• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Maledivy, perly v Indickom oceáne

Ako perlový náhrdelník na tmavomodrej zamatovej podložke sa rozprestierajú koralové ostrovy súostrovia Maledív na hladine Indického oceánu, vzdialené len štyristo námorných míl od južného cípu indického subkontinentu.

Ako perlový náhrdelník na tmavomodrej zamatovej podložke sa rozprestierajú koralové ostrovy súostrovia Maledív na hladine Indického oceánu, vzdialené len štyristo námorných míl od južného cípu indického subkontinentu.

Už pri prílete sa návštevníkovi z lietadla naskytá nevšedný pohľad na koralové útesy siahajúce až k hladine tyrkysových lagún, akoby objímajúc menšie, či väčšie ostrovy, ktoré sú tvorené vrcholmi len niekoľko metrov nad morskú hladinu sa vynárajúcich dvojtisícoviek podmorského masívu. Krištáľovočisté vody lagún plné podmorského života, snehobiele horúce pieskové pláže obklopujúce ostrovy porastené tropickou vegetáciou, palmy nakláňajúce sa nad pokojnú hladinu oceána, stoly hotelových zariadení prehýbajúce sa pod množstvami tropického ovocia a špecialít z morských živočíchov, to je ten jemný materiál, z ktorého sú utkané dovolenkové sny mnohých z nás. Je to ten najlepší liek na nervy každodenným zhonom vystresovaných obetí civilizácie, ktoré s obľubou strávia dni jedinečnej dovolenky na tých drobných, slnečným svetlom zaliatych fliačkoch pozemského raja bez akéhokoľvek zhonu a stresu. Fascinácia tohoto ostrovného sveta pretrváva i v období rozmachu turistického ruchu, keď denne prilietajú stovky turistov z rozličných končín sveta na ostrov s medzinárodným letiskom, vybudovaným neďaleko hlavného ostrova Male.

Už prílet a pristávanie je mimoriadnym zážitkom, pretože pristávacia dráha obrazne povedané, začína, i končí v mori. Malými hydroplánmi, ktoré pilotujú skúsení piloti z Austrálie alebo Kanady, prípadne rýchločlnmi sa návštevníci rozvážajú na svoj vysnívaný ostrov, jeden z tých 1200 ostrovov rozdelených do 26 atolov zaberajúcich 90 000 km2 plochy, zahrňujúcich však len do 300 km štvorcových súše. Pretože vznik koralových útesov prebieha i v súčasnosti je možné v tom množstve ostrovov a ostrovčekov nájsť všetky štádiá ich vzniku. Len niečo okolo 200 ostrovov je obývaných, z čoho vyše 80 je vyhradených turistickému ruchu. Začiatok turizmu sa na Maledivách datuje na začiatok sedemdesiatych rokov minulého storočia.

Prvý turistický ostrov vznikol na podnet talianskych investorov, ktorí majú doteraz veľmi pozitívny ohlas u maledivskej vlády. Prví turisti prichádzali na maledivské koralové útesy za krásami podmorského sveta. Boli to práve bádatelia svetových morí Jack Cousteau a Hans Haas, ktorí v rokoch päťdesiatych a šesťdesiatych podnikli niekoľko expedícií na zmapovanie podmorského sveta tejto časti Indického oceánu a ukázali svetu dovtedy nevídanú bohatosť a pestrosť koralového mora okolo Maledív. Prvé turistické zariadenia boli zamerané na potreby profesionálnych a rekreačných potápačov. Maledivska vláda čoskoro zistila aký potenciál prírodné krásy ostrovného sveta poskytujú a začala s organizovaním výstavby nových zariadení. Prvé turistické ostrovy vznikali v atoloch blízko hlavného mesta. Neskôr sa výstavba rozšírila aj na vzdialenejšie atoly. Súčasný program rozvoja turizmu počíta s výstavbou ďalších troch až štyroch turistických ostrovov na každý regionálny celok. Celkom má byť do roku 2010 do 120 turistických ostrovov. Pri výstavbe turistických zariadení sa postupuje ekologicky a ohľaduplne k prírode. Využívajú sa miestne prírodné materiály a architektonické prvky chrakteristické pre túto oblasť.

