• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Port Grimaud – francúzske Benátky

Možno si čitatelia Cestovateľa spomínajú na minulé leto, keď sme s cestovnou kanceláriou Tiptour navštívili ostrov Elbu a využili sme ponuku dovolenky v kempingu.

Možno si čitatelia Cestovateľa spomínajú na minulé leto, keď sme s cestovnou kanceláriou Tiptour navštívili ostrov Elbu a využili sme ponuku dovolenky v kempingu. Tohto roku sme si cestu s Tiptourom zopakovali, akurát sme Elbu vymenili za Francúzsku riviéru.

V kempingu Les Praires de la Mer, neďaleko mestečka Port Grimaud, nazývaneho francúzske Benátky.

Cesta z Bratislavy na Azúrové pobrežie, ktoré dostalo meno podľa farby mora, je dlhá 1300 kilometrov. Po talianskych a francúzskych diaľniciach ju autobus zvládne asi za 19 hodín, osobným autom je to rýchlejšie. Za komfort na ceste platíte formou diaľničných poplatkov, táto investícia sa však rozhodne oplatí.

O Francúzskej riviére veľa písať netreba, okrem Port Grimaud sú jej výstavnou skriňou mestá Saint Tropez, Cannes, Nice a Monako, ktoré sme v rámci fakultatívnych výletov - klienti Tiptouru si ich môžu kúpiť priamo na mieste za slovenské koruny, navštívili. Francúzska riviéra má od Mentonu po Cassis 30 km, od Marseille, okolo 300 kilometrov. Rastú tu korkové duby, platany pripomínajúce vojenské "maskáče", olivy, citrusy, kaktusy, borovice, palmy. Tie si môžete v škôlkach, na sezónu za poplatok objednať, a v jeseni ich vrátiť. V priemere je tu 2700 slnečných hodín v roku a teplota mora má, od augusta do októbra, nad 20 stupňov Celzia. Na pobreží sú zátoky hlboko v skalách - calanque, ku ktorým je k moru upravený prístup. Od Port Grimaud sú najbližšie, asi 30 km, pri mestečku Cavalaire. Vo vnútrozemí sú turisticky zaujímavé zvláštne kamenné stĺpy menhires. V minulosti sa tu usadzovali Egypťania, Gréci, Kartáginci Rimania, dnes - turisti z celého sveta.Turistickú tradíciu tu založili Angličania, lord Brougham v 18. storočí, jej rozmach nastal po druhej svetovej vojne.

Oblasť Provensálska - sú tu dva zo siedmich národnych parkov vo Francúzsku - Mercantour a Port-Cros, priťahuje nielen turistov a boháčov, ale i známe osobnosti. Pôsobili tu Picasso, Cocteau, Renoir, Van Gogh, Chagal, Matisse. V Ramatuelle je pochovaný herec Gérard Philiphe a v auguste tu býva na jeho počesť divadelný festival.

Kemping s kapacitou 6500 miest je vybavený tak, ako sa od takéhoto zariadenia očakáva. Plný stromov poskytujúcich blahodarný tieň, sú tu možnosti športovania, na svoje si prídu deti, večer nechýbajú diskotéky, zábavy. Aj pri takomto počte ľudí sa nestalo, aby sme čo len raz museli čakať na WC či sprchu. Pre nás bolo trochu prekvapujúce, že na toaletách nebol papier. Klientom Tiptouru ho však dávala cestovka. Na druhej strane, za sprchovanie sa neplatilo, voda bola stále teplá a všade pitná.

Piesková pláž patrila ku kempingu. Je vhodná aj pre malé deti, slnečníky či ležadlá si však musíte doniesť svoje. Počas prvých dvoch dní fúkal mistrál, ktorý síce znemožňoval ležanie na pláži, more však bolo teplé a vlny si deti i dospelí vychutnali dosýta. Rozhodne to bol, pre nás suchozemcov, zážitok. Mistrál vraj fúka na trikrát. Deväť dní, šesť a tri, potom je od neho už pokoj. My sme zažili trojdňovú fúkačku, s ktorou domáci vopred rátali.

V kempingu sme nemali svoj minitábor len my, ale aj Poliaci, Angličania, Nemci. V Port Grimaud ste sa mohli v zmrzlinovom stánku dohovoriť aj po poľsky. Aspoň ceduľka na ňom tak informovala. Keď sme pri zmrzline, začnime prehľad cien ňou. Podotýkame, že všade sú
cenovky aj v eurách, ktoré od 1. 1. 2002 budú v krajinách EÚ (až na asi tri výnimky) oficiálnym a jediným platidlom. Bolo to tak aj v Taliansku a Rakúsku, cez ktoré sme do Francúzska cestovali, takže sme využili príležitosť a zbavili sme sa mincí, ktoré sme doma z rokov minulých mali. Malá zmrzlina stojí 10 frankov, veľkú kúpite aj za 35. Len raz sa nám, akoby zázrakom, podarilo na pláži natrafiť na šesťfrankovú zmrzlinu. Pre bežného Slováka, ktorý dovolenkuje v kempingu aby ušetril peniaze, je však, pri prepočte 6,50 Sk za frank, Francúzsko drahé. Vláčik premávajúci z kempu do starého mesta Grimaud stojí 33 FRF. Sedmičku vína dostanete od 10 FRF, jedlá v reštaurácii od 40 FRF, paradajky stoja okolo 10, presso káva bez mlieka 7 FRF, benzín, bezolovnatá deväťdesiatpäťka 7,30 FRF. Najbližší aquapark je v St. Maxime. Dospelí za lístok zaplatia 109, skupina 20 osôb 76, skupina detí 60 FRF. Deti do 1 metra a dospelí nad 65 rokov majú vstup zdarma.

