• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Múzejná Viedeň

Wien ist anders (Viedeň je iná) oznamujú plagáty už na diaľnici pred príchodom do hlavného mesta Rakúska. Eufória nákupných zájazdov končiacich spravidla v Hume, Metre alebo Schopping City -Juh ...

Wien ist anders (Viedeň je iná) oznamujú plagáty už na diaľnici pred príchodom do hlavného mesta Rakúska. Eufória nákupných zájazdov končiacich spravidla v Hume, Metre alebo Schopping City -Juh, od čias otvorenia hraníc pominula, slovenský cestovateľ tiež zmenil svoje nároky a začína inak spoznávať mesto "na krásnom modrom Dunaji".

Najsilnejším magnetom je stále Stephansdom. Počet jeho návštevníkov v roku 2000 sa odhaduje na 4 milióny. Kňazi i sprievodcovia pripomínajú, že nie je len majstrovským dielom gotiky, ale aj miestom, kam sa ľudia stále vracajú, aby nabrali novú duchovnú silu do všedných dní dalšieho života. Sprevádzajú po dóme i katakombách, organizujú večerné prehliadky s prechádzkou po streche, výstupy na vyše 136-metrovú južnú vežu nazývanú Viedenčanmi "Steffl", alebo výťahom na "Pummerin" - severnú vežu s veľkým zvonom sv. Štefana. Obraz nad hlavným oltárom ukazuje ukameňovanie sv. Štefana, prvého mučeníka kresťanstva a patróna kostola. V nedeľu o 10.15 chrámový chór, orchester i vynikajúci organista, prispievajú k slávnostnému priebehu pravidelnej sv. omše. V chrámovom a diecéznom múzeu nachádzajúcom sa hneď vedľa dómu na Námestí sv. Štefana, sú vystavené cennosti sakrálneho umenia. Toto námestie je dejiskom vystúpení rôznych organizácií, pouliční umelci tu predvádzajú umelecké kúsky, študenti oblečení v dobových kostýmoch ponúkajú okoloidúcim vstupenky na koncerty Johanna Straussa a fiakristi v klobúčikoch pána Taua čakajú na záujemcov o romantický prevoz po centre mesta. Malá runda stojí 500 šilingov. Históriu týchto turistami obľúbených dopravných prostriedkov dokumentuje múzeum fiakrov.

Celkom je múzeií vo Viedni približne sto. Niektoré vznikli zo súkromných zbierok, napr. Múzeum bábik (Puppenmuseum), ktorého najstaršou hračkou je londýnska bábika z roku 1740. Majitelia zbierali staré hračky 28 rokov, kým v paláci z 18. storočia v roku 1989 otvorili múzeum. Určité exempláre sú na predaj a naopak, v múzeu radi antické bábiky alebo plechové hračky kúpia.

V minulom roku bolo v pivničných priestoroch dvornej cukrárne otvorené Demel-múzeum, ktoré pozýva spoznať jej 200-ročnú históriu. Medzi najrôznejšími bonboniérami sú vystavené aj vianočné ozdoby vyrobené Demelovcami pre cisársku rodinu. Atrakciou je v tých istých priestoroch zriadené 1. marcipánové múzeum na svete s figúrkami z marcipánu v životnej veľkosti. Marcipánová podoba Márie Terézie v detskom veku vo výklade Demelovej cukrárne a pohľad do vitríny s tortami, sú neodolateľným pokušením zastaviť sa tu ešte pred prehliadkou blízkeho Hofburgu.

Hofburg bol od začiatku 13. storočia hlavnou rezidenciou Habsburgovcov. Každá generácia tu vtlačila svoju pečať zariadením a prístavbou. Tak vznikol dnešný impozantný komplex budov. V cisárskych apartmánoch (Hofburg Kaiserappartements) dýcha 22 obytných aj úradných miestností dvornou tradíciou a životným štýlom cisára Františka Jozefa I. a cisárovnej Sissi. Toaletná miestnosť cisárovnej je zachovaným dôkazom jej extravagantnosti. Fascinujúci pohľad do kultúry stolovania na cisárskom dvore poskytuje zbierka striebra (Hofburg Silberkammer). Unikátom je známy tabuľový podnos - pozlátená bronzová platňa dlhá viac ako 30 metrov, alebo servis pre 140 osôb z pozláteného striebra. V hofburskej kaplnke pravidelne spieva svetoznámy chlapčenský zbor Wiener Sängerknaben.

26. októbra majú možnosť navštíviť niektoré múzeá aj tí, ktorým to penaženka normálne nedovolí, pretože počas rakúskeho štátneho sviatku je tu deň otvorených dverí. Tradične tento pekný zvyk dodržiava Prírodohistorické a Umeleckohistorické múzeum na Burgringu, kde účastníci zájazdov v tento deň, najmä zo Slovenska, Čiech a Poľska, vystúpia z autobusov a mnohokrát čakajú pred vchodom ešte pred otváracími hodinami.

