Manchester - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Manchester je mesto ležiace v severozápadnej časti Anglicka. Má 437 000 obyvateľov a je 6. najľudnatejšie mesto v krajine. Je súčasťou konurbácie Veľký Manchester (zahrňuje okrem iného vlastný Manchester, Trafford, Tameside, Salford, Wigan, Bolton, Bury, Oldham, Rochdale a Stockport), kde žije 2,5 milióna obyvateľov.

 

Mesto je neuveriteľnou fúziou rôznych štýlov, trendov a ideí, ktorých nositeľmi je jedna z najväčšej študentskej populácie v Európe. Energia mladosti prispela ku korunovácií Manchestru za hlavné mesto severnej časti krajiny.

 

V blízkosti mestského centra v Salford Quays je plánovaná regenerácia oblasti, ktorá v minulosti slúžila na stavbu lodí (obdoba londýnskej oblasti Docklands), s využitím pre výstavbu call centier. V r. 2006 bol oznámený zámer o presťahovaní niektorých redakcií BBC do Quays z Londýna.

 

Manchesterská história je prepojená s Rimanmi, ktorí sa tu usídlili okolo r. 79 a ostali ďalšie tri storočia. Podľa historických dokumentov už v r. 1322 sa mesto radilo medzi textilné centrá, bavlna sa dovážala do r. 1600. Po priemyselnej revolúcii sa spracovanie bavlny radilo medzi hlavné aktivity a čoskoro sa anglická metropola stala významným priemyselným svetovým centrom.

 

Ekonomický rozvoj mesta bol tak obrovský, že v r. 1844 bývalý anglický premiér Benjamin Disraeli vyhlásil o Manchestri, že jeho víťazné hospodárske ťaženie je hrdinské ako antické Atény.

 

Po rokoch boomu nastalo obdobie ekonomického úpadku (1960 až 1980). Keď sa mesto začalo pomaly zotavovať, uskutočnil sa v mestskom centre teroristický bombový útok, organizovaný v r. 1996. Financie potrebné na ďalšie oživenie ekonomiky boli investované do jeho obnovy. Súčasný rast metropoly je ťahaný urbanistickou regeneráciou.

 

Manchester charakterizuje značné množstvo kancelárskych priestorov. Central Business District sa nachádza v centre mesta vedľa Piccadilly so stredom na uliciach Mosley Street, Deansgate, King Street a Piccadilly. Nové kancelárie sa začínajú stavať i v oblasti na západ od Deansgate v štvrti Spinningfields. Prvou významnou stavbou v tejto časti mesta bola centrála Royal Bank of Scotland. V budúcnosti tu má vyrásť i 110 m vysoká budova justičného centra Crown Court.

 

Anglická metropola je v súčasnosti centrom umenia, mediálneho priemyslu, vysokoškolského vzdelania a obchodu. Mesto podporuje vibrujúcu umeleckú scénu, ktorá začína pri skupinách ako Smiths, Stone Roses a Oasis, pokračuje známymi zabávačmi, umelcami a poetmi. Tzv. soap opera Coronation Street je najdlhšie vysielaná britskou televíziou, ktorá si získala fanúšikov po celom svete.

 

Metropola je tiež známa v športovom svete predovšetkým futbalovými klubmi Manchester United a Manchester City, kriketovým klubom Lancashire County Cricket Club a usporiadaním 17 hier Commonwealthu v roku 2002.