Mexiko City - Info/Letenka/Hotely

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


Mexiko City (špan. Ciudad de México) vyrástlo na ruinách starovekého hlavného mesta Aztéckej ríše Tenochtitlánu. Rozsiahla mexická metropola je kultúrnym, geografickým a politickým srdcom Mexika.

Leží vo vnútrozemí, vysoko v horách (2240 m n. m.) a je najväčším mestom v krajine. Centrum tvoria námestia Zócalo a Tri Kultúry.

Počet obyvateľov hlavného mesta predstavuje sčítanie obyvateľstva dištriktu Distrito Federal - 8720916.

Ciudad de México sa radí medzi mesta s najväčšími sociálnymi rozdielmi medzi obyvateľmi jednotlivých štvrtí. Pre východnú časť je príznačná chudoba, nezamestnanosť, nedostatok jedla a pitnej vody. Medzi najchudobnejšie štvrte patrí napríklad Netzahualcóyotl (1,5 mil. obyv.). Západná časť je rajom solventných ľudí.

Metropolu obkolesuje reťazec pohorí vrátane vulkánu Ixtaccihuatl a Popocatepetl, ktoré sú stále aktívne. Tieto pohoria sú prirodzenou prekážkou pre šírenie znečistenia vzduchu a mestského smogu, ktorý spôsobuje hlavne doprava a priemysel.

I keď je klíma mierna po celý rok, najvhodnejšie obdobie na návštevu Mexika City je od októbra do marca, pretože mierna zima rozptyľuje znečistenie.

Denne prichádzajú za lepšími životnými podmienkami do Mexica City imigranti z celej krajiny, ktorí sa usídľujú v prímestských predmestiach, ktoré pôsobia značne kontrastne k moderným úradom a apartmánovým blokom Polanco a Chapultepec.

Neustále rastúci počet prisťahovalcov do mexickej metropoly vyústil do extrémov bohatstva a chudoby, ktoré priniesli nárast kriminality.

Mexico City malo rušnú históriu. Založil ho v r. 1525 španielsky konkiskador, ktorý po dobytí Aztéckej ríše vybudoval nové mesto na ruinách Tenochtitlánu. Aztékovia prišli na dané územie v r. 1345 a postavili kamenné mesto na ostrove v strede jazera Texcoco. Legenda hovorí, že Aztéci uvideli na kaktuse orla jesť hada, čo bolo znamenie, aby sa usadili a postavili mesto.

Poloha hlavného mesta Aztéckej ríše sa vyznačovala excelentnou defenzívnou polohou. Do príchodu Španielov Aztéci dominovali regiónu, vyznačovali sa hrubosťou a krvavými rituálmi.

Moctezuma, aztécky kráľ, veril, že Cortés je vracajúci sa boh Quetzalcóatl. Konkiskadori zničili Aztécku ríšu a Tenochtitlán upadol do zabudnutia až kým v sedemdesiatych rokoch minulého storočia neobjavili robotníci zvyšky chrámu Templo Mayor.