Namíbia - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena

Namíbijský dolár (NAD) = 100 centov. Bankovky sú v hodnotách 200, 100, 50, 20 a 10 NAD, mince sú v hodnotách 5, 1 NAD a 50, 10 a 5 centov.

Namíbijský dolár je priamo prepojený s juhoafrickým random, ktorý je v Namíbii tiež akceptovateľnou menou.

Platobné karty

American Express, Diners Club, MasterCard a Visa sú v Namíbii široko akceptované, ale i napriek tomu je dobré , overiť si možnosti a podmienky bezhotovostnej platby v krajine u vašej bankovej spoločnosti.

Otváracie hodiny bánk

Pondelok až piatok od 9:00 do 15:30, v sobotu od 9:00 do11:00.

Jedlo nápoje

Reštaurácie a kaviarne reflektujú nemecký vplyv a väčšina pohostinstiev má rovnomerne vyvážený výber národných a medzinárodných jedál.

Miestne špeciality:
Biltong (sušené mäso).
Rauchfleisch (údené mäso).
Asparagus.
Kalaharská hľuzovka.

Dary mora, špeciálne delikátne ustrice.

Exotické jedlo môžete zapiť miestnymi značkami svetlých ležiakov Tafel alebo Windhoek.

Nakupovanie

Hlavné mesto má niekoľko moderných obchodov, ak však chcete tradičný suvenír z Namíbie mali by ste zavítať na lokálne trhovisko, ktoré otvára svoje brány každú druhú sobotu v mesiaci.

K hlavným lákadlám patria určite diamanty, polodrahokamy, bábiky Herero, šperky, koberce, čokoládový likér či rezbárske predmety rôznych veľkostí.

Podnebie

Studený Benguelský prúd ochladzuje pobrežie púšte Namib a udržiava ho bez zrážok po väčšinu roka zahalené v hustej pobrežnej hmle. Vnútrozemie prežíva obdobie dažďov v lete (november -apríl). V zime sú noci pomerne chladné, ale dni sú príjemne hrejivé.

Kalendár podujatí

Národný tanečný festival (nov- dec) – uskutočňuje sa v Windhoeku (Národné Divadlo) a je prehliadkou tradičných namíbijských tancov a kostýmov.

Divadelný festival mládeže v Windhoeku (jún - júl) – divadelné zbory z celej krajiny sa schádzajú v hlavnom meste, aby sa so svojimi hrami zúčastnili na tejto súťaži.

Windhoek Oktoberfest (okt) – africká obdoba mníchovského pivného festivalu.

Štátne sviatky

1. január, 21. marec (Deň vyhlásenia nezávislosti), marec – apríl (pohyblivé veľkonočné sviatky), 1., 4. (Výročie bitky o Cassingu) a 25. (Deň Afriky) máj, 26. august (Deň hrdinov), 10. (Medzinárodný deň ľudských práv), 25. (Vianoce) a 26.(Deň rodiny) december.


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...