Peru - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze


Posledných desať rokov je mena stabilná. Je ňou Nuevo Sol. Kurz je približne 3,5 sola za 1 USD. Bankovky skontrolujte t. j. vodotlač a holografické body, mohli by byť falošné. Neberte poškodené či dokonca zlepované bankovky, je veľký problém ich neskôr použiť.



5 spôsobov výmeny

1) V hoteli – bez čakania, bezpečné (prepočítať), najhorší kurz.


2) V banke – dlhé rady = zdĺhavé, bezpečné (prepočítať), normálny kurz.


3) Casa de cambio – zmenáreň – bez čakania, bezpečné (prepočítať), normálny alebo o niečo málo lepší kurz.


4) Oficiálni meniči- pred bankou, zmenárňou = bezpečné (prepočítať), o niečo málo lepší kurz.


5) Neoficiálni meniči – nebezpečné, poznajú veľa fígľov, vždy dobre prepočítať a prehliadnuť, najlepší kurz.



Upozornenie


Nezabudnite na letiskovú taxu, ktorá je 25 USD (90 Solov) pri medzinárodnom odlete. Platí sa za použitie letiskového terminálu. Ak poletíte vnútroštátnou linkou napr. z Limy do Cuzca, zaplatíte menej (okolo 10 USD).



Nakupovanie


Suveníry

Nakupujú sa väčšinou svetre z alpaky, vesty, pletené čapice, čokoľvek s inkskými vzormi, fujary, kazety a CD s peruánskou hudbou a v neposlednej rade tiež kokový čaj a lístky (ich dovoz k nám je zakázaný).



Najlacnejšie spomínané suveníry zoženiete na turistických trhoviskách v Lime a Cuzcu, ale tiež na zástavkách na ceste do týchto cestovateľských centier sa dá naďabiť na dobré ceny.



Ďalej tiež na menších lokálnych trhoch ( ja som zohnal veľa dobrých vecí v Caraze), kam chodí iba málo turistov a môžete tu nakúpiť za polovičné ceny.



Zjednávanie cien

Vždy vyjednávajte a dohadujte lepšie ceny. Pôvodná cena sa musí znížiť o polovicu až dve tretiny. Toto platí všade hotely, obchody, ...dokonca som vyjednával aj s colníkom o úplatku.



Jedlo a nápoje


Nemá cenu nosiť čokoľvek z domova. V Peru sa dá dobre najesť už od 2,5 Sola za celé menu. Najdrahšie jedlo, čo som si dal stálo 11 Solov.


El Menu: polievka = supa, hlavné jedlo, pitie (čaj = té , káva = kafe (s mliekom = kon léče), malinovka = gasijósa) a nejaký dezert, väčšinou divná želatína.



Na raňajky = desajuno je dobrý čerstvý džús, ktorý je inak pomerne drahý od 2 Solov a viac.


Medzi národné jedlá vraj patrí Ceviche – morské potvory, ktoré sú len naložené a nie varené. Mal som tento pokrm 2 krát a ani raz ma to neuchvátilo.


Večera sa povie cena.

Späť k čaju. Určite nezabudnite ochutnať maté de coca - kokový čaj, ale je asi zbytočné vám to pripomínať, že?


Na cestu autobusom alebo akúkoľvek inú cestu sa nemusíte vopred zásobovať, pretože na každej zástavke sú haldy predavačov s čímkoľvek. Zo širokého výberu by som doporučil antikučo, čoklo a sendviče.


Antikučo – na štiepanom bambuse napichnuté 3 až 4 plátky pečeného mäsa s pečeným zemiakom na konci s možnosťou ochutenia pálivou omáčkou (0,5-1 Sol).


Čoklo – varená kukurica s kúskom slaného syra (0,5-1 Sol)


Veľmi lacné je ovocie, napr. za 5 až 8 veľkých banánov dáte 1 Sol. Chutne a lacno sa najete i v miestnych čínskych reštauráciách zvaných Chifi – čífi.



Na pitie som väčšinou kupoval balenú vodu Akva Grande (2-4 Sole za 1,5 litra). Ďalej je na výber všetko od Cocacoly a Pepsi ako u nás. Za ochutnanie stojí i miestna zlatá Inca Cola – kupujte však iba menšie balenia, pretože je to naozaj odporný nápoj (dobrý darček).


Peruánske pivo Cerveza je dobré, najpredávanejšie značky sú Arequipeňa, Cuzqueňa, Cristal, Pilsen Trujillo. Jediný Cristal nájdete i v točenej forme tzv. Choop. Fľaškové pivo je k dostatiu v objemoch 355 ml, 620 ml a 1100 ml a to už je pekná fľaška. Pil som pivo s 5 % obsahom alkoholu t.j. niečo ako naša dvanástka. Tmavé pivo je malta a na mňa bolo moc sladké.



Telefón / Internet / mobilné telefóny / pošta


S liberalizáciou telekomunikačných služieb, nájdete telefónne búdky na každom kroku na mince, čipové karty a peruánske „X-karty“(modré umožňujú volania do Európy – 1 minúta stojí 5 Solov).



Internet je tak lacný, že sa ani neoplatí volať. Hodina 2-4 Sole.


Miestna mobilná sieť funguje na 1900 MHz. Takže ak nemáte tribandový mobil, kľudne ho nechajte doma.



Poštovné je pomerne drahé. Poslanie pohľadnice vás bude stáť 2,70 Solov (pohľadnica samotná stojí 0,50 Sola). Najlepšie je poslať pár pohľadníc a statné odemailovať.



Fotografovanie


Pri fotení ľudí, je dobré rovnako ako všade inde požiadať o dovolenie. V Peru to platí obzvlášť. V centrách ako Cuzco, Pisac a Ollantaytambo sa domorodci odetí v krojoch dokonca sami ponúkajú k zvečneniu, ale samozrejme za peniaze – 1 Sol na osobu.



Elektrina


Napätie v zásuvkách väčšiny hotelov je 220 V. Zásuvka je kríženec medzi európskym a americkým štandardom. Naše zástrčky tam s malou pomocou možno v pohode zapojiť. S dobíjaním kamery som nikdy nemal problémy.



Horeuvedené informácie boli prevzaté zo stránok http://icesty.zde.cz
Mik(c)1996-2001


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...