• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Nie len zloté a blšie trhy

Málokto sa dnes vyberá spoznávať Poľsko viac do vnútrozemia a iba si odpočinúť. Moje zážitky berte ako tip na finančne prístupnú hoci aj zimnú dovolenku.

Keď sa povie Poľsko, mnohým ľuďom sa v mysli vynoria nákupné trhy v Nowom Targu či v Krosne. Iný si možno spomenie na krásu prírody v Zakopanom. Málokto sa dnes vyberá spoznávať Poľsko viac do vnútrozemia a iba si odpočinúť. Moje zážitky z cesty u našich severných susedov berte i ako tip na finančne prístupnú hoci aj zimnú dovolenku.

Do Krakova sa najjednoduchšie dostanete vlakom. Na hranici je dobré mať pri sebe dostatočné množstvo peňazí alebo kreditku, pretože poľskí colníci to zvyknú kontrolovať. Po vyše šiestich hodinách cesty z Košíc vlak zastavil na modernej železničnej stanici Krakov. V letnom období sem cestuje veľa ľudí, a preto vládne všade veľký ruch. Zrejme nie drahým dopravným prostriedkom sú taxíky. Poliaci ich často využívajú. Postačí pár krokov vydláždenými starobylými uličkami a prejdete popod mestské hradby. Za nimi nájdete centrum. Tu predávajú miestni umelci svoje olejomaľby a na rohoch hrajú muzikanti. Najznámejšou časťou mesta je veľké štvorcové námestie Rynek Glowni. V jeho strede sa nachádza trhovisko Sukiennice. Ľudia tu posedávajú v kaviarňach alebo kŕmia stovky holubov. Radšej sa vždy pozrite, či niektorý operený krásavec nesedí presne nad vami. Predídete nepríjemnostiam. Zvláštnosťou neďaleko stojaceho kostola Mariacki je, že sa z jeho veže každú hodinu ozýva trúbenie. Tak oznamujú Krakovčanom presný čas. Krakow je plný turistov. O suveníry tu nie je núdza. Priamo na ulici mím, vyzerajúci ako grécka socha, predvádza okoloidúcim svoje umenie. Navštíviť tu môžete aj Múzeum mučenia, pred ktorým stojí kat so sekerou. Odporúčam, aby ste sa vybrali na neďaleký zámok Wawel. Možno sa tam odviesť aj konským záprahom. Na kopčeku, kde Wawel stojí sa turistovi naskytá výhľad na rieku Wisla, pretekajúcu mestom. Okrem toho je Wawel zvláštny tým, že na jeho území sa nachádza jedno s ôsmich miest sveta so silným vyžarovaním geomagnetickej energie. Niektorí ľudia stoja v rade, aby mohli postáť v centre vyžarovania.

V poľských dedinách sú výhradne tehlové domy bez omietky. Údajne preto, že dom možno považovať za nedokončený, i keď v ňom rodina už býva. Za nedokončený dom sa totiž neplatia dane. Strechy sú typicky šikmé a samozrejme z dreva. Vidiecke domy mávajú aj tri -štyri poschodia, pretože pod jednou strechou často býva niekoľko generácií. Rodinné zväzky sú veľmi silné. Na nekonečných lúkach sa pasú kravy a kozy. Ľudia sú jednoduchí a veľmi dobrosrdeční. Presvedčil som sa o tom, keď som raz v daždi kráčal popri ceste. Každé okoloidúce auto mi zastavilo a chcelo ma zviesť. V mimomestských oblastiach sú tak úzke cesty, že si ich môžete ľahko pomýliť s jednosmerkami. Jazdí tu málo áut.

Podľa štatistiky je deväť z desiatich Poliakov katolíckeho vierovyznania. To sa prejavuje aj množstvom kostolov a kláštorov v krajine. Mníšky veľmi často stretnete na uliciach. Tiež si môžete kúpiť suveníry s podobizňou pápeža Jána Pavla II. Celé Poľsko je na neho veľmi hrdé. Platí tu veta: nedeľa je nedeľa, ale pondelok je pondelok...

Poľská kuchyňa sa veľmi neodlišuje od našej, no samozrejme má svoje typické jedlá. Napríklad pirohy a bezmäsitú stravu. V letných mesiacoch je u našich severných susedov podstatne chladnejšie, ako u nás. Teplota niekedy klesne aj na 13 stupňov. Časté sú niekoľkodňové dažde, vietor.

Zahraniční turisti, ale aj Poliaci samotní považujú priam za povinnosť navštíviť najznámejší koncentračný tábor Osvienčim. Bývalý koncentračný tábor Auschwitz, ako premenovali nacisti Osvienčim a Auschwitz Birkenau sa nachádza pár kilometrov od mestečka Osvienčim. Parkovisko v areáli tábora je vždy zaplnené autobusmi z celej Európy. Toto "miesto výnimočného hororu a tragédie", ako sa píše v pútači, ktorý som dostal, navštívia ročne tisícky ľudí. Vstupné je symbolické. Pri prehliadke barákov, v ktorých žili väzni prevažne Židia môžete vidieť nekonečné zoznamy a fotografie tých, ktorí sa už na slobodu nevrátili. Počas vyše dvojhodinovej prehliadky prechádzate miestnosťami plnými topánok, šiat, okuliarov, riadu, zubných kefiek, kufrov a dokonca vlasov, ktoré patrili poldruha miliónu obetiam Osvienčimu. Pri pohľade z okna tzv. Baráku smrti vidieť ostnatý drôt a kríž symbolizujúci zmierenie. Ostal mementom pre ďalšie generácie...


Autor/zdroj: Tomáš
Text bol naposledy zmenený dňa: 21.11.2001