Panama - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Panama ponúka širokú rozmanitosť turistických atrakcií, vrátane vynikajúcich príležitostí na nákupy. Jej poloha spája Atlantický a Tichý oceán. Preto sa stala hlavnou obchodnou cestou v Strednej Amerike. V dôsledku tohto obchodu vyrástli v Panama City hlavné bulváre, v Colóne ulice Front Street, nové obchodné centrá okolo hotelov a predajne nepodliehajúce clu v Tocumene.

Poznámka: „Fiesty“ v rôznych mestách sú veľmi navštevované, najmä tie, ktoré sa konajú v Panama City počas karnevalu. Oslavujú sa štyri dni pred popolcovou stredou. Iné sa slávia v dni miestnych svätých patrónov. Indiánske oslavy Las Balserías a Ngöbé-Bugle sa konajú v provincii Chiriquí každý február. Zahŕňajú hody a súťaženie, pri ktorom mladí muži hádžu navzájom po sebe polena z balzy.

Panama City

Hlavné mesto je zvláštnym mixom starého Španielska, modernej Ameriky a bazárovej atmosféry východu. V starej časti mesta s jeho úzkymi, vydláždenými kamennými ulicami a koloniálnymi budovami môžeme nájsť veľa zaujímavých miest. Je to napr. Plaza de Francia (Francúzske námestie), Budova súdneho dvora, prechádzka po promenáde Paseo de las Bóvedas pozdĺž masívnej kamenej steny, kostol San José so svojím úžasným zlatým barokovým oltárom a kostol Santo Domingo, vedľa ktorého sa nachádza Múzeum koloniálneho religiózneho umenia. Staré historické mesto Salón Bolivar je na zozname UNESCO ako svetové historické dedičstvo. Nad zálivom vyčnieva Prezidentský palác, najpôsobivejšia budova v meste. Ďalej pozdĺž čelného nábrežia sa nachádza pestrofarebný verejný trh. Najzaujímavejším múzeom v meste severne od trhu a blízko nákupného centra je Múzeum panamského človeka. Cennou exkurziou je návšteva Panamá Viejo so svojimi ruinami, ktoré tvoria pozostatky štvorcovej veže starej katedrály vzdialenej 6km od Panama City. Panamá Viejo bolo pôvodným mestom Panama City, ktoré podobne ako pevnosť San Lorenzo bolo vyrabované a vylúpené Henry Morganom.

Výlety

Je možné uskutočniť zaujímavý výlet k pruhu dážďového pralesa blízko Národného parku Soberania (40km severne od hlavného mesta), slávneho najmä pre početné vtáčie druhy.

Panamský prieplav

Panamský kanál nachádzajúci sa západne od mesta je hlavnou panamskou turistickou atrakciou a prirodzene priťahuje veľa návštevníkov. Doporučujeme cestovať vlakom alebo autobusom pozdĺž kanála alebo uskutočniť výlet na člne po kanále. Scenéria je nádherná a stavba kanála je taktiež fascinujúca. V oblasti Casco Viejo sa nachádza nové Múzeum panamského kanála. Kanál bol otvorený v r.1914 a tranzit trvá priemerne osem hodín. Panama od USA plne prevzala kontrolu nad kanálom 31. decembra 1999. Približne 50km severne od hlavného mesta leží Barro Colorado, ktorý je najväčším ostrovom na jazere Gatun, ktoré bolo umelo vytvorené počas výstavby Panamského Kanálu (jedno z najväčších umelých jazier na svete). Ostrov je biologickou rezerváciou, ktorá je riadená Smitsonovým výskumným ústavom trópov a uznávaná ako vedúce svetové laboratórium prírodných trópov. Pri jednodňovom výlete z Panama City k ostrovu sa dopravia návštevníci k malému mestu Gamboa, odkiaľ sa organizujú špeciálne túry (buď pešo alebo na člne).

Balboa

Je to dosť amerikanizované predmestie medzi nábrežím Kanála a Ancón Hill. Hodinu cesty odtiaľ sa nachádza ostrov Taboga, ktorý oplýva jemnými plážami a kvalitnými hotelmi. Hlavnou možnosťou dopravy je vodný taxík, miestne nazývaný panga. K Perlovým ostrovom je potrebný dlhší výlet po vode, ktorý vyhľadávajú najmä morskí rybári loviaci na udicu.

