Madagaskar - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Centrálna vrchovina
Hlavné mesto a niektoré ďalšie dôležité mestá sa nachádzajú v oblasti Hauts Plateaux, horskej reťaze, ktorá sa skladá z útesov a priepastí, a ktorá prebieha stredom Madagaskaru zo severu na juh.

Antananarivo, často nazývané Tana, je postavené na troch úrovniach.
Palác kráľovnej a s ním spojený kráľovský dvor (Rova) patria pod ochranu pamiatok. Na najnižšej úrovni mesta sa nachádza trhovisko Analakely. Na trhovisku Zuma je najrušnejšie v piatky; je však treba mať sa na pozore pred zlodejmi. Tsimbazaza je zoologická a botanická záhrada a je otvorená vo štvrtok, sobotu a počas štátnych sviatkov. V tesnej blízkosti sa nachádzajú turistické informácie. Po západe slnka je lepšie sa nevzďaľovať príliš ďaleko od hotela.

Ambohimanga je rodiskom štátu Madagaskar a nachádza sa 20 km od hlavného mesta. Toto mesto je obklopené lesmi a je známe ako "Modré mesto", "Sväté mesto", a taktiež aj ako "Zakázané mesto".
Aj tu sa nachádza kráľovský palác. Miestna citadela bola známou kedysi vojenskou pevnosťou Merina a ešte dnes sa v nej nachádzajú budovy, pôvodne používané na ceremónie. Mestská brána pozostáva z veľkej kamennej platne, ktorou môže pohnúť len štyridsať mužov.
Pravidelne v nedeľu sa tu konajú rituálne oslavy na pamiatku predkov.

Mantasoa leží 80 km od hlavného mesta a je obľúbeným cielom výletov a poriadania piknikov. Nachádza sa tu umelo vytvorené jazero, borovicové lesy a prvý hospodársky areál na Madagaskare.

Ampefy (nachádza sa 90 km od hlavného mesta) je sopečnou oblasťou s vodopádmi, sopečným jazerom a vulkánmi.

Perinet je chránená prírodná rezervácia a leží 140 km od hlavného mesta.

Sever
Sever Madagaskaru sa vyznačuje bujnou zelenou vegetáciou a dvoma veľkými horami. Tsarantanana (2880 m), najvyšší vrch na ostrove, je hlavne vo vyššie položenom dažďovom pralese porastaný obrovským papradím a lianami. V národnom parku Montagne d''Arbre (1500 m) sa nachádzajú slávne orchidei a rôzne druhy lemura.

Mahajanga je hlavným mestom provincie a nachádza sa na ústí najväčšej rieky na Madagaskare Betsiboka. Cesta k mestu je zjazdná len od júla do októbra. Loďkou môžete plávať na Nosy Bé a ku ostatným ostrovom. Nachádzajú sa tu mnohé jaskyne, z ktorých najzaujímavejšie nájdete v blízkosti mesta Anjohibe, asi 90 km vo vnútrozemí.

Nosy Bé je najdôležitejšou madagaskarskou turistickou oblasťou. Tento ostrov sa nachádza pri západnom pobreží Madagaskaru a je obklopený viacerými menšími ostrovmi. Let z hlavného mesta trvá približne hodinu. Najväčším ostrovným mestom je Andoany (Hell-Ville). Celkom v blízkosti tohto mesta sa nachádzajú ruiny indickej dediny zo 17. storočia.

Na najsevernejšom výbežku ostrova sa nachádza kozmopolitné prístavné mesto Antisiranana (predtým Diégo Suaréz). Pri meste sa nachádza veľmi pekná zátoka. Povyše mesta sa rozprestiera nádherná krajinná oblasť s jazerami, vodopádmi, jaskyňami a dažďovým pralesom. V blízkosti sa taktiež nachádza chránený národný park Montagne d''Arbre. Ak chcete tento park navštíviť, musíte mať povolenie, ktoré získate od Ministčre des Eaux et Foręts (jeho pobočka sa nachádza v meste). Pri obci Ramena sa nachádza veľmi pekná piesočná pláž, no je tu nebezpečenstvo výskytu žralokov. Cesta smerom na juh, ku hlavnému mestu je zjazdné len v období od júla do októbra.

Mesto Toamasina leží na východnom pobreží, je hlavným mestom provincie a nachádza sa v ňom najväčší prístav krajiny. Cesta z Antananarivo trvá autom približne 8 hodín.

Juh
Juh Madagaskaru je neúrodný. Hlavným mestom provincie je Fianarantsoa, ktoré je dôležitým centrom produkcie vína a ryže ako aj výborným východiskovým bodom na podnikanie výletov do oblastí južnej vrchoviny. Jedným z najzaujímavejších miest, ktoré sa nachádzajú v okolitých horách je Amabalavao, ktoré má byť podľa povestí "domovom mŕtvych". Útesy Ifandana boli v roku 1811 svedkom masovej samovraždy. Národný park Isalo sa nachádza uprostred pieskovcovej horskej reťaze. Je možné sa sem dostať automobilom s pohonom na všetky kolesa, pešo so sprievodcom a je tu možnosť stanovania. V Ranomafana sa nachádza termálne kúpalisko.
V plážovom rezorte Mananjary, na východnom pobreží, je lepšie sa kvôli výskytu žralokov, vyhýbať kúpaniu v mori.

Taolanaro (predtým Fort Dauphin) leží na juhovýchodnom výbežku ostrova a bolo prvým francúzskym osídlením na Madagaskare. Ešte je možné vidieť zrúcané časti pevnosti zo 17. storočia. Toto mesto a jeho okolie je známe plodmi mora, orchideami a mäsožravými rastlinami. V blízkosti sa taktiež nachádza národný park Berenty, v ktorom žijú zriedkavé druhy zvierat.

Západ
Západná oblasť Madagaskaru bola pôvodne obrastaná listnatými lesmi, dnes sa ale väčšinou skladá zo savany. Táto časť krajiny je len skromne obývaná.

Toliara je hlavným mestom provincie juhozápadného pobrežia. Sú tu nádherné pláže a možnosti potápania, rybolovu, plachtenia a ďalších vodných športov.

Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...