• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Malorka-slnečný raj cyklistov

Pre mnohých z nás sa pojem Malorka zužuje na predstavu pláží plných turistov, betónových hotelových komplexov a uniformných švédskych stolov.

Pre mnohých z nás sa pojem Malorka zužuje na predstavu pláží plných turistov, betónových hotelových komplexov a uniformných švédskych stolov. Z istého pohľadu taká Malorka byť môže, ale ponúka aj oveľa zaujímavejší pohľad.

Nechajte sa nalákať a prijmite pozvanie na výlet …
V prvom rade je dobré vyhnúť sa na tomto najväčšom a najznámejšom baleárskom ostrove plnej sezóne. Obdobie od polovičky februára do polovičky mája, alebo od konca septembra do konca októbra, je totiž ideálne nielen z dôvodu, že sa vyhnete domácemu nepríjemnému počasiu: v tejto dobe je tu menší počet turistov, sú tu prívetivo naladení Malorčania a hlavne príjemné a slnečné počasie.

Po druhé je dobré presvedčiť sa, že Malorka naozaj neponúka len pláže. Môže sa pýšiť vnútrozemím, ktoré je právom nazývané cyklistickým rajom. Ponúka totiž okrem mierne zvlnených terénov s množstvom zaujímavých zastávok (kláštory, klasické malorské dedinky a pod.) aj pohorie Serra de Tramuntana s cyklistickou lahôdkou - roklinou Sa Callobra.

Prímorské cyklovýlety
Ak si určíme Palmu da Mallorcu, hlavné mesto ostrova, ako naše hlavné východisko na výlety, môžeme prvé aklimatizačné cesty viesť pozdĺž pobrežia. Smerom na východ vedie cesta okolo majáka na Cap Blanc k malebnému fjordu Cala Pí; cestou vám môže byť odmenou veľmi príjemné kúpanie v priezračnom modrom mori. Pokiaľ by ste sa chceli vydať na opačnú stranu od Palmy, hlavným cieľom sa stane určite mestečko Andratx, preslávené trhmi. Na nich sa dajú kúpiť ovocie a zelenina, typické mäsové výrobky, údeniny a syry, krajkové výrobky, keramika či doplnky do domácnosti z dreva. Okolitá krajina vám bude často pripomínať domov - miernymi kopčekmi, akoby hrboľmi vystupujúcimi zo zelene, zalesnenej krajiny, lúk či sadov.

Iné pobrežie môžete zažiť na opačnej strane ostrova. Cesta je dlhšia a naviac "doplnená" nepríjemným tunelom, neprejazdným pre cyklistov; musíme ho preto obísť cez kopec a to je ďalší dôvod, prečo využiť drevený turistický vláčik z Palmy do Solleru (so zastávkou na pomarančových plantážach). Soller má prístavisko - Port de Soller, po jeho zhliadnutí môžeme pokračovať v ceste po severnom pobreží. Tam za navštívenie stojí mimo iné horská vieska Valldemossa, preslávená pobytom mileneckej dvojice F. Chopina a G. Sandovej. Návrat do palmy je radostný - dlhý a rýchly zjazd so záverečnou etapou po cykloceste.

Putovanie vnútrozemím
Malorka je ostrov menších rozmerov, takže sa len ťažko dá rozdeliť pobrežie od vnútrozemia. Preto sa venujme etape, ktorá zahŕňa oboje. Cestovanie turistickým vláčikom sa vám určite zapáči, preto nie je dôvod si to nezopakovať. Tentokrát ale zo Solleru smerom na druhú stranu, do pohoria Sierra de Tramuntana. Urobíme si čas na malú odbočku do dedinky Fornalutx, ktorá bola niekoľkokrát za sebou vyhlásená za najkrajšiu dedinu celého Španielska. Posilnení týmto kultúrnym zážitkom sa môžeme vydať do rokliny Sa Calobra a Torrent de Parais. Sa Calobra je magnetom pre všetkých vášnivých cyklistov: ak sa spustíte dolu, bude vám srdce búšiť vzrušením nad rýchlou a technicky náročnou jazdou. Odvážnym, ktorí sa po všetkých serpentínach a ostro rezaných zákrutách (jedna z nich sa dokonca nazýva "kravatovým" uzlom) vydajú naopak smerom hore, bude srdce búšiť intenzitou pohybu a výkonu. Cyklistickí matadori z celej Európy, ktorí jazdia tréno-vať práve na Malorku, si v tejto rokline merajú čas, za aký ju vyšliapu, a dobrým výkonom sa v Sa Calobre môže pýšiť každý naozajstný cyklista.

Vráťme sa ale k Palme a k trochu jednoduchším stúpaniam. Severovýchodne od hlavného mesta sa nachádza stolová hora Randa s tromi "poschodiami"; v každom z poschodí stojí zaujímavý kláštor, dokumentujúci silnú náboženskú tradíciu ostrova. Okrem toho sa tiež môžeme vydať do niekoľkých stredísk remeselnej výroby na Malorke, predovšetkým Manacoru, kde vyrábajú malorské perly, preslávené na celom svete. Labužníkom odporúčame zastaviť sa v dedinke Manacor, v blízkosti ktorej sa nachádza obľúbená reštaurácia U diabla. Je v nej obrovské ohnisko, zo stropu visia najrôznejšie údeniny, a na zdravie sa tu pripíja typickou malorskou "becherovkou" hierbas.

Zostáva nám už len vydať sa na polostrov Formentor. Odporúčame opäť použiť vlak do mesta Inca a z neho pokračovať na Formentor. Tento polostrov je veľmi úzky a je tak "vystrčený" pred ostrov, že ponúka úchvatné panoramatické pohľady do všetkých svetových strán. Odtiaľto je potom príjemné vydať sa do Alcúdie, prístavného mesta, a pozdĺž pobrežia sa vrátiť späť k vlaku. Nezabudnite si pritom dať niektorú z malorských špecialít, či už rybiu špecialitu alebo zvláštny likér z jalovca nazývaný palo.

Neprávom sprofanovaný ostrov ponúka bezpočet možností k cyklistickým výletom - pozdĺž pobrežia, do vnútrozemia s menším či väčším prevýšením, do miest a dediniek. Ak opustíte hlavné plážové ulice Palmy, spoznáte pôvodné malorské viesky, kostolíky a krčmičky. "Veľké" pamiatky na vás čakajú priamo v Palme: katedrála, budova burzy, múzeum Joana Miró i hrad Belvoir. Naplánujte si tohtoročnú májovú dovolenku na ostrove, kde slnko svieti 300 dní v roku a kde vládne pohoda.

Katarína Fitzová



Tento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 03.09.2002