Bocas Del Toro

Provincia Bocas del Toro leží severozápadne a zahrňuje súostrovie takého istého mena pozostávajúceho zo siedmych veľkých ostrovov a stoviek menších. Mnoho ostrovov leží v lagúne Chiriqui, ktorá je obľubovaná najmä turistami, ktorí sa zaujímajú o potápanie. Časť provincie je umiestnená v dvoch národných parkoch: Medzinárodný park priateľstva, spravovaný spoločne Panamou a Kostarikou, a Morský park ostrova Bastimientos, ktorý je morskou prírodnou rezerváciou ležiacou na jednom z ostrovov. Z Panama City prilietava denne do Bocas del Toro malé lietadlo a hoci je oblasť i v súčasnosti dosť nerozvinutá (s limitovanými možnosťami ubytovania), je miestom, kde sa turistický ruch rozvíja najrýchlejšie.

Chiriqui

Nachádza sa asi 450km západne od hlavného mesta. Provincia Chiriqui je charakterizovaná vulkanickou vysočinou s mnohými vodopádmi, riekami a horskými scenériami. Je známa chovaním dobytka, čistokrvnými plemenami koní, banánovými a kávovými plantážami. Súčasťou provincie je aj spiaca sopka Baru (3,475m), ktorá sa nachádza blízko mesta Boquete, a horsky rezort Cerro Punta. Blízko je Národný park Baru, známy vtákmi Quetzal. Lieta sa tam niekoľko krát denne z Panama City do Davidu (trvanie cesty je 1 hodina).

Colón

Druhé najväčšie mesto v Paname leží na karibskom konci Kanála. Turisti by mali vidieť katedrálu a sochy na promenáde známej ako Paseo Centenario. Ulica Front Street je známa ako nákupné centrum luxusného tovaru, ktoré je oslobodené od cla. Mesto je rušné a dosť drsné. Väčšina turistov uprednostní iba jeho krátku návštevu.

Darién Gap

Je to riedko osídlená pustatina spájajúca Strednú a Južnú Ameriku a tiež je to jediné prerušenie Panamerickej diaľnice (ktorá siaha od Aljašky po Argentínu). Značná časť tohto regiónu leží v hraniciach Národného parku Darién, ktorý je známy výnimočnou rôznorodosťou terénu. (od pieskových pláži, skalných pobreží, močiarov až po dažďové lesy). Park je tiež domovom indiánskeho kmeňu Choco. Do parkov sa uskutočňujú výlety, ale návštevníkom doporučujeme zobrať si so sebou skúsených sprievodcov. Oblasť okolo Kolumbijských hraníc je nebezpečná prítomnosťou geríl a únosmi západných turistov.

San Blas Islands

Zaujímavý výlet je možné uskutočniť z Colónu na súostrovie San Blas, ktoré zahŕňa 365 ostrovov. Je domovom národa Cuna (politicky najviac organizovaná domorodá skupina v Paname, ktorá obýva asi 40 ostrovov a ktorá spravuje svoju vlastnú autonómnu provinciu). Cuna tiež riadi regionálne hotely a pomáha návštevníkom pri organizovaní výletov do blízkych dedín. Nie sú tam cesty, preto sa preprava uskutočňuje malými lietadlami, ktoré prilietajú do niekoľkých pristavajúcich pruhov. Ak sa chcete dozvedieť viac o organizovaní pobytov, kontaktujte Panamský úrad pre turistiku.

Portobelo

Je situované 48km východne od Colónu. Portobelo bolo španielske posádkové mesto po dve storočia s troma veľkými pevnosťami. Vstupy do pevností smerujú ku prístavu. V meste sa nachádza starý španielsky kanón a dom, v ktorom bolo uskladnené zlato a striebro z Peru a Bolívie pred dopravou loďou do Španielska. Pozdĺž karibského pobrežia, medzi Portobelo a San Lorenzo, sa nachádzajú početné pozoruhodné vojenské pevnosti z 17. a 18. storočia.

Azuero Peninsula

Oveľa pokojnejšie a vhodnejšie miesto na oddych ako panamské mestá je tichomorský polostrov Azuero, na ktorom sa nachádzajú okúzľujúce malé koloniálne mestá, tiché dediny a takmer prázdne pláže čakajú turistov, ktorí nevyhľadávajú veľké hotely a turistický ruch.


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...