Madagaskar - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Medzinárodná doprava
Lietadlo
Madagaskarská národná letecká spoločnosť Air Madagascar (MD) (Internet: http://www.air-mad.com) ponúka letecké spojenia do susedných krajín a do Kene, Tanzánie, na Seychelské ostrovy, Maurítius a taktiež do niektorých európskych miest
(Mníchov, Paríž). Let z Mníchova do Antananarivo trvá približne 12 hodín.

Medzinárodné letiská
Antananarivo (TNR) leží 17 km od mesta; Nossi Bé (NOS) (lety na Seychelské ostrovy); Mahajanga (lety do východnej Afriky a na Komorské ostrovy); Toamasina (Maurícius a ostrovy Réunion)
Letiskové poplatky: 100 FF pri letoch do Európy, 80 FF pri letoch do susedných afrických štátov.

Loď
Hlavným prístavom ostrova je Toamasina. Kotvia tu výletné lode v rámci plavieb po Indickom a Tichom Oceáne.

Vnútroštátna doprava
Lietadlo
Väčšina územia krajiny je dosiahnuteľná lietadlom. Nachádza sa tu vyše 200 pristávacích plôch, z ktorých je 57 verejných.
Letecká spoločnosť Air Madagaskar (MD) lieta do 51 miest a regiónov na ostrove a ponúka zvýhodnený cestovný pas Air Tourist Pass, ktorý umožňuje neobmedzené cestovanie v rámci určeného časového obdobia. Letiskové poplatky pri vnútroštátnych letoch sú 6000 FMG.

Loď
Najdôležitejším prístavom krajiny je Toamasina. Dravé, riečne splavy robia mnohé rieky nesplavitelné. Madagaskarské ministerstvo turizmu (Das Ministčre du Tourisme de Madagascar) ponúka Foto-Safari v malých člnoch po riekach Betsiboka a Tsiribihina.

Vlak
Z mesta Toamasina (na východnom pobreží) pravidelne premávajú osobné vlaky do Antsirabe (cez Antananarivo). Rovnako z mesta Manaraka do Fianarantsoa. Severná dráha je ešte len vo fáze budovania, južná dráha vedie hustým dažďovým pralesom. Vagóny 1. triedy sú klimatizované. Na všetkých štrekách premáva jeden alebo dva vlaky denne.

Auto/Bus
Na Madagaskare je asi 3500 km asfaltových ciest. Mnohé z nich potrebujú opravu. Asfaltové cesty spájajú mestá v centrálnej vysočine a vedú ďalej ku východnému a severnému pobrežiu. Tri hlavné spojovacie cesty vedú z mesta Anatananarivo do miest Mahajanga (RN4), Toamasina (RN2) a do Fianarantsoa (RN7).
V ostatných častiach krajiny je niekoľko spevnených ciest, väčšina však pozostáva z nespevnených ciest, z ktorých sú v období dažďov (od novembra do apríla) mnohé neprejazdné. Diaľkové autobusy sú skôr nespoľahlivé.

Taxi
Na Madagaskare premávajú dva druhy taxíkov: Taxi-bes sú rýchlejšie a pohodlnejšie; Taxi-brousses sú lacnejšie, no sú aj pomalšie, pretože zastavujú na požiadanie všade. Aj napriek jednotnej tarife sa na cene za odvoz radšej dohodnite vopred. Rikša: Okrem oblastí s prehustenou premávkou a príliš strmých ciest sa rikšou dostanete všade. Požičovne áut sa nachádzajú len vo väčších mestách, kde je taktiež možnosť si vypožičať motocykel. Podmienkou je medzinárodný VP.

Poznámka
Das Ministre du Tourisme de Madagascar ponúka veľký výber túr so sprievodcom, ktoré môžu trvať až jeden mesiac. Ak plánujete cestovať na vlastnú päsť, musíte mať na pamäti, že sa v niektorých regiónoch vyskytujú banditi. Okrem toho cestovanie v niektorých regiónoch sťažujú klimatické podmienky a neschodný terén.