• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Obroni Efua v Ghane (7) - Ako sa pracuje s Africanmi

Aby ste vedeli, co cakat, ak nahodou mate v Afrike pracovat.

zdravim rodnu hrudu!

uz som sa davno neozvala (niektori ste sa pravom stazovali), tak som tu zase s mojimi dlhymi mailami - dnes 2.
mam uz za sebou viac ako 3 mesiace. neuveritelne, ako to rychlo ubehlo!

dnes trochu o praci. lebo ta bola hlavnym dovodom, preco som sa tak dlho neozvala. tak co som robila? mame za sebou 2 konferencie (jednu malu 1-dnovu tu v univerzitnom kampuse a druhu velku 5-dnovu v Cape Coast). celkom som sa na nich oboch narobila - agendy boli komplet v mojej rezii. hlavne na tej druhej bola kopa roboty.
medzi tym sme "narecruitovali" (hmm, neviem si spomenut na slovenske slovo :( ) asi 40 novych clenov AIESECu a ja mam za sebu aj selekciu Ghanskych studentov, ktorych posleme na praxe. mam ich 6 a su strasne vydareni ;).

mame za sebou vyrazne timove problemy, ale o tom sa nejdem rozpisovat. moj uzaver je, ze nas 3-clenny tim (Kanadanka, Nigerijcan a ja) bol nevhodne zostaveny. a ked sa nezhodneme osobnostne, takzo potom zladit pracovne styly. ale sme tu a musime bojovat. takze aspon ja to neplanujem vzdat. a vlastne prave vdaka tomuto sa ucim vela noveho - hlavne o tom, ako jednat s ludmi.

a ked uz som pri tom, prave vdaka tej druhej konferencii som zistila, ake to je pracovat s Africanmi (lebo v nasom time sa to velmi zistit neda). tak konecne chapem, o com hovoria nasi praktikanti, ked mi rozpravaju, ako je v praci. poviem vam, nie je to sranda. hlavne ak chcete dosiahnut ciele, ktore ste si stanovili. ak chcete pohodovu atmosferu, tak vam bude fajn. lebo tu sa v praci malokto pretrhne. a tak uz viem, ze nabduce si musim stavat ciele s ohladom na africke standardy - minimalne o 1/3 (alebo aj 1/2) nizsie (alebo s adekvatne dlhsim casom). a urcite neratat s tym, ze stale budu vsetci zapojeni do prace. ked su v kazdom momente tak 2/3 ludi (a "len 1/3" sa ulieva), tak je to vlastne celkom fajn! sila, ze?

a hlavne, tu musite mat vzdy v zalohe plan B, ktory je jednoduchsi a rychlejsie realizovatelny. to "ak by sa nahodou zacalo neskor". a budte si isti, ze sa zacne neskor! takze hned od zaciatku sa ide podla planu B a treba vam plan C, "ak by sa nieco zdrzalo". no a aj ked uz idete podla planu C, tak stale treba byt pripraveny na rychle upravy a zmeny, kotre si momentalna situacia vyziada. hej, ak ste pracovali u nas na Slovensku, tak si poviete, ze polovici z toho sa dalo predist lepsou pripravou... lenze tu sa to vnima inak, takze zabudnite na to, ze ghanancov dokopete k riadnej priprave. ale ma to aj vyhody - clovek sa nauci byt velmi flexibily, pohotovy, kretivny a hlavne improvizovat, ked nema dostatocne podmienky alebo prostriedky na pracu ;). zozaciatku to stoji kopu nervov. no ked ste kvapkou pitnej vody v mori, zabudnite na to, ze z toho mora spravite velke jazero. musite sa prisposobit. a ak ste dost silni, udrzite si aspon co-to z toho svojho pracovneho nasadenia a mozno sa vam aj podari tym par ludi inspirovat a motivovat. (no moze sa stat aj opak - ze sa na vas budu kolegovia divat tak, ze sa snazite zapacit sefovi a nebudu vas preto mat radi. to je skusenost jednej nasej praktikantky :(.)

asi toklo o praci. bolo by toho na taku mensiu knizku, ale myslim, ze toto je to najdolezitejsie. snad posledne, co k tomu treba dodat je, ze toto vsetko je tu na dennom poriadku a ine nepoznaju. takze sa to deje za vseobecnej pohody a nikoho netriafa slak, ze nieco nie je hotove nacas alebo to z nejakeho dovodu nie je az take porfektne ako sa to povodne planovalo. takze aj vy najlepsie urobite, ak sa kvoli takym "drobnostiam" nebudete stresovat. chvilu to trva, no da sa to naucit. (v tomto si strasne cenim svoju indicku skusenost. aspon som nemusela zacinat od nuly!)

vasa ghanska dopisovatelka
Obroni Efua/Lucka :)


Autor/zdroj: Lucia Bartošová
Text bol naposledy zmenený dňa: 10.12.2002