Pakistan - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Výhodou zlej (a úplne neoprávnenej) povesti Pakistanu ako nebezpečnej krajiny je aj to, že je zatiaľ takmer nedotknutý masovou turistikou. Pritom toho môže veľa ponúknuť: nájdete tu prastaré moslimské pamiatky, nevídanú prehliadku desiatok a stoviek etnicky zaujímavých púštnych a horských kmeňov a na severe  územia Himaláje, KarákóramHindukúš, horské hrebene s jednými z najkrásnejších, najdivokejších a najopustenejších trekových a horolezeckých možností na svete. Prejazd severným Pakistanom do Číny údolím rieky Indus po vysokohorskej ceste Karákóram  je považovaný za jednu z najúžasnejších cestovateľských skúseností vôbec.

 

Za perlu Pakistanu je považované starodávne mesto Láhaur (Lahore), preplnené architektonickými skvostami mughalskej architektúry. Zastavte sa tu aspoň na tri dni a preskúmajte starú štvrť s množstvom orientálnych bazárov, veľkú pevnosť, Zrkadlový palác Šiš Mahal, obrovitú mešitu Badšáhi či nádherné Šalimarské záhrady.

 

Jedným z historicky najzaujímavejších miest v južnom Pakistane sú vykopávky Mohendžo – dara, dávneho mesta tzv. harrapskej (protoindickej) civilizácie. Na svoju dobu bolo natoľko rozvinuté, že niektorí dnešní „záhadológovia“ špekulujú o jeho väzbách s mimozemskou civilizáciou.

 

Kúzelné mestečko Uč Šarif v južnej časti provincie Paňdžáb je najdôležitejším centrom moslimskej viery s radou mešít, hrobiek svätcov a ďalších náboženských stavieb.

 

Ak sa v severnom Pakistane necítite na náročnejšie treky, môžete podniknúť okruh po horských cestičkách a údoliach, pri ktorom uvidíte z miestnych divokých hôr to najkrajšie. Z hlavného mesta Islamabadu sa vydajte do Péšávaru, odkiaľ podniknete krátky výlet do sedla Chajbar na afgánskych hraniciach. Potom pokračujte autobusom do údolia Čitralu a navštívte tu animistický kmeň Kalašov. Z mesta Čitralu prejdite prenajatým džípom cez sedlo Šandúr do mesta Gilgitu a po ceste Karákóram sa odtiaľ vydajte v ústrety čínskej hranici. Pozrite si staré kráľovstvo Hunza, v okolí osady Passu podniknite niekoľko jednodenných výstupov k ľadovcom. Potom sa cez Gilgit presuňte do oblasti Skardú na indickej hranici a navštívte miestne dedinky pod preslávenou horou K2. Z Gilgitu vás potom čaká cesta dole po horskej ceste Karákóram Highway, na ktorej sa od Rakhiotského mostu necháte vyviezť džípom do základného tábora pod Nangá Parbatom.   

 

Väčšina uvádzaných informácií o krajine bola prevzatá zo sprievodcu pre (nielen) nezávislé cestovanie ázijskými krajinami, knihy Cesta na Východ autorov Ivy a Ivana Brezinových.



Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...