Turistické ubytovacie zariadenia sú typu bungalovov citlivo vsadených do vegetácie alebo exkluzívne umiestnených nad plytké lagúny. Na Maledivách si nájde každý ten svoj ostrov podľa nárokov alebo peňaženky. Sú tu zastúpené exkluzívne zariadenia so všetkým komfortom a len s niekoľko málo bungalovmi, splňajúce i tie najvyššie nároky svetových hviezd showbiznisu ako sú Madona, Elton John, Sting a iní, ktorí tieto miesta pravidelne navštevujú. Nájdu sa však i skromnejšie zariadenia trojhviezdičkovej kategórie, lepšie vyhovujúce nárokom i finančným možnostiam našinca. Ale príroda je v tomto smere spravodlivá a ponúka každému rovným dielom 12 hodín denne slnečného svitu, príjemne teplé a krištáľovočisté koralové more, snehobiele pláže a pestrý podmorský život.

Naším vysnívaným ostrovom sa stal asi 600 m dlhý a 200 m široký kus koralového ostrova vyčnievajúci asi tak 1,5 m nad hladinu oceánu, na vonkajšom okraji atolu Baa, hrdiaci sa jazykolomným názvom Fonimagoodhoo. Hotelové zariadenie nesie názov Reethi Beach Resort a pracuje pod vedením skúseného maledivského manažera. Vybrali sme si ho z bohatej ponuky katalógu cestovnej kancelárie Neckermann. Ostrov bol odovzdaný do prevádzky len dva mesiace pred našou navštevou a vyznačoval sa vynikajúcou polohou na vonkajšom okraji atolu, čo je zárukou pestrého podmorského života.

Po jedenásťhodinovom lete zo Schwechatu a hodinovom lete malým hydroplánom sme konečne pristáli na pokojnej vode lagúny, kde na nás už čakal dhoni, typický pestrofarebný motorový čln Maledivčanov používaný na prepravu osôb medzi ostrovmi, aby nás previezol tých zvyšných niekoľko desiatok metrov k malému mólu vedúcemu na pevninu. Bola polovička apríla, teda koniec hlavnej sezóny, ktorá trvá od januára do apríla, i keď vzhľadom k priemernej ročnej teplote medzi 26-32°C sú Maledivy vhodným dovolenkovým cieľom po celý rok. Po privítaní pracovníčkou cestovnej kancelárie sme boli vyzvaní, aby sme si odložili obuv a tak sa symbolicky zbavili posledných zvyškov záťaže civilizácie. A skutočne to pôsobilo blahodarne. Takmer celý ostrov bol pokrytý jemným koralovým pieskom, a tam kde bola zem, boli nahrubo pieskom vysypané chodníčky. Takže sa dalo pohybovať naboso po celom ostrove a jemný, vyhriaty piesok, príjemne masíroval topánkami deformované chodidlá, čo prispievalo k vzniku pocitu voľnosti a nespútanosti v priebehu celého pobytu. Vzhľadom k tomu, že sa na Maledivach nevyskytujú žiadne nebezpečné alebo jedovaté živočíchy, pohyb po ostrove bol príjemný a ničím neobmedzený. Ľahké a ležérne oblečenie, prevažne tričká a šortky ktoré sú štandardom na turistických ostrovoch, prispievalo k absolútnej pohode a neviazanosti tak potrebnej na dni bezstarostnej dovolenky.

