Peking - Doprava po meste

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Verejná doprava

Verejná doprava, zvlášť autobusová, je pre cudzincov, pokiaľ neovládajú čínštinu, problematická. Cestovanie podzemnou dráhou alebo taxíkom je jednoduchšia voľba.

Autobus

Autobusy jazdia 05:30-23:00 a sú veľmi preplnené, najmä v čase dopravnej špičky (06:30-08:30 a 17:00-19:00). Premávka nočných spojov (23:00 – 05:30) je limitovaná. Cestovné sa platí vodičovi, odporúčame mať napísanú požadovanú destináciu v čínštine, pretože vodič spravidla nevie anglicky.

Metro

Alternatívnu dopravu poskytuje metro, vozne sú čisté, jazdia v čase 5:30-23:00. Má dve linky:

East-West Line vedie z Pingguoyuan do Sihui Dong,

Ring Line jazdí po okruhu zrkadlovo kopírujúcom druhý cestný okruh. Linka 13 operuje v severnej časti mesta, spája Dongzhimen a Xizhimen, a linka 1 nazývaná Ba Tong smeruje ďalej na východ, do Tuqiao – najviac ju využívajú turisti.

Do r. 2020 je v pláne vybudovanie 16 nových liniek. Vchody do metra sú značené logom – štvorec, v strede ktorého je C. Lístky kúpite v kioskoch, značenie je v čínštine i v angličtine.

Taxík

Preprava taxíkmi je znamenitá, lacná, vozidlá sú vybavené taxametrami. Na klientov čakajú pred veľkými obchodnými domami, hotelmi a železničnými stanicami, je možné ich zastaviť mávnutím ruky na ulici.

Taxíky v Pekingu sú zväčša malé, červené hatchbacky alebo xiali a platí pravidlo, čím menší a starší voz, tým nižšia sadzba za prepravu. Všetky taxíky majú ceduľku na zadnom okne, na ktorej je vytlačená sadzba/km. Po 23:00 je príplatok 20%, prepitné vodiči neočakávajú avšak je vítané. Taxík si môžu turisti objednať u Beijing Taxi Co (tel: (10) 6837 3399).

Jazdenie v meste

Návštevníci, ktorí majú v úmysle šoférovať v Pekingu by mali vlastniť čínsky vodičský preukaz. Ten môžu získať len tí, ktorí majú rezidentné povolenie. I keď pravidlá cestnej premávky existujú, pravidelne sú ignorované.

Často sa pri jazde stretnete s agresívnym autobusovým vodičom alebo taxikárom. Vo všeobecnosti sa jazdí v pravom pruhu, avšak na menších cestách sa vždy dané pravidlo nedodržiava. Podotýkame, že pri nehode býva vždy vinní cudzinec.

Prenájom

V Pekingu sa začínajú poskytovať i tieto služby, avšak s vozidlom sa zvyčajne prenajíma i šofér. Hertz China má kanceláriu v hoteli Jianguo, 5 Jianguomenwei Dajie.

Prenájom bicykla

Čína má najväčšie zastúpenie bicyklov v doprave na svete, a možno i preto je ponuka ich prenájmu enormná. I keď čínske cesty sú nepredvídateľné a doprava často ako keby bola bez pravidiel, predsa len je vhodnejšie využiť bicykel ako prenajaté vozidlo.

Bicykle sa prenajímajú na hlavných cestách, po ktorých v čase dopravnej špičky jazdia tisíce cyklistov, v hoteloch, vrátane Peace Hotel, 3 Jingyu Hutong (tel: (10) 6512 8833) a Palace Hotel, Jingyu Hutong (tel: (10) 6512 8899).

Pri prenájme sa vždy vyžaduje depozit, pri parkovaní musia bicykle stáť naľavo v špeciálne pre bicykle určených parkoviskách, ktoré sú strážené a sú veľmi lacné. Odporúčame používať vlastný zámok.