• Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
  12.01 € (361.81 Sk)
 • Prenájom áut

Múzeum Martina Benku - Martin

Múzeum Martina Benku (MMB) je expozíciou Slovenského národného múzea - Etnografického múzea v Martine. Predstavuje autentické prostredie a dielo národného umelca Martina Benku (1888-1971), jednej z najvýznamnejších osobností zakladateľskej generácie slovenskej výtvarnej moderny, prezentujúcej život a mýtus rodnej zeme. Múzeum bolo sprístupnené r. 1973 v dome, kde umelec od r. 1958 až takmer do sklonku života žil a tvoril. Základ zbierkového fondu múzea vznikol ešte počas života M. Benku. R. 1960 na základe darovacej zmluvy umelec odvzdal podstanú časť svojho diela /5 200 diel/ štátu a čiastočne sprístupnil svoj ataliér a malú obrazáreň. R. 1971 pribudla do fondu pozostalosť umelca, ktorú tvorili umelecké diela (3 200 kusov), finančná a písomná pozostalosť, zariadenie domu a ateliéru s osobnými predmetmi, ktoré sú súčasťou expozície múzea.

Autenticky zachované interiéry múzea, rešpektujúce poslednú vôľu Martina Benku, približujú dielo všestranne orientovaného umelca, no predovšetkým maliara a ilustrátora. Reprezentatívny výber diela prezentuje šírku umelcovho tématického záberu a význam jeho umeleckej tvorby. Výrazný vzťah umelca k hudbe dokumentuje zbierka hudobných nástrojov, pozoruhodná je najmä ním vyrobená

zbierka huslí.

Múzeum poskytuje návštevníkom lektorský výklad, predaj suvenírov a literatúry o Martinovi Benkovi. Bádateľom sprístupňuje umelcovo dielo prezenčne.

Otváracie hodiny:
utorok  - piatok 9.00 - 16,00
sobota 9.00 - 17.00
nedeľa zatvorené


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 30.07.2002