Martinik - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Terénna členitosť Martiniku prechádza od vysokých pohorí na severe a centrálnych vlnitých pahorkatín v okolí Fort-de-France do nízko položených oblastí západného pobrežia. Martinik má bohatý výber maličkých múzeí, ktoré reprezentujú pestrú históriu a kultúru ostrova, opisujúc naviazanosť cisárovnej Jozefíny na Martinik, erupciu Montagne Pelée, obchod s rumom či miestnu výrobu bábik.

Hlavné mesto Port-de-France vládne kľukatými uličkami a pestrofarebnými trhoviskami. V centre sa rozprestiera zelený park La Savanne, ktorému dominuje socha martinickej rodáčky a Napoleonovej manželky, Jozefíny. Múzeum Départemental uchováva pozostatky karibsko-indiánskej histórie ostrova a jeho súčasťou je i zaujímavé umelecké centrum. Rodný dom cisárovnej Jozefíny leží na náprotivnom brehu zálivu, pojímajúceho martinickú kapitolu.

Sopka Montagne Pelée (1430m) naposledy ožila v roku 1902, kedy doslova zmietla z povrchu zemského mesto St Pierre a jeho 30 000- ovú populáciu. Jediný, kto prežil, bol väzeň Auguste Ciparis, zatvorený v podzemnej cele. Po katastrofe bol oslobodený a zomrel niekde v Amerike, kde bol dlhé roky prezentovaný ako púťová atrakcia. Rozvaliny St Pierru sú dnes obľúbenou turistickou pamiatkou. Miestne múzeum (Musée Volcanologique) rozpráva príbeh živelnej katastrofy pomocou pôvodných fotografií a dokumentov. I napriek mohutným škodám je možné i v súčasnosti vidieť krásu bývalého St Pierru, najlepšie o tom vypovedajú staré kamenné schodištia a mosty či pozostatky divadla. Populárna je i šedá piesková pláž. Pobrežné vody, ktoré ju obmývajú sú plné vrakov lodí potopených v onen osudný deň.

Neďaleko Le Carbet, kde sa vylodil Kolumbus počas svojej štvrtej výpravy (1502), leží prestavaná plantáž Leyritz, ktorá je ďalšou populárnou atrakciou Martiniku.

Na juhu ostrova sa nachádza hlavné turistické centrum Pointe du Bount s niekoľkými naozaj prekrásnymi plážami. Jednou z nich je i Le Diamant, neďaleko ktorej (4km) čnie z morských vĺn slávna Diamntová skala – nemý svedok vojen medzi britskou a Napoleonovou flotilou.