Moldavsko - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena

1 Leu (MDL) = 100 bani. Bankovky sú v hodnotách 500, 200, 100, 50, 20, 10, 5 a 1 MDL a mince sú v hodnotách 50, 25, 10, 5 a 1 bani.

 
Platobné karty

Platobné karty sú akceptované iba niektorými bankami v Moldavsku, a preto je dobré overiť si možnosti a podmienky bezhotovostnej platby v krajine u vašej bankovej spoločnosti.

  
Otváracie hodiny bánk
Pondelok až piatok od 9:30 do 17:30.  

Jedlo a nápoje

Moldavsko je bohaté na úrodnú pôdu, príroda býva k jeho pracovitému obyvateľstvu veľmi štedrá a obdarováva ho každoročnou úrodou obilia, zeleniny a ovocia, rovnako ako dostatkom mäsa a mlieka. Takáto úrodná rôznorodosť sa prejavuje aj v tradičnej, moldavskej kuchyni, ktorá bola čiastočne ovplyvnená okolitými krajinami ako Bulharsko, Ukrajina, Grécko či Turecko.

 

Základom moldavskej kuchyne je „mamaliga“ – kukuričná kaša, ktorá sa servíruje s pečeným mäsom, syrom a zeleninovým šalátom.

Hlavné jedlá z mäsa, v podobe gulášu, slepačieho vývaru, boršču,  pečeného alebo grilovaného bravčového či hovädzieho, sú známe i našincovi.

  Pokrmy sa servírujú s vynikajúcim lokálnym vínom, či „tuicou“(slivovica).  

Nakupovanie

Turisti radi nakupujú farebné kroje, ručne tkané koberce a lokálne vína ako suveníry z Moldavska. Skvelou príležitosťou pre získanie originálneho darčeku sú trhoviská vo väčších mestách, kde kúpite takmer všetko.

 

Malé obchodíky majú otvorené od 9:00 do 17:00 a väčšie obchody a supermarkety zvyčajne od 8:00 do 20:00.

 

Kalendár podujatí

Zaujímavý je vínný festival, ktorý je zasvätený Národnému dňu vína (13.-14. október). Bohatý program a ochutnávky kvalitného vína každoročne lákajú stovky turistov.

Štátne svatky:

1.január; 7.-8. január (moldavské Vianoce); 8. marec; 1., 8., a 9. máj; 27. august (Deň nezávislosti); 31. august; 13.-14. október.


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...