Kto na Francúzskej riviére už raz je, rád využije možnosť fakultatívnych výletov do svetoznámych miest. V programe je večerné Saint Tropez, celodňové Monako, spojené s Nice a Cannes. Pritom nesmieme zabúdať na neďaleké Port Grimaud, vybudované v 60-tych
rokoch minulého storočia. Vzorom boli talianske Benátky a mesto je naozaj nezvyčajné. Prehliadnuť si ho môžete aj z loďky, veď dĺžka kanálov je 7 km. Domy sú dvoj až trojpodlažné s rôznymi fasádami, zámerne stavané tak, aby pôsobili historickým dojmom. Nábrežia, vhodné na prechádzky, majú 12 km, vstup do mesta je zo šiestich strán. Niektoré časti mesta sú súkromné, vstup do nich nie je povolený. Vo štvrtok a v nedeľu sú trhy. Kúpite na nich kadečo, vrátane vynikajúcich francúzskych syrov. V prístave nájdete štýlový pamätník na počesť vylodenia francúzskych vojakov v roku 1944 v boji proti nemeckým okupantom. Port Grimaud je rozhodne zaujímavé mesto, večer plné turistov, od kempingu na skok.

K ďalším miestam výletov len krátko. Saint Tropez je našincom známe predovšetkým z veselohier o tamojšom žandárovi. Pred legendárnou žandárskou stanicou sme sa odfotili, je však dosť zanedbaná a pre bujnú zeleň pred ňou sa aj ťažko fotí. V prístave uvidíte luxusné autá boháčov, ako vystrihnuté z filmov. Žije tu Brigitte Bardotová, ktorá zaviedla na Francúzskej riviére módu "hore bez". Výborný výhľad na mesto je z pevnosti nad ním.

Zaujímavosťou je Monacké kniežatstvo, s 25 múzeami, kasínami, známe aj ako daňový raj. Trvalé bydlisko tu má rad známych osobností, umelcov, športovcov. Turistickým "ťahákom" je výmena stráží na námestí pred Kniežacím palácom. Deje sa tak krátko pred 12.00 h a keď si včas neobsadíte dobré miesto, veľa toho neuvidíte a ešte menej odfotíte. V paláci je múzeum, otvorené od 9.30 do 18.20 h. Za prehliadku zaplatia dospelí 40, deti od 8 do 14 rokov 20 frankov. Z námestia je výborný výhľad na prístav i celé mesto. Keď zídete dole schodmi, ocitnete sa v prístave, v miestach, ktoré sa raz do roka stávajú pretekárskou dráhou pre Formule 1. To je výborný džob pre miestnych obyvateľov, ktorí si za výhľad z okien svojich bytov dávajú od turistov platiť nekresťanské peniaze. Aj tak je problémom nejaké to okno pre seba uchytiť. Len kúsok je do Monte Carla so svetoznámym kasínom. Zahrať si za symbolické ceny môžete aj vy. Samozrejme, v priestoroch vyhradených špeciálne pre turistov. Osviežením, hlavne v letných horúčavách, je bezplatná prechádzka v Japonskej záhrade pod Kasínom. Cestou späť sme navštívili výrobňu parfumov v Eze. Prehliadka bola spojená s ich predajom.

Ostala nám dvojička konkurentov - mestá Cannes a Nice. V návštevnosti za kratší koniec ťahá Cannes, výnimkou je len obdobie svetoznámeho filmového festivalu. Perlou riviéry je Nice, s Anglickou kolonádou, legendárnymi hotelmi, okruhliakovou plážou, úzkymi uličkami, s obchodíkmi a reštauráciami. Tie však nechýbali ani v jednom zo spomínaných miest.

Čo na záver? Dovolenka na Francúzskej riviére určite stojí zato. Nudiť sa v žiadnom prípade nebudete, vždy máte kam ísť. Za poznaním či zábavou. Len si zvážte, čo máte v rámci pobytu zaplatené a čo si mienite financovať na mieste. Lebo, ako sme už spomínali, Francúzsko je pre našinca dosť drahé. V našom prípade, pri dovolenke s Tiptourom, sme však tento problém nemali. Všetko sme mali v cene zájazdu. V kempingu vyšli v ústrety aj vegetariánom a snažili sa pre nich pripravovať špeciálnu stravu. Presvedčili sme sa, že aj drahé Francúzsko je pre našinca dostupné za výbornú cenu.

Ľubo Homolka



Tento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 09.09.2002