Nairobi - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Mesto bolo založené ako zastávka keňsko-ugandských železníc na trati spojujúcej Mombasu s Kisumu. Nairobi je hlavným mestom Kene od r. 1905, keď mu tento status udelil Mombasa, je taktiež hlavným mestom rovnomennej provincie. Založené bolo v r. 1899, rozprestiera sa na rieke Nairobi v nadmorskej výške 1661 m.

Nairobi je situované medzi mestami Kampala a Mombasa, blízko východnej časti údolia Rift, preto sa občas v meste vyskytujú menšie zemetrasenia. Pohorie Ngong leží západne od mesta, Kenya severne a Kilimandžáro sa rozkladá juhovýchodne. Za priaznivého počasia sú z metropoly pohoria viditeľné.

Rieka Nairobi a jej prítoky pretínajú provinciu rovnomenného názvu. Laureát Nobelovej ceny za mier Wangari Maathai bojoval za záchranu lesného porastu Karura ležiacom v severnom Nairobi, pretože hrozilo, že ho nahradí výstavba príbytkov a s tým súvisiace budovanie ďalšej infraštruktúry.

Vysoká nadmorská výška vylúčila riziká tropických chorôb. Už v r. 1896 bol postavený sklad zásob krmiva pre statok. V r. 1899 sa do mesta priviedla železnica a bol založený železničný úrad.

Kenská metropola má najväčšiu urbanistickú populáciu vo Východnej Afrike, ktorá sa pohybuje podľa sčítania v r. 1999 medzi 3 a 4 miliónmi obyvateľov žijúcimi na ploche 684 km². Počet obyvateľov v meste postupne vzrástol z 8 000 v roku 1901 na 350 000 v roku 1963 a na 1,5 milióna v r. 1994.

Od svojho založenia mesto kontinuálne rástlo až sa stalo najväčšou kenskou metropolou a jedným z najväčších miest Afriky vôbec. Väčšina jeho obyvateľov žije na okrajoch mesta v najväčšom slume Afriky, v Kibere.

Nairobi je známe pod názvom zelené mesto na slnku. V súčasnosti sa radí medzi najvýznamnejšie politické a finančné centrá Afriky, v ktorom sídlia nadnárodné firmy a medzinárodné organizácie.

Moderné konferenčné centrum Kenyatta a atraktívny výzor mesta urobili z kenskej metropoly dôležité obchodné, kultúre a konferenčné centrum. Poľa GaWC je Nairobi prominentným sociálnym centrom.

Nairobi je starostlivo udržiavané, napriek tomu trpí vysokou kriminalitou. Hlavne cudzinci by sa mali niektorým štvrtiam v noci vyhýbať (napr. park Uhuru).