Najstaršie zbierky Prírodohistorického múzea sú 250-ročné. Cisár František I. Štefan von Lothringen, manžel Márie Terézie, kúpil v polovici 18. storočia vtedy najväčšiu a najznámejšiu zbierku prírodnín sveta od učenca z Florencie a tým položil základný kameň múzea. Dnes vlastní múzeum milióny exponátov. Legendárnou sa stala kolumbijská kytica pozostávajúca z 2100 diamantov a vyše 700 drahokamov. V sále 21 lákajú záujemcov mikroskopy pre publikum, 3D-Projekcie a tzv. mikrodivadlo do sveta mikroskopie. Občerstviť sa možno tiež priamo v múzejnej kaviarni a reštaurácii. Dvojčaťom budovy prírodohistorického múzea je oproti stojace Umelecko-historické múzeum. Tu si prídu na svoje znalci umenia pri prehliadke Egyptsko-orientálnej a antickej zbierky (momentálne nie sú kvôli rekonštrukčným prácam sprístupnené), galérie obrazov a zbierky mincí. Cena vstupenky zahŕňa aj prehliadku mimoriadnych výstav; najbližšia bude trvať od 13. 11. 2001 do 17. 3. 2002 pod názvom Gold der Pharaonen (Zlato faraónov), 13.11. 2001 bude znovuotvorená Egyptsko-orientálna zbierka.

Spoločný projekt Umelecko-historického múzea a Španielskej jazdeckej školy ponúka obrazmi, kresbami, fotografiami, uniformami, jazdeckými výstrojmi a filmami, prehľad napínavej histórie Lipicanov od 16. stor. po súčasnosť v múzeu (Lipizzaner Museum) - v bývalej dvornej lekárni. Súčasťou expozície je pohľad na tieto ušľachtilé zvieratá v ich stajniach. Kombinované vstupné oprávňuje v stanovených termínoch pozorovať tréning Lipicanov. Na 26.10. 2001 je pripravený Galaprogram Španielskej jazdeckej školy; za vstup do múzea Lipicanov sa v tento deň neplatí.

Rakúska národná knižnica pozýva pri príležitosti národného sviatku 26. októbra na bezplatnú prehliadku nádhernej sály (Prunksaal), do múzea glóbusov (Globen-Museum), papyrusov (Papyrus-Museum) a esperanta (Esperanto-Museum). Prunksaal je srdcom rakúskej národnej knižnice a patrí k najkrajším knižničným sálam na svete. V jej strede pod kupolou s freskami sa vypína socha Karola VI., ktorú obklopujú regály s knižným pokladom národnej knižnice. Za 7000 šilingov sa prispievateľ z ktorejkoľvek časti sveta môže stať krstným otcom zreštaurovanej knihy, v ktorej bude zvečnené jeho meno. Do 31.10. sú tu vystavené majstrovské diela botanickej literatúry zo všetkých kontinentov pod názvom Garten Eden. Múzeum glóbusov zbiera a prezentuje staré glóbusy, im podobné prístroje a planetáriá; v súčasnosti je to 300 objektov, z čoho viac ako 100 je z obdobia pred rokom 1850. Z konzervačných dôvodov je osvetlenie veľmi slabé (50 luxov), ale ľudské oko sa za pár minút tak prispôsobí, že je schopné vnímať aj detaily. Zbierka papyrusov je najväčšia svojho druhu na svete. Väčšina materiálu pochádza z Egypta. Papyrusy, pergameny, drevené a voskové tabuľky, textílie, kamene, kosti, časti masiek múmií sú popísané hieroglyfmi, koptskym, aramejským, hebrejským, sýrskym a iným písmom a pochádzajú z 15. storočia pred Kristom - až do 15. storočia po Kristovi. Múzeum papyrusov je od roku 1999 novozriadené, vo vstupnom priestore sa premietajú videofilmy o papyrológii, reštaurovaní a otváraní múmií a pod., deti a mládež si majú možnosť vyskúšať písanie na papyrus alebo "grifelom" na tabuľky. Mimoriadna výstava v múzeu papyrusov venovaná falšovaniu rôznych dokumentov (Kopie und Fälschung ) trvá do 26. októbra. Múzeum esperanta usporadúva permanentne kurzy výučby tohto medzinárodného jazyka.

