Mauzóleum – Krásnohorské Podhradie - Úvod

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí je mimoriadne cennou pamiatkou secesného staviteľského a sochárskeho umenia. Patrí medzi najhodnotnejšie pamiatky secesného umenia nielen na Gemeri, ale aj v rámci celého Slovenska. Postavili ho ako rodinnú kryptu v rokoch 1903-1904 pre Dionýza Andrássyho a jeho manželku Františku.


Návrh mauzólea pre Andrássyovcov vyhotovil Richard Berndl a Ing. arch. Konštantín Frick. Sochárska výzdoba je zase dielom Maxa Fricka a Eduarda Schmuckera. Samotné mauzóleum sa týči do výšky 20 metrov. V interiéri dominujú dva sarkofágy z bieleho talianskeho mramoru. Ide o ten istý mramor, z ktorého je vytesaná aj socha Dávida od Michelangela. Aj bočné steny stavby sú pokryté mramorovými platňami z celého sveta.


Spodnú časť kupoly na pilieroch okien zdobia postavy anjelov z pestrofarebnej mozaiky. Medzi sarkofágmi je vo výklenku umiestnený oltár. Malú kupolu nad nimi zdobia zlátené mozaikové kocky. Celý objekt mauzólea v Krásnohorskom Podhradí obklopuje krásny park. U nejedného návštevníka vzbudzuje toto mauzóleum predstavu „slovenského Tádž Mahálu“.


Okolie Krásnohorského Podhradia je veľmi atraktívne a je priam stvorené na dovolenku. Ponúka veľké množstvo pamiatok (napr. hrad Krásna Hôrka), ako aj krásnu prírodu (napr. Národný park Slovenský kras, množstvo jaskýň,...). Stačí si len nájsť ubytovanie a váš relax môže začať.

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Nachádza sa v Slovenskom krase na juhozápadnom úpätí Silickej planiny, kam celý jaskynný systém prechádza a meria spolu 22 km, z čoho 5,1 km patrí Domici. Mohutná kvapľová výzdoba, charakteristické sú tzv. bubny, štíty a jazierka.
Téma: Jaskyňa
Je najväčšou a najkrajšou aragonitovou jaskyňou v SR. Jaskyňa je vytvorená v bielych a modrých kryštalických vápencoch. Pozostáva z chodieb a siení po tektonických poruchách, zväčšených koróziou presakujúcich vôd. Výzdobu tvoria väčšinou biele trsy a kríčky aragonitu, ktorých biela farba ostro kontrastuje s modrými vápencami. Prevádzkový okruh meria 300 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Revúca, Rožňava
Nachádza sa na západnom úpätí Silickej planiny v Slovenskom krase a je vývojove veľmi mladá. Preteká ňou Čierny potok, ktorý sa objavuje ako podzemný tok v neďalekej Silickej ľadnici. Výzdoba jaskyne je biela, žltá až hnedočierná, charakteristické sú biele brká, 2-3 mm hrubé, miestami 2,5 až 3 m dlhé. Prevádzkový okruh je 300 m dlhý.
Téma: Jaskyňa