• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Monument Valley - bizarné skalné mesto

Určite ste sa mnohí stretli s obrázkami týchto skál, keď už nikde inde, tak ste ich iste videli aspoň v reklame na cigarety.

MONUMENT VALLEY, alebo ak chcete POMNÍKOVÉ ÚDOLIE sú vysoké skalné útvary, ktoré sa týčia k oblakom. Sú to skaly, ktoré sú symbolom amerického západu. Myslím si, že vôbec to nepreženiem keď napíšem, že toto údolie je najslávnejšou scenériou na svete. Monument Valley preslávili mnohé westernové filmy, natočili ich tu, čo ja viem deväť, (medzi nimi aj DOSTAVNÍK, bolo to v roku 1939). Keď si pozeráte toto údolie, tak máte pocit, že skaly Vám pripomínajú rôzne staré stavby, hrady, či pevnosti, alebo zvieratá, resp. tváre rôznych osobností. Ako sa mení osvetlenie, menia sa aj skaly a Vám sa zdá, že ožívajú. V tomto údolí sa nachádza indiánska rezervácia NAVAJO s rozlohou cez 80 km. Väčšina týchto pozoruhodných skál sa nachádza na celkom malom území, asi 40 km od FOUR CORNERS.

Four Cornes je miesto, kde sa v jednom bode stretajú, štyri štáty
Únie: Colorádo, Utah, New Mexico a Arizona. Práve na tomto mieste môžete prežiť to, čo sa nezvykne stávať cestovateľovi každý deň. Keď sa šikovne postavíte na vybetónovaný štvorec oboma nohami, tak sa Vám  podarí "stáť" naraz v štyroch štátoch! Ak Vaše "labky" majú číslo 41-42 tak je to viac než isté, že sa vám to určite podarí. Tí, ktorí máte nôžku malú, (tak ako ja, iba 37), tak sa to dá vyriešiť inak, jednoducho si ľahnete na zem, a je to...:-).

    Skaly v Monument Valley sú z červeného pieskovca, ktorý vznikol pred 230 miliónmi rokmi. Neskôr bola táto oblasť zaliata morom a záplavy sa postarali o to, aby údolie bolo pokryté naplaveninami. More neskôr ustúpilo a vrásnením vznikli SKALISTÉ HORY. Celá Colorádska planina neskôr bola rozlámaná obrovskými vulkanickými silami zemského vnútra. To trvalo cez 50 miliónov rokov až kým vznikli dnešné skalné útvary Monument Valley.

Údolie je najkrajšie ráno, keď vychádza slniečko. Za každou zákrutou čakajú na vás nové prekvapenia. Pri našej návšteve sme zhliadli toho neúrekom, napríklad aj útes pripomínajúci klenbu, v ktorej hornej časti bol otvor, cez ktorý sme videli na druhú stranu. Neďaleko od tohto útvaru sme mierne zhíkli, lebo pred nami sa ukázala skala vo forme ucha. Pozreli sme očkom do guide-booku, či sa táto skala spomína aj v ňom. Spomína a vraj Indiáni jej hovoria "veterné ucho", pretože keď zafúka silnejší vietor, tak sa skala rozozvučí akousi tajomnou piesňou.

Všade okolo nás sa nachádzalo veľa zbytkov predhistorických indiánskych obydlí. Na útesoch, ktoré sú na prehliadkovej trase sme videli rôzne kresby divokej zveri. Na Dome mnohých rúk  (The House of many hands),čo sú zrúcaniny veľkého puebla vidieť stovky otlačkov dlaní, od tých veľkých až po najmenšie, asi detské. Otlačky sú bielej farby a vydržali celé storočia, je to neuveriteľné. Pri ich skúmaní sme sa smiali a hovorili sme si, že "Amíci", aby si udržali turistov, to tu určite každý rok farbia, aby bolo na čo pozerať...:-)., samozrejme, že to bol iba žart. Tieto kresby a otlačky sú autentické. Je neuveriteľné, aké farby, fantáziu a schopnosti mali predhistorickí Indiáni, ktorí toto všetko vytvorili, že to pretrvalo až do dnešných dní. Otlačok dlaní bol záverečným aktom na rituálnych slávnostiach, ktoré sa na týchto miestach konávali.

Obyvatelia z kmeňa NAVAJO, ktorý tu žije od nepamäti spravujú toto územie. Sú chudobní, ale veľmi hrdí, sú zrastení s prírodou a svojou zručnosťou dokážu obrobiť akýkoľvek materiál. Chovajú ovce a kozy a z vyrobenej vlny ženy pletú prekrásne pokrovce a deky. Ich obydlia sú veľmi biedne, pripomínali nám naše rómske dediny na východe Slovenska, "lepšia šopa" pokrytá hlinou, alebo moderne už vlnitým plechom a to je ich spálňa, kuchyňa aj obývačka pre všetkých. Ich chatrče nemajú komín, dym uniká von iba otvorom v streche. Kmeň Navajo je úzko spojený s kmeňom Apache, ktorý sa v tejto oblasti usídlil už v 16-17. storočí. Tento kmeň tu, v Monument Valley je rozdelený do 50-tich rodov a podľa starých pravidiel musia deti zakladať rodiny mimo tieto rody, (akí sú tí Indiáni múdri, nechú mať debilné potomstvo).

Navajovia žijú v širších rodinách, čo znamená, že majú zodpovednosť k mnohým príbuzným. Navajovia sa často modlia k vode a vetru. Súčasťou ich náboženských rituálov sú aj piesne. Chov dobytka je stále hlavným zdrojom obživy tohto kmeňa. Okrem chovu dobytka Navajovia vyrábajú aj keramiku, pletú košíky, či tkajú rôzne pokrovce a zo striebra tepú krásne šperky. V súčasnom období je Navajov okolo 200 tisíc, sú najväčším indiánskym kmeňom v USA. Rozloha rezervácie, v ktorej žijú je 6 mil. ha a vlastne patrí medzi najväčšie rezervácie v USA. Kmeň NAVAJO má zo všetkých indiánskych kmeňov aj najväčšie príjmy, lebo sa tu ťaží aj ropa, minerály a plyn. Údajne členovia tohto kmeňa sú aj najviac prispôsobiví, už to nie je čistokrvná rasa, ale je pomiešaná s belochmi, ale aj inými rasami.

Ako sa volajú najväčšie skalné oblúky v USA a možno aj vo svete,
resp.ktorá je najfotografovanejšia skala v UTAHU sa odmňa dozviete zase nabudúce..:-). Mimochodom, tú skalu ste už určite videli a ak nie, tak o pár dní ju uvidíte vo zvučke blížiacej sa Olympiády.



Autor/zdroj: Janka Klinková
Text bol naposledy zmenený dňa: 06.02.2002