Panama - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena

Balboa (B) = 100 centavov. V Paname nie je papierová mena; mince sú v hodnotách B10 a B1, a po 50, 25, 10, 5 centavov a 1 centav. V krajine voľne obieha i US mena.

Zmenáreň

na výmenu peňazí slúžia banky a tzv. cambios.

Kreditné karty

najpoužívanejšie sú karty Visa a American Express, MasterCard a Diners Club sú tiež akceptované. Pred odjazdom do krajiny sa u spoločnosti, ktorá vám kartu vydala, detailne informujte na podrobnosti použitia karty.

Cestovné šeky

aby ste sa vyhli ďalším poplatkom za výmenu, doporučujeme zobrať si cestovné šeky v US dolároch.

Obmedzenia pre menu

na dovoz a export zahraničnej i miestnej meny nie sú žiadne obmedzenia. Suma nad 10 000 US$ musí byť deklarovaná pri príchode do krajiny.

Úradné hodiny v bankách

Po-Pia 0800 -1330, Sob 0830 -1200.

Potrava a nápoje

Francúzska, španielska a americká strava je dostupná vo všetkých reštauráciách a hoteloch v Panama City a v Colóne. V Panama City je obrovský výber vynikajúcich reštaurácií, tiež aj v ďalších väčších mestách. Nachádza sa tu aj niekoľko orientálnych reštaurácií. Miestna kuchyňa vychádza z kreolskej kuchyne, ktorá je horúca a korenistá. Chod jedla obsahuje ceviche (ryba máčaná v citrusovej šťave, cibuli a čiernom koreni), patacones de plátano (smažené banány), sancocho (panamské dusené s kurčaťom, mäsom a zeleninou), tamales (okorenená paštéta zabalená v banánovom listí), carimańolas a empanadas (zapečené mäso, kuracina a syr). Obsluha je štandardná. Výber vín, liehovín a piva v hoteloch, reštauráciách a baroch nie je limitovaný.

Nočný život

Panama City poskytuje široký výber nočnej zábavy počnúc nočnými klubmi a kasínami až po folk, balet, brušné tance a divadlo. Tanec a zábava je prístupná vo všetkých veľkých hoteloch ako aj v mnohých kluboch. Väčšie mestá v krajine tiež ponúkajú muziku, tanečnú zábavu, kasína a kiná.

Aktivity

Ekoturistika

Národný park Soberania a Rezervácia tropického pralesa Gamboa poskytuje dobre príležitosti k poznávaniu tropickej fauny a flóry. Tí z vás, ktorí majú záujem pozorovať vtáctvo, nebudú Panamou sklamaní. Je tu registrovaných 944 druhov a krajina je považovaná za jedno z najlepších miest pre pozorovanie vtákov. Údolie Anton (El Valle de Anton), 120km západne od Panama City, je slávne pre svoje orchideje a botanickú záhradu El Nispero. Jednou z aktivít, ktorá sa tu ponúka, je lianové dobrodružstvo, pri ktorom účastníka upevnia do postroja a vytiahnú do vrcholcov stromov, kde sa kolíše a vychutnáva si „zelený pohľad“ na krajinu. Ďalšou možnosťou na výlet je Smitsonov výskumný ústav trópov na ostrove Barro Colorado, kde sa nachádza slávne laboratórium pre výskum trópov. Pobyt je však nutné dojednať mesiac dopredu.

Výlety na člnoch

Výlety na člnoch po Panamskom prieplave patria k najväčším panamským atrakciám a k dispozícií je viacero možných trás. Krokodíly, vtáky a iné žijúce zvieratá možno pozorovať v okolí brehu a v okolitej džungli. Cesty po Panamskom prieplave často poskytujú návštevníkom možnosť vidieť obrovské plavidlá. Ďalšie informácie získate na Panamskom úrade pre turistku alebo na panamskom veľvyslanectve.

Vodné športy

V Paname sú vynikajúce možnosti pre športové potápanie aj šnorchlovanie (potápanie s dýchacou trúbkou), najlepšie z nich sú na ostrove Grande blízko Portobela, kde sa nachádza značný počet potápačských centier, ktoré ponúkajú výlety k najkrajším koralovým útesom na súostrovie Bocas del Toro, ostrov Tabboga, ktorý je vzdialený 20 km južne od Panama City; a ostrovy San Blas. Rafting na divokej vode sa stáva čoraz viac populárnejším najmä na rieke Chiriqui a Chiriqui Viejo (nie však počas sezóny dažďov, ale od apríla do polovice decembra). Ďalšie informácie o týchto destináciách nájdete v sekcii turistické informácie.

Rybárstvo

Panamské vody oplývajú rybami (či už v tichomorskej alebo karibskej oblasti). Oblasti rybolovu zahrňujú Záliv Pińas, ostrov Coiba, ostrovy Contadora a Taboga na Tichomorskej strane, na ostrovoch San Blas a lagúne Chiriquí mimo súostrovia Bocas del Toro v Karibiku.

Golf

V Panamskej úžine sa nachádza šesť golfových ihrísk: Panama Country Club, Summit a kurty Fort Amados, ktoré sú otvorené pre turistov. Pre hru na 18-jamkových ihriskách v Coronado Beach Country sú potrebné Club Guest cards (hosťovské karty).

Jazda na koni

Je populárna v horskej provincii Chiriqui, ktorej divoká scenéria poskytuje vhodné podmienky na chov dobytku a koní. Nachádza sa tu mnoho fariem na chov koní, ktoré môžete navštíviť. Výlety na koňoch do Baru Volcano sú tiež možné.

Nakupovanie

Panama je bezcolný prístav, takže tam môžeme kúpiť luxusný tovar z celého sveta. Miestna ponuka zahŕňa kožené výrobky, vzorkované guľôčkové náhrdelníky vyrobené Indiánmi z kmeňa Guaymí, domorodé kostýmy, remeselné produkty z vyrezávaného dreva, keramiky, artefakty z papieru mâché, z macramé a mahagónové čaše. Nákupné hodiny: Po-So 0800-1800.

Sviatky a oslavy

Január: Sviatok svätého Sebastiána
Február: karneval v Mardi Gras, Panama City a Las Tablas karneval. V provincii Chiriquí v polovici februára tzv. Las Balserías (Oslavy Indiánov z kmeňa Guaymí).
Apríl a máj: Veľtrh Azuero.
Jún - San Juan Bautista na ostrove Isla Grande v provincii Chitré.
Júl: závody na člnoch na ostrove Taboga.
Október: Portobelo, Oslavy čierneho Krista

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...