Rimavská Sobota - Úvod/Mapa

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Významné mesto Gemera Rimavská Sobota sa rozprestiera na severe Rimavskej kotliny, časti Juhoslovenskej kotliny, na rieke Rimava.

Najstaršie doklady o osídlení pochádzajú z praveku. Už v 12. storočí však bola známym trhovým strediskom, čo dokazuje aj pôvod názvu mesta pravdepodobne podľa miesta usporadúvania sobotných trhov pri rieke Rimava.

Najstaršia písomná zmienka je z roku 1270 v listine kaločského arcibiskupa Štefana, kde sa už spomína ako staršie sídlo. Výsadné práva mesta Budína získala 5. mája 1334 (potvrdili ich až o rok neskôr) a každoročne sa tento deň pripomína ako deň mesta. Dlho sa rozvíja ako poddanské mesto. V rokoch 1441 – 1460 ovládli mesto vojaci Jána Jiskru z Brandýsa. V druhej polovici 16. storočia sa dostala pod nadvládu Turkov ako súčasť fiľakovského sandžaku.

V meste sa postupne rozmohla remeselná výroba a obchod, najmä v 18. a 19. storočí. Dôležité pre mesto zostali sobotné trhy a jarmoky na dobytok a kone. V roku 1784 sa stala sídlom Gemerskej stolice a od roku 1883 Gemersko-malohontskej župy.

Nová mestská zástavba vznikla po požiari v roku 1506, keď základom sa stalo priestranné námestie s ulicami rovnobežnými so stranami námestia.

Kultúrny život v meste podporovala spoločnosť vzdelancov založená v roku 1792 a viaceré knižnice, napr. Knižnica malohontského seniorátu, muzeálny spolok Gemersko-malohontskej župy z roku 1882. V tom istom roku vzniklo aj múzeum.

V meste sa narodil sochár Štefan Ferenczy, básnik Mihály Tompa. Pôsobili tu spisovatelia Janko Jesenský, Kálmán Mikszáth i Terézia Vansová.

V regióne sa oplatí vidieť

Na južnom okraji Stredného Slovenska, pri hraniciach s Maďarskou republikou, v okrese Rimavská Sobota ležia v rovinatom kraji povodia rieky Rimavy pod južným úpätím Slovenského Rudohoria v nadmorskej výške 174 m malé slovenské kúpele so vzácnou liečivou jódovou vodou – Číž.
Téma: Kúpele
Východiská: Rimavská Sobota

Na okolí doporučujeme navštíviť

Blízko južných hraníc stredného Slovenska, 17 km severne od Šiah, v okrese Zvolen, vyrastajú nové, moderné kúpele Dudince. Ležia pri juhozápadnom upätí vulkanickej Krupinskej vrchoviny v nadmorskej výške 140 m.
Téma: Kúpele
Východiská: Dudince
Medzi slovenské kúpele je začlenený aj kúpeľný liečebný ústav v Kováčovej. Poskytuje sa v ňom ambulantná kúpeľná liečba pacientom s niektorými chorobami pohybových ústrojov, stavmi po úrazoch a ortopedických operáciách a s niektorými organickými nervovými chorobami.
Téma: Kúpele
Východiská: Zvolen
Vo svete sú známe štyri kúpeľné miesta, v ktorých vyvierajú minerálne pramene prirodzenej izotermickej teploty s vysokým obsahom kysličníka uhličitého. Iba jeden z týchto prameňov sa nachádza v strednej Európe, a to v liečivých kúpeľoch na Sliači.
Téma: Kúpele
Východiská: Sliač