Mexiko - Praktické info

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

Čas

Podstatná časť Mexika leží v CST pásme, to znamená mínus 6 hodín oproti UTC. Baja California Sur a niekoľko ďalších štátov ležiacich na severozápade krajiny leží v pásme MST, t.j. mínus 7 hodín oproti UTC. Baja California Norte leží v pásme PST, t.j. mínus 8 hodín oproti UTC.

Peniaze

Mena:

Peso, (1 USD = cca 10.50 peso, stav k IV/2007)
1 peso = cca 2.40 SKK


Banky a zmenárne:

Peniaze môžete meniť v bankách a v zmenárňach označených "Casas de cambio".

Telefón

Na Slovensko treba volať z automatu, cez predvoľbu 00 421, potom číslo mesta bez nuly a účastnícka stanica. Telefónne karty na volanie z automatov stoja 50, 100, 200 peso, poplatok za 1 min. z automatu do Európy je asi 15 peso, z pevnej účastníckej stanice 10 peso v silnej telef. tarife a 6 peso v noci, z pošty sa väčšinou volať nedá! Služba Direct nie je v prevádzke, do Mexika sa dá dovolať cez operátora, alebo priamo cez čísla: 00691 + CODE mesta + účastnícka stanica. Mexico-City má code 5, Acapullco má code 74.

Štátne sviatky

1., 5.2. (výročie Ústavy),
21.3. (Narodenie Benito Juárez)
1.5. Deň práce,
16.9. Deň nezávislosti,
12.12. (meniny Patrónka Mexica Sv. Guadalupe), 25.12. (nar. Krista)... .
Väčšie národné sviatky sa v tejto krajine oslavujú takmer každý mesiac. Každé mesto si k tomu ešte pridáva svoje lokálne oslavy rôznych svätých, prípadne slávi trhy. Najvýznamnejším sviatkom v celom Mexiku je Carnaval (Carnival), ktorý sa konáva v poslednom týždni vo februári, prípadne začiatkom marca, (je to týždeň pred popolcovou stredou a pred veľkým 40-dňovým pôstom).
Ďalším veľkým sviatkom je Deň všetkých svätých - Dušičky (2.11.).
V Mexiku sa tento sviatok oslavuje stavaním oltárikov pre zomrelých a to preto, aby sa duša človeka mohla vrátiť na zem.

Miery a váhy

Metrické.

Napätie

110 V, 60 Hz.

Čo Vám pri návšteve Mexika odporúčam ochutnať

Národné jedlá sú sústredené okolo tortilly, bôbov a chilli korenia. Frijoles (fazuľa)- sú bôby, ktoré Vám naservírujú v rôznych podobách, väčšinou varené. Neodporúčame konzumáciu v pouličných stánkoch, vzhľadom na hygienu, existujú tu široké siete rôznych reštaurácií, ktoré sú relatívne lacné (Sanborns, Wings, Lynis, ..., polievka cca 4 USD, rýchle občerstvenie McDonald. Cena za hamburger, hranolky a nápoj cca 50 pesos).
Špeciality mexickej kuchyne:
Friljoles charos - pripomína fazuľovú polievku s údeným mäsom
Tacos - mexické tacos s rôznymi druhmi mäsa
Quesadillas - múčne placky s rozmanitými plnkami, najčastejšie šunka - syr
Pozzole - hustá polievka s bravčovým a kukuricou
Barrbacoa - delikátna jahňacina

Alkohol

Alkohlické nápoje predstavujú predovšetkým tequilla a pulque - čo je stredne tvrdý drink, ktorý sa vyrába z miazgy maguey, (kaktus agave), pije sa tu dosť veľa piva (michelada - pivo s citrónovou šťavou a soľou), rumu a tiež vína.

Toalety

Verejné, poplatok je 1-2 peso, v každom obchode, (vrátane potravín sú WC bezplatné).

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...