Zámky Belvedere situované v nádherných parkoch v blízkosti stanice Südbahnhof, kam prichádzajú vlaky aj autobusové linky zo Slovenska, vytvárajú celkový obraz barokového umenia. Múzeum v hornom a dolnom zámku ponúka prehľad o rakúskom umení od stredoveku po súčasnosť, pričom v zbierkach 19. a 20. storočia sú aj svetoznáme diela Renoira a Moneta. Romantická je večerná prehliadka po 18.30 hod. s privítacím pohárom sektu alebo dokonca nočná po 22. hodine.

Do bývalého letného sídla Habsburgovcov - Schönbrunnu sa možno odviezť rovno k hlavnému vchodu zeleným metrom (U4- smer Hütteldorf). Mozart tu mal svoj prvý koncert a Mária Terézia už v roku 1752 založila zoologickú záhradu (Tiergarten Schönbrunn). Zámok priťahuje ročne viac ako jeden a pol milóna ľudí, voľne prístupné nádvorie s fontánami, rozsiahly zámocký park, baroková záhrada upravená podľa versiallského vzoru a orangerie, približne ďalších 5 miliónov. Schönbrunn patrí do svetového dedičstva UNESCO. Má spolu viac ako 1400 miestností, ktorými sa za čias Márie Terézie preháňalo 1400 sluhov. Verejnosti je dnes sprístupnených len 40. Veľká galéria (40 metrov dlhá a 10 metrov široká) je nádherným príkladom barokovej kultúry. "Milionovú izbu" vyzdobenú rokokovými ornamentami s pastelovosfarbenými indo-perzkými miniatúrami obdivujú všetci návštevníci dlhší čas, kým sa presunú do ďalších salónov. Zakúpenie tzv. VIP-pasu (195 ATS), zahŕňa okrem tejto prehliadky aj štrudlové šou v zámockej pekárni spojené s ochutnávkou tohto tradičného rakúskeho múčnika, vyhliadkovú terasu Gloriette, záhradný labyrint, zámocké divadlo a návštevu tzv. Bergl-Zimmer, (4 miestnosti ktorých steny ozdobil maliar Johann Bergl pochádzajúci z Čiech). Schönbrunnské bábkové divadlo (Marionettentheater) oživuje príbeh Sissi a Franza, vo večernom predstavení. Bábky sú celý deň voľne vystavené na obdiv. V zámockej kaviarni a reštaurácii je okrem vyberaných pochúťok veľmi obľúbený Habs-Burger (trefný názov obloženej žemle podobnej hamburgeru). Kaplnka na zámku je pre mnohých vysnívaným miestom uzavretia manželstva.

V blízkosti Schönbrunnu sa nachádza impozantná budova Technického múzea. Srdcom expozície je oddelenie energie. Modely, počítačové stanice, filmy, experimenty a umelecké inštalácie oslovia rovnako školákov, profesorov aj penzistov. Zaujímavá je napríklad kompletná historická vodná elektráreň v originálnej veľkosti. Technické múzeum raz za rok, na štátny sviatok, tiež umožňuje voľný vstup každému záujemcovi.

Kto sa aspoň trochu zaoberá psychológiou, určite si nenechá ujsť príležitosť pozrieť sa do múzea Sigmunda Freuda, zakladateľa psychoanalýzy. Tu žil a pracoval a tu vzniklo Freudovo dielo Výklad snov. Pomocou jeho najmladšej dcéry Anny boli v roku 1971 v jeho bývalej ordinácii zriadené výstavné priestory, ktoré ukazujú originálne zariadenie čakárne, výber jeho antickej zbierky, autografy, osobné predmety vnášajúce obraz do jeho životopisu. Premietané súkromné filmové snímky rodiny Freudovcov dokumentujú ich život v rokoch 1930-39. V múzejnom obchode dostať kúpiť psychoanalytické diela v rôznych jazykoch.

Na záver sa asi žiada ochutnať likéry v Múzeu pálenky (Alt-Wiener Schanpsmuseum), alebo jeden z druhov gulášov v Múzeu gulášov (Gulaschmuseum), ktoré je vlastne už reštauráciou.

Zaleží len na návštevníkovi, či sa vyberie do Viedne na jeden deň, alebo sa zdrží dlhšie; vtedy sa oplatí kúpiť Wienkarte (250 ATS), ktorá držiteľa oprávňuje 3 dni využívať všetky verejné dopravné prostriedky a zároveň má nárok na poskytnutie zľavy zo vstupného v zámkoch, múzeach, vybraných obchodoch a reštauráciach, aj napr. v spomínanej dvornej cukrárni Demel.

Prehľad najnavštevovanejších múzeií vo Viedni s aktuálnou adresou, telefónom, otváracími hodinami a výškou vstupného pre dospelého si môžete prečítať v časopise Cestovateľ strana 49-50.

Jana Gregorová



Tento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 11.09.2002