• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Reportaz zo 6 dni na ostrove Bali – 2 diel

Dennik zo 6 dni na carokrasnom indonezskom ostrove obohateny vlastnymi skusenostami a zazitkami ako aj s cenami ubytovania, adries hotelov a malymi radami.

Den treti:
Chcem este spomenut jeden trochu necakane smutny zazitok z Bali. Bol to ten vylet za delfinmi. Hovorili, ze budu vedla nas plavat a zvedavo si nas obzerat a ze to bude super. Rano pred siestou, kym bola este tma, sme prisli na plaz s dalsimi desiatkami turistou pripravenych otfotografovat si delfinov plavajucich popri jednoduchej lodke s motorom ktora bola nasim plavidlom. Chlapik, co nas bral na svoju lod mal slusnu anglictinu(ako nakoniec vsetci na Bali) a vyzeral velmi sviezo a veselo.

Hned ako sme vyrazili slnko na nas vykuklo spoza horizontu a plavba sa stavala snom. Bolo to neskutocne uchvacujuce a posobilo to ako balsam na dusu. Mierny vanok pofukoval a ja s priatelkou som sa uz tesil na delfiny s prichystanym fotoaparatom. Na moje velke rozcarovanie sme zacali spolu s ostatnymi delfiny nahanat ako blazni hore-dole. Vyzeralo to uboho a zufalo. Ludia fotili a vzrusene vykrikovali. My sme vsak urobili par zaberov a na velke pocudovanie nasho lodivoda sme mu povedali, nech zamieri spat na pobrezie.

Lovina na nas zaposobila svojim pokojom a atmosferou tak, ze sme sa rozhodli zostat na 2 noci.  Vecer pred odchodom sme si objednali auto do Ubudu za 150.000Rp(opat sme nastojili na klimatizacii ).

Den stvrty:
Nadherna cesta cez kopce a mensie pohoria nam trvala 2,5 hodiny s kratkymi zastavkami pri jazere Bratan, kde som si za maly poplatok kupil banany a orechy a nakrmil nimi opice, ktore sa o ne nedocavo bili. Dalsia bola nedaleko pri zvlastnej nabozenskej udalosti, kde ludia prisli do chramu na brehu jazera obleceny v tradicnych satoch a na hlavach zeny niesli misy plne ovocia a kvetov sytych farieb.

V Ubude to s cenami bolo uplne inac – vsetko bolo drahsie ako v Lovine, hlavne ubytovanie. Izba s klimou a ranajkami vychadzala vsade zhruba na 30 –35USD,ale nam sa podarilo najst prekrasne miesto, ktore nam bolo ponuknute len tak na ulici. Nazov bol Ubub Terrace Bungalows(Monkey Forest Road, t.c 975690) a cena 250.000Rp s klimou na noc a s ranajkami do izby, kedze hotel nemal vlastnu restiku. Byvali sme na druhom poschodi budovy vyzerajucej ako stary chram. Vnutri bola nasa izba este carovnejsia. Zrkadla ludskej velkosti po celej izbe, vynimocna kupelna a pohodlna postel plna kvetov na nas cakali hned ako sme vstupili. Z verandy bol idealny vyhlad na cely hotelovy complex.

Po mensom relaxe sme sa vybrali do uzkych uliciek Ubudu za nakupmi. Co nas prekvapilo bolo, ze miestni obchodnici neboli ani zdaleka tak dotieravi a snazivi ako inde na ostrove. Takmer vobec nejavili zaujem predat svoj tovar. Dali sme vyvolat fotky co vyslo zhruba asi tolko ako na Slovensku a medzicasom sme sa boli najest a prejst po meste. Neskor sme si zabukovali cestu do Sanuru miestnym autobusom(kedze sme chceli aj co-to posetrit) co je podstatne lacnejsie ako taxik. Stalo nas to 14.000Rp pre jednu osobu v mensom autobuse bez klimy.

Ale este spat k vecernej pohode v Ubude. Ubud vecerom ako keby ozival. Bary a restauracie su plne ludi ktori sa stavaju aktivnejsimi vecer, ked uz slnko nepali a nevycerpava tak ako cez den. Nasli sme idealnu restauraciu pre pary s prijemnou hudbou a excelentnou obsluhou. Vola sa ‘Lobong Café’(t.c. 971342, 971343) a ceny su tam velmi dobre.

Ubud je zvlastny a pritazlivy tym, ze je to take kulturne centrum ostrova Bali, ktore navstevuje vela ludi baziacich za muzeami a galeriami ako aj obchodnikov nakupujucich kvalitny tovar, ktory neskor predavaju vo svojich krajinach za mnohonasobne vyssie ceny. Vecer pred odchodom sme este nahlasili hotelovemu personalu kedy chceme doniest ranajky a prijemne unaveni sme zalahli do pohodlnej postele.

Den piaty:
Rano sme vyrazili na smerom do nasej poslednej zastavky na Bali – mesta zvaneho Sanur. Nachadza sa na juznom pobrezi ostrova a je to celkom mile a pokojne mestecko popretkavane mensimi i vacsimi hotelmi a restauraciami. Po vystupeni z autobusu nas obklopili taxikari a ponukali rozne hotely a mierne prehnane ceny za odvoz. Boli sme este stale plni sil a tak sme to zobrali peso po pobrezi od plazi, pretoze tak sa daju najlepsie vybrat hotely ci ine ubytovanie.

Nakoniec sme nasli carovne miesto, kde nam zo zaciatku ponukali dvojlozkovu izbu s kupelnou, teplou a studenou sprchou, klimatizaciou a ranajkami za 60USD na noc a my sme samozrejme odmietli vyhovoriac sa na nas maly rozpocet, kedze na druhy den rano sme odchadzali. Zjednali sme to na 35USD a boli sme velmi milo prekvapeny izbami a cistotou celeho komplexu, ktory bol nanovo zrenovovany v typickom balinijskom style. Nachadzalo sa tam okrem ineho aj kupalisko a vstup priamo na plaz s malym barom, ktory ponukal vynikajuci pohlad na horizont a ostrov Lombok pred vecerom. Pred barom nas svojim tienom chranil velky strom pod ktorym bolo zopar stolov a stoliciek.

Aby som nezabudol – komplex sa volal Laghawa Hotel & Restaurant a nachadza sa na ulici Danau Tambligan 51.(t.c.288494). Obzvlast restauracia bola pekna a s dobrymi cenami. Odporucal by som hlavne sendvice. Ceny v Sanure su vyssie ako v Kute, Lovine ci Ubude. Hovorim hlavne o cenach na ulici a aj sluzieb ako nepr. fotosluzba.

Den siesty:
Ranajky sme si nechali doniest do izby a tesne pred obedom sme sa odhlasili a chytili taxik na letisko. Aj ked nam ten posledny den – den odchodu – prsalo, nas dojem z Bali bol vyborny a az vtedy som spoznal, co tym ludia mysleli, ked mi vraveli, ze Bali sa automaticky stava zavislym a ludia sa tam casto vracaju. Taky je aj moj nazor.

Reportaz zo 6 dni na ostrove Bali 1. diel


Autor/zdroj: brano
Text bol naposledy zmenený dňa: 09.08.2002