Zaujímavou zmesou národností bol personál ostrova. Už spomínaný maledivský manažér so svojou švajčiarskou manželkou boli vedúcimi osobnosťami hotela. Zástupca manažéra bol sym-patický mladík s Nového Zélandu, na recepcii sa striedali mladé dievčatá z bývalého východného Nemecka, absolventky drážďanskej akadémie cestovného ruchu. Potápačská základňa, ktorá bola pod švajčiarskym vedením, mala nemeckých a francúzskych inštruktorov. Pestrú zmes národností dopĺňali Indovia a Cejlónčania, ako vedúci personál reštaurácií, a Maledívčania, ktorí sa starali o obsluhu a čistotu. Maledivska vláda striktne dbá na oddelenie turistov od domorodého obyvateľstva. Maledivčania žijú svojím nerušeným životom na svojich ostrovoch a do kontaktu s turistami sa dostanú iba tí, čo pracujú ako personál. Väčšinou sú to všetko mladí muži. Ženám je prístup na turistické ostrovy úplne zakázaný. Turista si môže urobiť obraz o živote Maledivčanov v priebehu organizovaných návštev niektorého domorodcami obývaného ostrova.

Na našom ostrove bolo 100 bungalovov pre 200 osôb. Personál, ktorý sa staral o pohodlie turistov, tvorilo 220 zamestnacov. Zamestnanci boli ubytovaní v budovách umiestnených uprost-red ostrova, oddelene od ostatných priestorov pre turistov. Bola tu dokonca i malá mešita pre duchovné potreby Maledivčanov, ktorí sú moslimovia. Chodníčky pre pohyb turistov boli usporiadané vhodne tak, že personál nebol rušený vo svojom súkromí všadeprítomnými turistami. Na menších ostrovoch sa to rieši tak, že personál je ubytovaný na jednom zo susedných ostrovov, ktorých je na dosah člnom z turistického ostrova vždy niekoľko.

Bungalovy pre turistov boli rozmiestnené pozdĺž južného pobrežia, včlenené do vegetácie tak dômyselne, že ich od mora nebolo vôbec vidno. Iba dvadsať bungalovov umiestnených nad plytkou lagúnou na juhozápadnej strane ostrova, rozložených vejárovite a pospájaných navzájom i s pevninou dreveným chodníkom, naznačovalo, že ide o turistický ostrov. Bungalovy od mora oddeľuje široký pás jemného piesku tvoriaci prírodnú pláž, poskytujúcu dostatočné miesto na slnenie i plážové hry. Každý tu má svoje ležadlo a niečo také ako obsadzovanie, ktoré poznáme z letovísk pri Stredozemnom mori, je tu neznámy pojem. Piesočná pláž ústi priamo do mora ktoré je plné koralov rôznych útvarov a veľkostí, medzi ktorými sa preháňajú farebné rybičky nepredstaviteľných tvarov. Asi desaťmetrový úsek do šírky pozdĺž celého pobrežia s maximálnou hĺbkou vody do troch metrov je priam ako prírodné akvárium, ktoré prechádza do takzvaného domáceho útesu, kde morské dno prudko klesá do hĺbky až tridsiatich metrov. Toto je práve to najvhodnejšie miesto na pozorovanie podmorského života. Stačí si nasadiť okuliare, vziať si dýchaciu trubičku a pozorovateľovi sa predstaví jedno z najfantastickejších prírodných divadiel s hlavnými postavami morských orytnačiek, mánt alebo ihravých delfínov, ktorých život je možné pozorovať z bezprostrednej blízkosti.

Na opačnej strane ostrova sa rozkladajú jedáleň, tri reštaurácie, bar a coffee shop, reštaurácia otvorená 24 hodín, postavená uprostred tyrkysovej lagúny spojená s pevninou dreveným mostom. Je tu príjemné posedenie hlavne večer, keď chladivý vánok pofukuje od mora. Plná penzia zahrňuje stravovanie v ktoromkoľvek zariadení. Ponuka je pestrá zahrňujúc jedlá medzinárodnej kuchyne ale i miestne špeciality z rýb i iných plodov mora. Typickú chuť miestnej kuchyne podfarbuju curry korenie a kokosový orech, ktoré dávajú jedlám exotickú príchuť. Hojne používané chili papriky sú ďalšou špecialitou, ktorá môže našinca občas i prekvapiť vo forme pikantnej špeciality maledivskej kuchyne.

