• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Nórsko 2007

Naša prvá cesta na sever

Cestu sme spolu s mojím priateľom podnikli v čase od 8.8.2007 do 20.8.2007. Cestovali sme autom cez Čechy, bývalé východné Nemecko. V prístave Sassnitz sme nastúpili na trajekt spoločnosti Scandlines do švédskeho Trelleborgu. Keďže sme chceli byť čo najskôr na severe, zvolili sme cestu po lepších a rýchlejších švédskych cestách.
Po necelých troch dňoch sme prekročili hranice Nórska neďaleko mesta Mo i Rana. Po pár hodinách sme dosiahli jeden z našich cieľov - prekročili sme severný polárny kruh. Nachádza sa tu reštaurácia s typickými nórskymi jedlami a predajňa suvenírov. Najsevernejšou zastávkou bolo mesto Bodo odkiaľ je možnosť dostať sa trajektom na Lofoty. Z časových dôvodov sme ich návštevu odložili na neurčito :) . Zaujímavým zážitkom bola malá túra v národnom parku Rago kde nás prekvapila krása a nedotknutosť tamojšej prírody. Cestou naspäť sme navštívili ešte množstvo zaujímavých miest. Za zmienku stojí mesto Trondheim, "cesta Trollov", fjord Geiranger či ľadovec Jostendall. Nórsko nás očarilo a určite sa tam ešte vrátime.
Užitočné postrehy:
- priemerná teplota počas nášho pobytu (aj za polárnym kruhom) bola 18°C, počasie prevažne polojasno až slnečno
- ubytovanie v chatke bez soc. zariadenia stálo 400 NOK
- nafta 10 NOK/l , benzín 11NOK/l
- celkom sme prešli 6750km
- trajekt Sassnitz - Trelleborg 102EUR (2 osoby + auto)
- vstupné do katedrály v Trondheime - 50NOK/osoba
- Bodo - večera v PEPEsPizza: 1x pizza (výborná), 2x nealko, 1x kečup 320 NOK, preto sme často využívali domáce zdroje (konzervy...)
- pri nákupe suvenírov sa oplatí vypýtať si potvrdenie "TAX FREE", pri odchode z krajiny vám na hraniciach peniaze vo výške DPH vrátia


Autor/zdroj: Nelly
Text bol naposledy zmenený dňa: 03.01.2008