Pakistan - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Lietadlo

Vzhľadom k nie príliš veľkej rozlohe Pakistanu sa neoplatí využívať vnútroštátne letecké linky. Väčšinou sa dá rýchlejšie a pohodlnejšie dostať z jedného miesta do druhého autobusom alebo vlakom. Jedinou výnimkou je let z Kvéty do Islamabadanu. Let stojí zhruba 50 amerických dolárov a vyplatí sa predovšetkým tým turistom, ktorí sa chcú dostať na sever, do hôr.

Železnica

Za najlepší dopravný prostriedok v Pakistane sa považuje železnica. Existuje niekoľko typov vlakov, od expresov až po osobné, vidiecke vlaky. Vlakové triedy sú tri: prvá (často aj s klimatizáciou), druhá (tzv. economy class) a tretia bez miestenky (general coach). Cestovanie cez noc je najrozumnejším kompromisom, pretože je vo vlaku menej ľudí a je chladnejšie. Vlaky sú však často vypredané a jediné, čo v takomto prípade pomôže je podplatenie sprievodcu. Vlakom prechádzajú predavači a jedlo je možné si tiež kúpiť na každej zástavke a stanici.

Autobus

Autobusy jazdia najmä v hornatejších oblastiach, kde vlaky nevedú (autobusy však jazdia aj na juhu a strede krajiny). Autobusy patria štátnej spoločnosti Natco, no je možné tu natrafiť aj na niekoľko súkromných autobusov, tie sú však drahšie a odchádzajú iba vtedy, keď sa zaplnia. Ženy sú v pakistanských autobusoch väčšinou oddelené od mužov.

Jeep

Pri ceste do horských oblastí sa odporúča si prenajať džíp. Skoro každá dedina má džípove spojenie s väčšími mestami. Cesta v automobiloch však nie je príliš pohodlná, sedadlá sú väčšinou obsadené miestnymi obyvateľmi, ktorí cestujú do miest. No ceny sa dajú zjednávať.

Autostop

Stopujúcim turistom väčšinou zastavujú iba nákladné autá, sem-tam ja osobné automobily. Vodiči však väčšinou chcú za zvezenie peniaze. Dobre sa dá stopovať na Karákóram highway, alebo na ceste z Lutánu do Láhauru. Neodporúča sa však stopovať v Balúčistánu a v Sindhu.

Rikša

K ceste po meste, pri hľadaní hotelov,... sa dajú výborne využiť rikše. Cenu je však nutné si dohodnúť ešte pred tým.