Moskva - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Moskva rozprestierajúca sa na rovinách Východoeurópskej nížiny, na brehu rieky Moskvy, je už po stáročia hlavou mocného ruského štátu.

Tak ako to obyčajne pri metropolách býva, mesto so svojimi rýchlo rastúcimi štvrťami, modernizujúcou sa infraštruktúrou a obchodnými centrami preplnenými luxusným tovarom pre náhle zbohatlých "nových Rusov" nie je objektívnym reprezentantom krajiny, ktorej väčšina obyvateľov trpí veľkými ekonomickými problémami. Tento fakt však nič nemení na tom, že Moskva je centrom Ruska a magnetom, ktorý priťahuje domácich a zahraničných podnikateľov, umelcov, vedcov a samozrejme aj turistov.

Stredom mesta je už po 8 storočí Kremeľ, ktorý bol sídlom svetskej moci za cárov, predsedov strany aj prezidentov. Vedľa ležiace Červené námestie a obrysy Chrámu Vasilija Blaženého, ktoré sa stali hneď po vzniku televízie vizuálnym symbolom Sovietskeho zväzu, sa dnes pomaly v očiach svetovej verejnosti transformujú na emblém dnes už mierumilovnejšieho ruského medveďa.

V architektúre mesta 70 rokov komunistický sen zanechal svoje nezmazateľné stopy. Ak nie najznámejšími, určite najvyššími sú takzvané Stalinove sestry - 7 výškových budov akoby gotického štýlu, ktoré sa týčia v centrálnej časti mesta.

Dnes sú zdá sa symboly ideológie rovnosti a vlády ľudu boli prekonané. Ostentatívne vojenské prehliadky tankových brigád brázdiacich Červené námestie nahradili symboly bohatstva a luxusu ako spoločenského úspechu moderného Rusa.

Našťastie, pád monopolnej ideológie priniesol aj priaznivejšie zmeny. Mocou vynútený ateizmus nedokázal vykoreniť silné tradície ortodoxnej cirkvi, a tak sú dnes dlho zanedbávané kostoly a katedrály na území mesta usilovne renovované.

Uvoľnenie z kazajky komunistických zákazov ale i nevýhod nedostatkovej plánovanej ekonomiky je patrné aj v uliciach, ktoré hýria nielen pestrofarebnými výkladmi, ale aj rôznofarebnými účesmi mnohých mladých Moskovčanov.

Napriek prevratným zmenám, ktoré mesto podstúpilo a podstupuje, jedno zostáva stále rovnaké - je to krutá moskovská zima. Vnútrozemské podnebie je garanciou, že v zimných mesiacoch mráz klesne aspoň na pár dní pod tridsať stupňov a v lete sa ortuť teplomera vyšplhá rovnako vysoko.