00–13:00
Vstup je bez poplatku.

Mosteiro de Sao Bento (Kláštor Sv. Benedikta)
Otváracie hodiny: denne 07:00–12:00 a 14:00–18:00
Vstup bez poplatku.

Museu Nacional de Belas Artes (Národné múzeum krásneho umenia)
Otváracie hodiny: Ut–Pia 10:00–18:00, So a Ne 14:00–18:00
Vstup za poplatok; voľný vstup v Ne.

Complexo Esportivo do Maracana (Športový komplex Maracana)
Maracana je epicentrom brazílskeho futbalu a Mekkou pre fanúšikov športu. Estádio Maracana je najväčším štadiónom na svete s kapacitou 200 000 miest, postavený pre World Cup Final v r. 1950. Prehliadka štadióna zahŕňa návštevu šatní miestneho klubu a možnosť vyfotiť sa pri bronzovej soche Pelého.

Futbal je národným športom Brazílie, zápasy sa tu konajú tri krát týždenne a atmosféra počas nich je jedinečná. Okolie štadióna často spestrujú ohňostroje, vlajky, reklamné pútače a zvuky samby.

Doprava: stanica metra Maracana – linka 2; bus 238 a 239 zo štvrte Centro, 455 z Copacabana, 464 z Ipanema a Leblon.
Otváracie hodiny: denne 09:00–17:00; v čase zápasov 08:00–11:00
Vstup za poplatok (orientačne je cena R$3 (nie na zápas)).