Pretória - Pamiatky a múzeá

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Pretória, to je predovšetkým história a rozsiahle parky. V centre mesta na Church Square stojí pomník bývalého prezidenta Paula Krugera, ktorý je považovaný za otca búrskeho národa.

Mesto založil v roku 1855 búrsky generál Marthinus Pretorius. Na ulici, ktorá nesie jeho meno, nájdete Národnú zoologickú záhradu, jednu z najväčších zoologických záhrad na svete, preto by ste si jej prehliadku určite nemali nechať ujsť.  V určité dni je otvorená dokonca aj v noci a
vy tak môžete sledovať život jej obyvateľov pod rúškom tmy, s baterkou v ruke.

Africké okno (African window)

Africké okno je národno-kultúrne múzeum zamerané na prezentovanie vývoja kultúry a tradícii v jednotlivých komunitách, rozvoj vyučovania, mapovanie verejných aktivít, akým je tancovanie, spievanie... Návštevník sa oboznámi s tradičnými pokrmami a remeslami.

Adresa: Visagie Street, Between Bosman and Central Streets, Pretoria Central

Múzeum vojenského letectva (Air force museum)

Múzeum letectva je špecializované na históriu leteckých ozbrojených síl Južnej Afriky.

Adresa: Route 101 (stará Johannesburská cesta) Zwartkop Air Force Base, Old Johannesburg Road, Valhalla.

Park Burger

Je najstarším parkom v Pretórii a národným monumentom, leží v susedstve Melrose House. George Heys bol prvým vlastníkom domu Melrose, ktorý sa, v spolupráci s botanikom Jamesom Hunterom, pričinil o vybudovanie parku, dokončeného v r. 1892.

Adresa: Cnr Andries a Jacob Maré Streets, Pretoria Central

Kostolné námestie (Church square)

Justičný palác dotvára severnú fasádu námestia Church Square. Pretože bolo navrhnuté koncom 19-násteho storočia holandským architektom Sytze Wierda, je poňaté v renesančnom štýle.

Sochár Anton van Wouw umiestnil v strede námestia sochu prezidenta Paula Krugera v r. 1954. Ou Raadsaal (Stará budova parlamentu) navrhnutá holandským architektom Sytze Wierdom je situovaná v južnej časti námestia. V stredu sa na námestí konajú rôzne prehliadky.

Adresa: kostol Crossing a Paul Kruger, Pretória.

Church street cemenetary (HEROES ACRE)

Cintorín hrdinov bol zriadený v r. 1867, je známy i pod názvom Heroes Acre. Nachádzajú sa tu hroby mnohých významných obyvateľov mesta.

Adresa: Cnr Church Street a DF Malan Drive

Radnica

Určite neprehliadnuteľnou je aj budova City Hall s obrovskou hodinovou vežou, ktorej súčasťou je zvonkohra s 32 zvonmi.

Mestskú radnicu navrhol FG McIntosh a John Lockwood Hall, postavená bola v r. 1931. Pred budovou sa nachádzajú dve sochy dvoch čelných predstaviteľov komunity Voortrekker – Marthinus Pretorius a jeho otec Andries.

Marthinus Pretorius založil Pretóriu v r. 1855 a pomenoval ju po svojom otcovi.

Adresa: Cnr of Visagie a Paul Kruger Streets.

Correctional service museum

Múzeum je jediné svojho druhu v Južnej Afrike, mapuje vývoj trestného systému. Sú v ňom vystavené diela väzňov a predmety, ktoré zhotovili vo väzení.

Adresa: Prison Reserve, Central Prison, Potgieter Street

Voortrekker Monument

Voortrekker Monument je dominanta ležiaca približne šesť kilometrov južne od mesta. Toto posvätné miesto reprezentuje monument s rozmermi 40 x 40 x 40 metrov. Ide o pamätník, pripomínajúci víťazstvo Búrov pri Krvavej rieke (Blood River). Lúč svetla, ktorý prenikne malým otvorom dovnútra vždy v Deň víťazstva, ožiari žulovú dosku s pamätným nápisom.

Union Buildings

Union Buildings sa radia za najprominentnejšie budovy v JAR, pretože v nich sídli vláda a prezident. Ak sa návštevník postaví pred budovy, získa nádherný výhľad na mesto, ktoré leží pod ním v údolí. Stavby sú obkolesené zo všetkých strán úžasnými záhradami.

Kruger House

Prezident Paul Kruger žil v tomto zaujímavom dome, situovanom v blízkosti Church Square v rokoch 1884- 1901. Bol prvým pretórijským prezidentom, ktorý mal vo svojom sídle elektriku a telefón. Dom je zariadený v pôvodnom štýle, sú v ňom vystavené obľúbené predmety búrskeho prezidenta, napr. jeho koč.

Otváracie hodiny: denne 9:00 – 16:00.

Pretórijské múzeum umenia

Múzeum je situované v predmestí na ulici Schoeman (roh ulice Wessels), založené bolo v r. 1964, vystavuje sa tu viac ako 6 000 objektov – obrazov, sôch, kresieb, ktoré pochádzajú väčšinou od afrických umelcov.

Otváracie hodiny: Ut- Ne 10:00 – 17_00.

Vstup je za malý poplatok.

Transvaal Museum of Natural History

Múzeum leží na ulici Paul Kruger blízko námestia Church Square. Pýši sa zbierkou mamutov, vtákov, plazov, hmyzu a fosílii, drahokamami a polodrahokamami.

Otváracie hodiny: denne 8:00 – 16:00.

Vstup je za poplatok.