Malajzia - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Medzinárodná doprava

Lietadlom

Národná letecká spoločnosť Malaysia Airlines (MH) spája hlavné malajské letiská (Kuala Lumpur, Penang, Kuching, Kota Kinabalu) s inými svetovými a európskymi metropolami (Paríž, Rím, Londýn, Frankfurt).

 

Približná dĺžka letu z Frankfurtu do Kuala Lumpuru je 12 hodín, 30 minút.

 

Najväčšie medzinárodné letisko Kuala Lumpur leží 55 km južne od centra metropoly. Taxíkom vám cesta do mesta potrvá 40 minút , autobusom približne 1 hodinu. Najlacnejšou alternatívou je kombinácia autobusu a vlaku: autobusy na stanicu Nilai jazdia každých 30 minút medzi 7:15 a 22:30. Vlaky z Nilai na hlavnú vlakovú stanicu v Kuala Lumpur premávajú každých 20 až 30 minút od 6:45 do 22:45, takýto výlet vám zaberie cca hodinu a pol.

 

Vnútroštátna doprava

Lietadlom

Pevninská Malajzia je pomerne malá krajina, a tak pre cestovateľov neexistuje zvláštny dôvod využívať jej predražené, vnútroštátne linky. Bohužiaľ lietadlo je jediným spôsobom prepravy na Borneo, preto je dobré využiť letecké pasy, ktoré vás oprávňujú na 5 ľubovoľných letov v rámci krajiny a v konečnom dôsledku vám ušetria veľa peňazí.

 
Autobusom

Systém autobusovej dopravy je na pevninskej časti Malajzie výborný – moderné diaľkové autobusy sú klimatizované, rýchle, čisté a pomerne lacné a pretože jazdia i niekoľko krát denne, väčšinou v nich nie sú problémy s miestom . Cesty na malajskom polostrove sú v dobrom technickom stave. Najlepšie je využiť modernú diaľnicu sever – juh, prechádzajúcu naprieč Malajziou od thajských hraníc až do Singapúru.

 
Vlakom

Vďaka hustej sieti autobusov, nebudete mať dôvod využívať vlakové spojenia, ktoré sú na Malajskom polostrove tiež na vysokej úrovni.

V provinciách Sarawak a Sabah na Borneu sa cestuje tzv. vanami – mikrobusy s premenlivou trasou jazdy, podľa prianí jednotlivých cestujúcich.

 
Autostop

Malajzia je jednou z najideálnejších zemí sveta pre stopovanie. Aj keď ho miestni sami moc nevyužívajú, väčšinou vám zastavia na prvé mávnutie

.
Člny

Na pobreží Bornea sa k doprave okrem autobusov používajú i rýchle klimatizované člny, ktoré jazdia tiež aj po tunajších pralesných riekach

 

Väčšina uvádzaných informácií o krajine bola prevzatá zo sprievodcu pre (nielen) nezávislé cestovanie ázijskými krajinami, knihy Cesta na Východ autorov Ivy a Ivana Brezinových.