• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
    8.01 € (241.31 Sk)
  • Prenájom áut

Poruchy fotoaparátu na cestách

Najmä v krajinách, kde je počasie extrémne vlhké a horúce alebo naopak veľmi studené, nie sú poruchy prístroja zriedkavosťou. Tu vám ponúkam niekoľko rád, ako sa ich vyvarovať.

Najmä v krajinách, kde je počasie extrémne vlhké a horúce alebo naopak veľmi studené, nie sú poruchy prístroja zriedkavosťou. Snažte sa preto nevystavovať zariadenia dlho priamemu slnku respektíve mrazu (odstavené auto, pláž, terasa). Ak budete cestovať v iných priestoroch ako váš ruksak, či kufre, radšej si fotoaparát nechajte v príručnej batožine.

V prípade, že idete vonku v silnom mraze, neste si fotoaparát radšej na tele pod vetrovkou. Ak sa prístroj v mraze ochladil na vonkajšiu teplotu, pri návrate do tepla ho radšej zabaľte do nejakej látky, aby sa otepľoval postupne (zabráni sa tak vyzrážaniu vodných pár na jeho povrchu.)

Keďže pri vysokých hodnotách vlhkosti vzduchu sa vodné pary dostanú aj do kufra, mali by ste pri návšteve takýchto oblasti mať váš prístroj uzavretý v nepriedušnom obale spolu s nejakou hydrofilnou látkou. Ako obrana proti vlhkosti môže poslúžiť aj plátené vrecko naplnené ryžou alebo inou látkou viažucou vodu.
Keďže popri extrémnych teplotách a vlhku vadia fotoaparátu aj vibrácie, dajte pozor, aby zariadenie nebolo položené na nejakej rezonujúcej časti (napríklad kryt motora autobusu).

Ak vám prístroj náhodou spadol do vody, vyutierajte ho, vyberte z neho baterky a ak sa voda dostala dovnútra, aj film. Nechajte ho vyschnúť. Funkčnosť fotoaparátu zisťujte až po úplnom oschnutí.

Ak sa vám zdá, že elektronika nefunguje správne, príčinou môžu byť vybité baterky. Je dobré, aby ste nosili so sebou náhradné články, ktorými môžete tento pôvod vašich problémov jednoducho odstrániť.

Ak chcete pravdepodobnosť problémov zredukovať už pri kúpe, mali by ste si uvedomiť, že aj pri nákupe fotoaparátu platí: za málo peňazí málo muziky. Prístroje etablovaných značiek sú síce drahšie, ale zväčša spoľahlivejšie. K ich pozitívam patrí aj široká medzinárodná servisná sieť a celosvetová dostupnosť náhradných dielov, ktoré sa vám v prípade potreby môže sakramentsky hodiť.

Niekedy sa vám môže stať, že sa zasekne prevíjanie filmu. Ak nemáte naporúdzi nejaký fotolab s tmavou komorou alebo opravovňu fotoaparátov, môžete sa pokúsiť odstrániť poruchu aj sami. Zavrite sa do nejakej úplne zatemnenej miestnosti a po hmate skúste film uvoľniť. Len prosím vás jemne! Ak to nejde po dobrom, tak to po zlom nerobte. Radšej zverte aparát do rúk profesionálnej opravovne.

Podobne môžete postupovať aj v prípade, že sa filmový pás odtrhne a nedá sa vo fotoaparáte previť späť do cievky. Môžete ho v tmavej komore previť aj ručne.

Pri ostatných poruchách sa radšej nepokúšajte fotoaparát vlastnými silami opraviť. Dobre vám radím. Som si istý, že sa medzi vami nájdu takí, ktorí si túto dobre mienenú radu nezoberú k srdcu a na základe vlastných skúseností (podobne ako ja) dospejú k poznaniu, že zveriť opravu do rúk špecialistovi je nielen bezpečnejšie, ale aj lacnejšie.

Ak hľadáte v cudzom prostredí opravovňu fotoaparátov, fotopredajne sú tým miestom, ktoré zvyčajne vedia poskytnúť adresu opravárenských služieb.




Autor/zdroj: Ludo Jambrich
Text bol naposledy zmenený dňa: 13.08.2001