• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Múzeum Liptovskej dediny - Pribylina

Múzeum liptovskej dediny v Pribiline je vysunutou expozíciou Liptovského múzea v Ružomberku. R. 1991 bola verejnosti sprístupnená jeho prvá časť. Ide o stavby zo zátopovej oblasti vodného diela Liptovská Mara a z niektorých obcí horného a dolného Liptova. Život obyvateľov dediny približuje obydlie želiara z Liptovskej Sielnice a Černovej, bývanie stredných roľníkov a remeselníkov reprezentujú domy krajčíra a remenára z Likavky, kováča z Liptovskej Kokavy a kolára z Liptovskej Sielnice. Život bohatších vrstiev dokumentuje dom richtára z Liptovského Trnovca, zemiansky dom z Palúdze a kaštieľ z Parižoviec. Zaujímavý je aj objekt školy z Valaskej Dubovej. Dominantou areálu je gotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary.

V múzeu Liptovskej dediny sa organizujú aj príležitostné kultúrne podujatia. Atrakciou je možnosť jazdy na koňoch. Predaj suvenírov a občerstvenia.

„Je jedinečné svojou objektovou skladbou - okrem objektov drevenej ľudovej architektúry, sú tu aj vzácne stredoveké kamenné stavby,“ uviedla riaditeľka múzea Iveta Zuskinová. Návštevníci v múzeu nájdu aj zástavbu, ktorá pripomína stredoveké mestečko, akými boli v minulosti viaceré liptovské obce.

Tento príspevok bol spracovaný na základe správy SITA z 14.11. 2006, uverejnenej na stránkach sme.sk.


Otváracie hodiny:
15.V.-X. 9,00-17,00

Mimo sezóny je možné návštevy dohodnúť v Národopisnom múzeu, v Liptovskom Hrádku alebo priamo v Múzeu liptovskej dediny.

Adresa/Kontakt
Múzeum liptovskej dediny
034 42 Pribylina
tel.: 044/ 5293 163


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 17.09.2002