Pretória - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Pretória (Tshwane) je situovaná v severnej časti provincie Gauteng, približne 56 km severne od Johannesburgu. Je oficiálnym hlavným mestom Juhoafrickej republiky, v ktorom sídli hlava štátu a vláda. Parlament má svoje sídlo v Kapskom meste.

Metropola sa rozkladá v nadmorskej výške 1367 m v teplom, chránenom údolí, pričom je obklopená horským reťazcom Magaliesberg.

Dňa 26. mája 2005 SAGNC (South African Geographical Names Council) odsúhlasil zmenu názvu z Pretórie na Tshwane. Hlavným dôvodom bolo to, že s menom Pretória sa spája predovšetkým krutá minulosť krajiny – apartheid.

Tshwane dosiahla populáciu približne 1 milión a celá metropolitná oblasť má takmer 2 milióny obyvateľov. V metropole sa hovorí jazykmi tswana, ndebele, africky, anglicky...

Pretória sa radí medzi akademické centrá v Južnej Afrike, sídli v nej najväčšia univerzita v krajine – Pretórijská univerzita a najväčšia inštitúcia distančného vzdelávania University of South Africa, ktorá je známejšia pod názvom UNISA, Rada pre vedu a výskum (Council for Scientific and Industrial Research –CSIR).

Juhoafrická metropola je dôležitým hospodárskym centrom zameraným prevažne na ťažký priemysel – výrobu železa a ocele, automobilov, železničných vozňov a strojárenskú výrobu. Mesto prispieva na tvorbe celkového HDP takmer 9%, čím sa radí na tretie miesto za Johannesburg a Kapské mesto.

Mnohí považujú Pretóriu za najkrajšiu v októbri, keď kvitne 70 000 stromov Jacaranda, ktoré prispeli k jej prezývke „Jacaranda City“. Vtedy je celé mesto doslova pokryté fialovou perinou. Najpoľúbenejším športom je rugby.