Nigéria - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Juh

Na ostrove Lagos sa rozkladá rovnomenné komerčné a administratívne centrum krajiny. Ostrov je s pevninou prepojený dvoma mostmi a premostenie pridáva Lagosu na rozlohe v podobe rezidenčných ostrovov Ikoyi (tvori s Lagosom jeden ostrov) a Viktória (prepojený s poloosrovom Lekki). Vikttória je akýmsi centrom členitej metropoly, kde nájdete množstvo úradných budov, klubov a námestí. Lagos je známy hudodnými predstaveniami - v podniku Africa Shrine vystupuje každú nedeľu Femi Kuti, syn slávneho zosnulého Fela Kutiho - zakladateľa hudobného štýlu african beats. Národné múzeum vlastní niekoľko zbierok dokumentujúcich kultúru nigérijských kmeňov a tiež remeselné centrum, ktoré ponúka na predaj tradičné výrobky za fixné ceny. Na trhovisku Jankara nájdete farbené a ručne tkané obrusy , bylinky a výrobky z kože. Jednou z dominánt mesta je i Národné divadlo (momentálne v rekonštrukcii) sídliace v architektonicky zaujímavej budove.

Na juhozápade leží iné veľké mesto – Ibadan, známe svojou univerzitou a jedným z najväčších trhov v Nigérii, je tiež ideálnou základňou pre výlety k iným historickým mestám na západe štátu.

Staré mesto Oyo má zaujímavé stavby z obdobia portugalskej kolonizácie a je historickou pamiatkou na Yorubské kráľovstvo. Podobne tiež mesto Oshogbo, ktoré je sídlom chrámov Oshun a svätyne yorubskej bohyne plodnosti. Koncom augusta sa tu každoročne koná festival Oshun.

Kolískou yorubskej kultúry je mesto Ife. V miestnom múzeu nájdete množstvo bronzových a terakotových sôch z 13. storočia. Neďaleké Akure je skvelým štartovacím bodom pre objavovanie siedmich vodopádov Olumirin.

V oblasti ústia Nigeru do Guinejského zálivu leží moderné Benin City, ktoré sa veľkou rýchlosťou rozrastá v rušné mesto, ale i napriek tomu v opevnenej starej časti stále badať yorubský vplyv. Tradícia odlievania bronzových sôch sa zachovala v "uličke umelcov", avšak múzeum zreštaurované UNESCOM, bohužiaľ, uchováva iba zlomok z umeleckého pokladu, ktorý sa počas búrlivých politických zvratov v krajine vytratil do všetkých kútov sveta.

Na brehoch Nigeru nájdete množstvo malých osád, ktoré sa oplatí navštíviť pre remeselné zručnosti a doslova kúzelné zvyklosti ich obyvateľov.

Port Harcourt bol v minulosti dôležitým obchodným prístavom a dnes je centrom ropného priemyslu v Nigérii.

Sever

Abuja je pomerne čerstvým hlavným mestom (od r. 1991) a nie je natoľko prispôsobená turistickému ruchu. Každopádne však poskytuje nádherné výhľady na okolitú savanu. Neďaleko sa rozkladá skala Olumo Rock - čierna sestra austrálskej Ayer''s Rock.

Kano je tretím najväčším mestom Nigérie so starou a novou časťou. Opevnené staré mesto dáva Kanu stredoveký nádych, i keď mesto bolo založené oveľa skôr (v 11. storočí) a stalo sa dôležitým obchodným uzlom na karavánových cestách. K hlavným atrakciám sa radia Veľká mešita, Emirov palác či rušné trhovisko Kurmi. Mesto je tiež hlavným centrom spoločenského života s početnými športovými klubmi v koloniálnom štýle, dobrými reštauráciami a živými nočnými podnikmi.

Jos sa vďaka svojej polohe (1200 metrov nad morom) stalo obľúbeným letoviskom s príjemnou klímou. Josské múzeum vlastní bohatú zbierku keramiky z celej Nigérie a Múzeum tradičnej nigérijskej architektúry pojíma repliky mnohých architektonických štýlov v skutočnej veľkosti. V meste nájdete i malú zoo, Železničné múzeum a prístupovú cestu k vodopádom Assob.

Iné miesta

Oblasť v okolí Čadského jazera je skutočným rajom pre milovníkov prírody, pokrýva ju rozľahlá nížina, ktorá južnejšie pri kamerunskej hranici silne kontrastuje s horami Adamauskej vysočiny.

K rozšíreniu a aktualizácii tohto textu prispela Daniela Kmetková. Ďakujeme!


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...