Rio de Janeiro - Doprava po meste

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Verejná doprava
V Riu nie je zjednotená verejná doprava i keď SECTRAN má všetky formy organizovanej verejnej dopravy.

Metro Rio je bezpečné, čisté, vybavené klimatizáciou, rýchle a účinné. Jeho nedostatkom je, že pokrýva len časť metropoly. Dve linky sú v prevádzke Po – So 05:00–00:00; v Ne a cez prázdniny 07:00-23:00. Linka 1 smeruje z Siqueira Campos (Copacabana) k Saens Pena (Tijuca), linka 2 z Estácio (Centro) k Pavuna situovanom na severe mesta.

Lístky na metro je možné zakúpiť na stanici. Návštevníkom odporúčame byť opatrný v neznámom prostredí s ohľadom na častý výskyt vreckových krádeží.

Autobus
Preprava autobusmi je lacná, pravidelná a smeruje do všetkých častí mesta. Prevádzkujú ju mnohé spoločnosti, najznámejšie sú Real (tel: (21) 2263 7689) a Novo Horizonte (tel: (21) 2233 7210). Jazdia 24 hodín denne, spoje sú relatívne bezpečné, v čase dopravnej špičky je nutné byť ostražitejší.

Lístky je možné zakúpiť priamo u sprievodcu. Integrované lístky na metro a autobus sa nazývajú Metrô/Ônibus, sú dostupné na staniciach metra.

Taxík
Žlté taxíky je možné zastaviť mávnutím ruky na ulici. Tarifné pásmo sa člení na: zástavka (bandeira) indikuje tarifu, ktorá sa číta ako ‘1’. Po 23:00, v Ne a cez prázdniny sa účtuje tarifa ‘2’, ktorá je vyššia o 20% ako tarifa “1”.

Odporúčame turistom, aby používali iba oficiálne taxíky s identifikačným znakom na skle.

Špeciálne taxíky (modré alebo červené) operujú z letiska. Radio taxíky sú bezpečné a spoľahlivé, avšak o 30% drahšie ako žlté.

Prevádzkovatelia taxi služieb: Central de Táxi (tel: (21) 2593 2598), Coopertramo a Transcoopass. Brazílčania vo všeobecnosti nedávajú prepitné vodičom taxíkov.

Trajekty a vodná doprava
Trajekty či hydrofily odchádzajú z Estacao das Barcas cez záliv Guanabara do Niterói a ostrov Paquetá, ktorý je cieľom jednodenných výletov turistov.

Dopravu po mori spravujú nasledovné spoločnosti:

Barcas S A prevádzkuje denne trajekty a hydrofily.

Transtur/Aerobarcos do Brasil (tel: (21) 2533 4343/2211), rovnako poskytujú plavbu na trajektoch a hydrofiloch. Člny a jachty je možné prenajať si v Marina da Glória (tel: (21) 2205 6716).

Jazdenie v meste
Pretože je v Riu relatívne dobre vyriešená verejná doprava, len málo turistov jazdí automobilom po metropole. Tí, ktorí to skúsia, sú rýchlo vystresovaní hektickou dopravou a zmätočnými jednosmernými ulicami. Jazda automobilom je vhodná k vzdialenejším plážam.

Pri jazde by mali byť pasažieri pripútaní a dvere by mali byť zamknuté. Doprava v Riu sa niekedy riadi podľa vlastných pravidiel, parkovanie je problematické, najmä v štvrti Centro. Dopravná špička vrcholí Po – Pia 08:00–09:00 a 17:00–19:00. Ak turista plánuje výlet do metropoly na jeden deň, oplatí sa parkovať na strážených parkoviskách, pretože sú veľmi lacné.

Prenájom automobilu
V Riu je značný počet spoločností podnikajúcich v oblasti prenájmu. Pri požičaní vozidla sa vyžaduje minimálny vek 21 rokov, u niektorých firiem i vyšší. Poistenie je nutnosť, kreditná karta sa využíva ako záloha, mnohé spoločnosti akceptujú cestovné šeky alebo americké doláre.

Vodič musí vlastniť medzinárodný vodičský preukaz spolu s národným vodičským preukazom. Medzi najvýznamnejšie spoločnosti prenajímajúce automobily sa radia: Avis, Hertz a Localiza. Tieto spoločnosti majú svoje pobočky i na medzinárodnom letisku.

Prenájom bicyklov
Rio má 74km cyklistických ciest, pričom väčšina vedie súbežne pozdĺž pláži. Začínajú pri Marina da Glória, Centro, cez Flamengo, Copacabanu a Ipanema, k Barra da Tijuca. Šesť cyklistických trás sa nachádza v Národnom parku Tijuca.

Energetickejší návštevníci si môžu prenajať bicykle u Special Bike, Rua Visconde de Pirajá 135B.