Lagúna na tejto strane je takmer bez koralov, s piesočným dnom a hĺbkou do dvoch metrov, vytvárajúc tak akési prírodné kúpalisko a priestor na vodné športy. Požičovňa športových potrieb ako sú surfy, malé katamarany, je umiestnená bezprostredne pri lagúne. Na severnom konci ostrova sú vybudované telocvičňa a tenisové kurty s osvetlením, takže športuchtivý turista si tiež príde na svoje. Bazén v tieni vysokých kokosových paliem poskytuje mokré útočište tým, ktorí neholdujú slanej vode Indického oceánu.

Ale hlavným dôvodom, prečo sú Maledivy tak hojne navštevované ostáva nenapodobiteľná krása podmorského sveta. Každý maledivský ostrov bez výnimky má dobre vybavenú potápačskú základňu. Okrem pravidelných výjazdov dvakrát za deň so skúsenými potápačmi - na útesy v okolí, je možné urobiť si základný výcvik alebo sa len nechať uviesť do ríše Poseidona skúseným inšt-ruktorom v rámci jednorazového výletu. Každá potápačská základňa má podrobne zmapované more vo svojom okolí, aby mohla ponúknuť najrozmanitejšie pohľady do podmorského sveta. Naša základňa sa hrdila 52 miestami, ktoré striedavo navštevovali skupiny potápačov plaviacich sa na už spomínaných dhoni. Najväčšej obľube sa tešili miesta ako Akvárium, Manta point a Koral garden. Akvárium bolo povestné tým, že sa tam v ranných hodinách zdržovala skupina asi tridsiatich mladých žralokov a dali sa z bezpečnej vzdialenosti pozorovať ako v akváriu. Manta point bol známy tým, že sa tam pravidelne dali stretnúť štvor až päťmetrové exempláre týchto planktonožrútov. Kto sa chcel kochať pohľadom na najrozmanitejšie a najfarebnejšie koralové formácie, nenechal si ujsť potápanie v Koral garden. A tí, ktorým sa potápanie dvakrát za deň zdalo príliš málo a nevedeli sa nabažiť tej nádhery, mohli sa dosýtosti ponárať na útese priamo pred ostrovom, alebo sa pridať k labužníkom, ktorí sa vybrali na nočné potápanie.

Vybavenie turistických zariadení ako i priebeh života na ostrovoch je absolútne podriadené potrebám návštevníkov a každý si tu nájde svoj rytmus a spôsob regenerácie, ktorý mu najlepšie vyhovuje. Veď to najdôležitejšie leží priamo pred dverami, stačí len vyjsť a vybrať si. Či už je to príjemná prechádzka po pláži spojená s hľadaním prázdnych mušlí, ktoré more pravidelne vyplavuje na breh, alebo bezstarostné slnenie sa na ležadle priamo pred vlastným bungalovom, či oddychovanie v tieni paliem. Počas chvíľ aktivity sa odporúča využitie bohatej ponuky na vodné športy alebo výlety do podmorského sveta. Je v podstate jedno, pre ktorý ostrov sa dovolenkár rozhodne, základné atribúty ako more, slnko a piesočnatá pláž sú rovnako prítomné všade. Väčšie ostrovy poskytujú viacej možností pohybu po suchej zemi, väčšiu variabilitu aktivít, poskytujú však prechodný domov viacerým turistom. Menšie zas očarujúcu romantickú atmosféru v takmer rodinnom kruhu tých niekoľko desiatok dovolenkárov, ktorých človek v priebehu dovolenky bezprostredne spozná.

Dúfam, že toto rozprávanie vás dostatočne "podráždilo" a vyburcovalo vašu zvedavosť. Pozrieť si na vlastné oči ten malý pozemský raj. Ak áno, už vám nezostáva iné, len si zájsť do najbližšej cestovnej kancelárie a vybrať si ten ostrov snov na najbližšiu dovolenku.

Ondrej Mikla



Tento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 23.08.2002