Moskva - Nakupovanie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Výkladnou skriňou sovietskej ekonomiky je obchodný dom GUM, ktorý sa nachádza oproti Kremľu. Ten istý tovar je možné kúpiť za výhodnejšie ceny v iných častiach mesta.

Obľúbenou nákupnou ulicou v Moskve je Novy Arbat, situovaný západne od Kremľa a ulica Arbat ulitsa, ktorá vedie paralelne s predchádzajúcou ulicou.

Okhoktny ryad je najnovším obchodným centrom v Moskve, ktoré sa radí medzi najnavštevovanejšie. Dal ho postaviť moskovský starosta Juri Lužkov za 350 miliónov dolárov.

Tverskaja ulica, ktorá vedie severne od Červeného námestia, je najmódnejšou obchodnou ulicou, ktorú lemujú drahé butiky.

Klasické ruské obchody nájdete na ulici Valentin Judaškin, ktorá sa radí medzi najdlhšie ulice v Moskve. Je tu situované i Moskovské nákupné centrum.

Pre lovcov suvenírov je vhodný Palekh a Kholui. V lakovaných skrinkách sa nachádzajú atraktívne darčeky, tradične je to bábika matrijoška alebo samovar.

Medzi ďalšie suveníry sa radia drevené poháre, taniere a lyžice (maľované zlatou, červenou a čiernou farbou) a Dymkovskaje Igrušky - založené na motíve obľúbených folklórnych postavičiek.

Značný dopyt je po vyrezávanom jantáre, porceláne Gzhel, výšivkách Voloďa, vajciach Fabergé a ruskej bižutérii.

V Izmajlovskom parku sa cez víkendy koná trh, je nutné byť opatrný pri výmene dolárov. Ponúkajú sa tu starožitnosti, cennosti, umelecké diela a rukopisy. Iné výrobky, ktoré nie je možné kúpiť v obchodoch zameraných na predaj suvenírov, musia mať pri vývoze exportnú licenciu schválenú Ruskou federáciou.

Ak si návštevník metropoly želá zažiť pravú ruskú atmosféru, odporúčame mu zájsť na Čeremušinsky Rynok, Lomonovsky prospekt. Akumulujú sa v ňom čerstvé potravinové výrobky zo všetkých rohov bývalého Sovietskeho zväzu. Trhovisko je otvorené denne Po - So 07:00-19:00 a v Ne 07:00-17:00. Pri predaji sa nedodržuje očakávaná hygiena, avšak dá sa tu naozaj výhodne nakúpiť.

Najväčším trhoviskom v Moskve je Konkovo, otvorené je denne 08:00-20:00, nachádza sa na ulici Profsojuznaja. Predáva sa tu oblečenie, výrobky užitočné do domácnosti a potraviny.

Obchody sú vo všeobecnosti otvorené Po - So od 09:00-18:00, pričom väčšie sú otvorené od 10:00-20:00. Menšie obchody sú zväčša v poludňajších hodinách zatvorené (13:00-15:00). DPH je 20% (10% pre niektoré potraviny a produkty pre deti).