• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Pevnosti jadranskej romantiky

Drvenik - malé letovisko južne od Makarskej je úspešným spojením prostej minulosti s atraktívnou prítomnosťou.

Drvenik - malé letovisko južne od Makarskej je úspešným spojením prostej minulosti s atraktívnou prítomnosťou. Výsledkom je miestna špecialita - piknik na vysokých kamenných svahoch pohoria Rilič s čerstvo upečenou rybou, kyprým bielym chlebom a ľahkým dalmatínskym vínom.

Romantiku výletu zvýrazňuje nevšedný výhľad z impozantného horského amfiteátra na modré more, a ak sa k nemu pripojí spev klapy, ako tu hovoria mužskej speváckej skupine, hostia odchádzajú s čarovnými dojmami. Tajomstvo úspechu je jednoduché: dnešné letovisko na pobreží malo svojho predchodcu v horskej osade, kde sa obyvatelia pôvodne venovali pastierstvu, obrábaniu miniatúrnych políčok a pestovaniu olív, hrozna a fíg. Potom, ako sa taktovky ich života zmocnil cestovný ruch a presťahovali sa bližšie k moru, zostali staré obydlia opustené. Stačil však jeden šťastlivý pokus s piknikom a pusté kamenné domy dostali nový zmysel existencie. Dnes predstavujú atraktívny doplnok pohostinských služieb, akým sa na Jadrane len ťažko hľadá alternatíva.

Susedný Zaostrog si navyše za doplnkový magnet k príťažlivým prírodným danostiam zvolil dejiny. Ponuka na voľné chvíle obsahuje návštevu františkánskeho kláštora uprostred tienistej záhrady priamo na morskom brehu. V jeho chladných kamenných sieňach sa skrývajú poklady listín, kníh a starožitností zhromažďovaných po niekoľko generácií. Zaujímavosť miesta zdôrazňuje skutočnosť, že v ňom v 18. storočí pôsobil najväčší chorvátsky básnik Andrija Kačič-Miošič. Pokoj a mier, ktoré vládnu na kláštornej pôde, sú charakteristické pre celý Zaostrog a napriek samozrejmej dani, zaplatenej modernosti, si jeho atmosféra stále udržiava určitý archaický ráz.

Južnejšie situovaný Gradac, koruna na Makarskej riviére, vďačí za svoju vedúcu pozíciu dlhej kamienkovej pláži, ktorá zatieni všetky ďalšie atrakcie letoviska: tradíciu rímskeho osídlenia so zvyškami stavieb, monumentálnosť protitureckého opevnenia, architektonickú vynaliezavosť moderných hotelov, vôňu útulných kaviarničiek, prítulnosť terás pod farebnými slnečníkmi, povesť pestovateľov najsladších fíg či najústretovejších hostiteľov. Dlhá krásna pláž, pôvabná svojou belosťou a prívetivá zelenými korunami borovej aleje, dáva Gradacu príchuť miesta, v ktorom si romantika zachovala všetky svoje práva.Tento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 03.09.2002