• Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
  7.07 € (212.99 Sk)
 • Prenájom áut

Pár slov o Budhovi

Stručne o živote zakladateľa Budhizmu.

Zakladateľom Budhizmu bol Siddhartha Guathama, princ zo Sakye /563 až 483/. Prorokova sláva začala už pri jeho narodení v meste Lumbini, ktoré leží na území dnešného Nepálu. Tesne pred pôrodom mala mala Siddharthova matka tajomný sen. Zjavil sa jej v ňom vraj mocný slon, ktorý ju oplodnil. Podľa vysvetlania prorokov to znamenalo, že Siddhartha sa stane veľkým kráľom alebo duchovným vodcom.
Kráľ otec pokladal za samozrejmé, že sa splní prvá možnosť a syn pôjde v otcových šľapajach. Obklopil ho bohatstvom, krásou a poskytol mu vzdelanie vo všetkých oblastiach, ktoré by sa mohli budúcemu panovníkovi hodiť. To však nebolo všetko. Kráľ sa rozhodol Siddharthu izolovať od všetkých záporných vlastností sveta. Nepodarilo sa to úplne. Počas cesty medzi palácmi sa mladý princ stretol so štyrmi výjavmi, ktoré dokázali rozbiť jeho predstavy o životnej idyle. Prvým bol starec, ktorý sa už o seba nedokázal postarať, druhým ťažko chorý muž prosiaci o pomoc, treťou bedákajúci, pohrebný sprievod nesúci telo svojho príbuzného a štvrtým pokojný askéta žobrajúci jedlo.
Tieto stretnutia urobili na princa silný dojem. Pod ich vplyvom opustil Sidharta kráľovský dvor, bohatstvo i pohodlie a začal hľadať životnú pravdu. Po pobyte u rôznych učiteľov a skúsenosťami z viacerých povolaní došiel k osvieteniu.
Ako Budha, (čo v preklade znamená ”osvietený” alebo ”prebudený”) začal svoju filozofiu hlásať malému počtu učeníkov. Jeho poňatie pravdy, života, oslobodenia od svetského utrpenia, presadzovanie nenásilia a tolerancie oslovilo už za jeho života tisíce ľudí. Bol založený mníšsky rád, ktorý novú vieru rýchlo šíril po Indii a aj za jej hranicami. Keď osemdesiat jeden ročný Budha opustil svojich učeníkov, bolo už jasné, že proroctvo sprevádzajúce jeho narodenie sa vyplnilo.


Autor/zdroj: Ludo Jambrich
Text bol naposledy zmenený dňa: