• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Mesto Fénix zrodené z popola

Ako je pre Poliakov zaujímavá dovolenka na Slovensku, tak je pre našinca zaujímavé Poľsko. So svojimi krásami, bohatou históriou, hradmi, zámkami, kostolmi, mestami ako napríklad Krakov, či metropola krajiny Varšava.

Ako je pre Poliakov zaujímavá dovolenka na Slovensku, tak je pre našinca zaujímavé Poľsko. So svojimi krásami, bohatou históriou, hradmi, zámkami, kostolmi, mestami ako napríklad Krakov, či metropola krajiny Varšava.

Tú sme, vďaka Poľskej leteckej spoločnosti LOT, navštívili. Hodinka letu z rakúskeho Schwechatu uplynula ako voda, spestrila nám ju výborná strava na palube lietadla. Len chvíľku trvala cesta autobusom z letiska Okecie do centra Varšavy, ktoré je od mesta vzdialené iba 8,5 km. Poloha, sami uznáte, je nespornou výhodou tohto letiska.

Skoro dvojmiliónová Varšava, ktorej história siaha do 13. storočia, od roku 1530 hlavné mesto krajiny, leží po oboch stranách Visly na ploche asi 448 kilometrov štvorcových. Je plná parkov, zelene, vraj najkrajšie mesto po Paríži. Tak som to aspoň počul. Zrejme preto ju v minulosti volali Parížom severu. Dnes jej mnohí hovoria mesto - Fénix, zrodené z popola. A kostoly. Tých je tu, hlavne s Starom meste, neúrekom. Nečudo, veď 80 percent Poliakov sú katolíci.

Perlou Starého mesta je Kráľovský zámok, hojne navštevovaný turistami. Cez druhú svetovú vojnu zničený Nemcami pri bombardovaní, od roku 1970 obnovovaný, čo trvá dodnes. Mohlo sa tak stať aj skôr, komunisti však do rekonštrukcie sídla poľských kráľov veľa chuti nemali. Veď to bol v minulosti symbol poľského snemu i Poľsko-Litovského štátu. Podľa zachovaných pôvodných predmetov a častí, je zámok rekonštruovaný. Časť prekrásnej výzdoby interiéru je pôvodná, časť nanovo vyrobená. Vzorom pre salóniky bolo Versailles 18. storočia, zaujímavý je trónna sála. Pôvodná je kráľovská spálňa, jej originálne drevenné obloženie. V čase našej návštevy bola posteľ kráľov v rekonštrukcii. Škoda, že exponáty zo zámockej knižnice sú dodnes na Ukrajine. V minulosti ich tam odviezli Rusi. Ak chcete tú krásu vidieť, bude vás to stáť vstupné 12 zlotých, čo sa rozhodne oplatí.

Po spomínanom bombardovaní mesta Nemcami vznikli na ruinách domov nové, v štýle starých z 15.-16. storočia - podľa pôvodných plánov. Námestie v Starom meste bolo plné turistov, môžete sa previezť na koči či vláčiku - staromestskéj koľajke za 14 zlotých pre dospelých a 12 pre deti. Ako sa vám zapáči. Na prechádzke Starým mestom sa dostanete k pomníku Jana Kiliňskieho. Vodcu ľudu počas Varšavského povstania v roku 1794. Na Fretovej ulici si môžete zasa pozrieť dom, v ktorom sa narodila držiteľka Nobelovej ceny Maria Curie-Sklodowská. V Katedrále sv. Jána - panteóne slávnych Poliakov, sú zasa, okrem iných osobností, pochovaní Henrik Sienkewicz, laureát Nobelovej ceny za literatúru, svetoznámy hudobník Ignacy Paderewsky, či Gabriel Narutowicz, prvý prezident nezávislého Poľska.

Keď sa zatúlate do najkrajšej časti Starého mesta, na Rínok, máte na čo pozerať. Pouliční muzikanti, stredoveká štruktúra ulíc, renesančné fasády zrekonštruovaných domov do originálnej podoby. Každý z nich má svoju históriu aj názov. Odvodený od mena prvého majiteľa. Tu nájdete dve múzeá - Historické múzeum mesta Varšavy a Literárne múzeum Adama Mickiewicza. Keď ste už tu, prejdite sa staromestskými bočnými uličkami. Za pozornosť rozhodne stoja Kamienne schodki a Krzywe. Tu nájdete Slovenský inštitút.

Varšavské Staré mesto dýcha neopakovateľnou atmosférou, pohodou, je ako stvorené pre turistov. Turistická sezóna trvá celý rok, najmä bohatý kultúrny život v jeseni a v zime láka návštevníkov.

Ak čas, vyhradený na prehliadku mesta uplynie, a vy sa musíte pobrať na letisko, jednou z možností je taxík. Vzhľadom na blízkosť letiska je 30 zlotých, aj po prepočte na slovenské koruny, prijateľná suma. Pre tých, ktorí do Varšavy pricestovali s LOT-om, máme ešte tip na ubytovanie. Vedľa letiska, v hoteli Gromada, kde ako klient LOT-u máte nárok na zľavu. Zaujímavá ponuka. Ak sa potrebujete vo Varšave ubytovať, škoda ju nevyužiť. My sme ju nevyužili, nemali sme možnosť. Náš deň vo Varšave sa skončil a lietadlo na Swechat už čakalo. Snáď niekedy inokedy.

Ľubo Homolka



Tento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 11.09.2002