Oravská priehrada - Úvod/Mapa

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Vodné dielo Oravská priehrada je najvyhľadávanejším turistickým centrom hornej Oravy. Prvé práce na projekte sa začali presne 24. júla v roku 1941 a do prevádzky bola priehrada spustená až o 13 rokov. 


Po napustení Oravskej priehrady ostali pod vodnou hladinou viaceré obce ako napr. Slanica, Osada, Oravské Hámre, Ľavkov, Ústie nad Oravou a časť Námestova, preto Námestovo nemá historické centrum. Nad hladinou priehrady zostal malý vrch, čím vznikol Slanický ostrov nazývaný aj Slanický ostrov umenia. Dostať sa naň je možné loďou  z Prístavu.  Na ostrovčeku sa nachádza kostol Povýšenia sv. kríža, v ktorom je umiestnené múzeum ľudovej plastiky a maľby, diela neznámych ľudových rezbárov a kamenárov z minulých storočí.


Na južnom a juhovýchodnom brehu Oravskej priehrady, sa okolo hlavnej dopravnej komunikácie nachádzajú tie najvýznamnejšie letné strediská rekreácie a športu - Slanická Osada a Prístav. V nich je možné nájsť aj ubytovanie. Ide o ideálne miesto pre všetkých, ktorí hľadajú pokojnú dovolenku. 

Na okolí doporučujeme navštíviť

Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Dolný Kubín
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov