• Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
  4.29 € (129.24 Sk)
 • Prenájom áut

Naše drobné vtáctvo

Malý zážitok s pinkou lesnou.

Koncom mája mi na balkóne pristal takýto malý vtáčik, ktorý zrejme absolvoval svoj prvý let do sveta.  Celé popoludnie sa zúfalo držal okraja zábradlia a neustále privolával svoju mamu, aby mu nejako pomohla.  

Urobil som si zopár fotiek a potom som sa prehrabával na webe, čo to vlastne za drobčeka k nám zablúdilo.  Podľa sfarbenia konca krídiel som usúdil, že asi najpravdepodobnejšie sa jedná o pinku. Na tento zážitok by som pomaly zabudol, keby sa mi žalostný čvirikov tohto vtáčika nevryl do pamäte. A práve podobný nárek som počul včera pri výlete na Štrbské pleso.

Prechádzali sme sa okolo plesa, keď som zrazu počul žalostný spev, ktorý som už poznal. Pri malej obhliadke som našiel na hustej borovici  tesne pri kmeni pekne zamaskovaného sedieť tohto drobca. Bol už hodne väčší, ako ten z balkóna, tak ma zaujímalo, prečo tak žalostné pípa. Po chvíľke pozorovania sa objavil jeden z rodičov, prisadol na vedľajší konár a škrekľavého potomka nakŕmil priamo do zobáka. Keďže som nebol celkom pripravený na takýto okamih, fotky sú trochu rozostrené, čo mi dúfam prepáčite.

Zotrval som tam ešte nejaký čas, ale už sa mi nič lepšie nepodarilo nafotiť. Zistil som akurát, že obľúbeným miestom tohto rodiča bol neďaleký odpadkový kôš, ktorý neustále skúmavo prepátraval a donášal svojmu  synčekovi niečo v zobáku. Keď sa už dlhšie neukázal, zrejme aj malý pochopil, že sa musí vydať sám za potravou a zniesol sa do prítmia pod borovicou, kde sa pokúšal nájsť v ihličí niečo pod zub. A to je koniec tejto malej story.


Autor/zdroj: Mahe
Text bol naposledy zmenený dňa: 30.07.2003