Luxembursko - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Mesto Luxemburg
Mesto Luxemburg, hlavné mesto Luxemburska, je rozdelené na dve časti: príjemné starobylé centrum s pevnosťou a starými uličkami s mačacími hlavami (svetové dedičstvo UNESCO) a moderné centrum okolo námestia du Krichberg, podľa turistických sprievodcov „Wall Street Luxemburgu“.

Luxemburg bol založené v roku 963 grófom Siegfriedom, ktorý tu dal na skale nad riekou Alzette postaviť zámok Lucilinburhuc (bol zničený v roku 1867). Známy francúzsky staviteľ Vauban neskôr v službách Ľudovíta XIV. spravil z Luxemburgu „Gibraltár severu“. Zo zámku je dnes zachované opevnenie, turisti však môžu okrem ruín stredovekých stavieb navštíviť napríklad aj podzemné katakomby.

Mesto pretínajú dve údolia, Petrusse a Alzette, ktoré prekonáva niekoľko mostov. Na hlavnom námestí Place d''Armes, rovnako ako v celom mestskom centre, najmä v časti Grud, nájdete množstvo kaviarní a reštaurácií.

Striedanie stráží môžete sledovať pred oficiálnym sídlom Veľkého Vojvodu Palais Grand Ducal, pozoruhodná je katedrála Notre Dame zo 17. storočia. V meste nájdete aj množstvo galérií a múzeí (najmä Národné múzeum prírodnej histórie, Múzeum histórie a umenia a Múzeum mesta Luxemburg).

Do modernej štvrti okolo plâteau du Kirchbergsa dostanete cez Pont Grand Duchesse Charlotte, pravdepodobne najpozoruhodnejší s mestských mostov. V tejto štvrti nájdete veľké nákupné centrá, obrovský komplex kín a množstvo budov s modernou architektúrou.

Luxemburg je jedným z bankových a investičných centier Európy a sídli tu aj niekoľko centrálnych inštitúcií Európskej únie: európsky štatistický úrad Eurostat, Európska investičná banka či Generálny sekretariát Európskeho parlamentu.

Viac informácií o Luxemburgu: www.lcto.lu (Mestská turistická kancelária).

Ďalšie atrakcie v Luxembursku
Luxembursko je krajina s príjemným zeleným vidieckym koloritom a množstvom historických pamiatok, ktoré sa nachádzajú v okruhu niekoľko málo desiatok kilometrov. Krajina je rozdelená na päť turistických regiónov. Centrálna a južná časť okolo hlavného mesta je charakteristická vlniacimi sa poliami a lesmi.

Müllerthal
Na severovýchode leží Müllerthal s pieskovcovými skalnými formáciami a lesmi. O regióne vzdialenom asi 30 kilometrov od hlavného mesta sa často hovorí ako o „malom Švajčiarsku“ – je tu veľké množstvo zaujímavých turistických chodníkov, fascinujúce skalné útvary a bystriny s kryštáľovo čistou vodou. Hlavnými turistickými centrami oblasti sú Larochette a Beaufort (v obidvoch nájdete aj zaujímavé zámky).

Krajina červených skál
Južne od hlavného mesta leží Krajina červených skál, ktorej dala meno pôda bohatá na železo. Táto oblasť bola kedysi centrom oceliarskeho priemyslu a je tu niekoľko priemyselných miest – a množstvo dnes už opustených tovární. Centrom je druhé najväčšie mesto krajiny Esch.

Údolie rieky Moselle
Na juhovýchode Luxemburska leží Údolie rieky Moselle, okolo ktorého sa rozprestiera známy vinársky kraj. Moselle zároveň tvorí 42-kilometrovú hranicu medzi Luxembruskom a Nemeckom, ktorú môžete prekonať po moste v hlavnom meste oblasti, Grevenmacheri. V blízkosti je aj malá dedinka Schengen, kde bola v roku 1995 uzatvorená známa Schengenská dohoda o spoločných hraniciach. Tunajší zámok počas svojho exilu v Luxembursku namaľoval spisovateľ Victor Hugo.

Ardeny
Severnú tretinu štátu tvoria luxemburské Ardeny (v luxemburčine „Eisléck“), oblasť s nádhernou prírodou, fascinujúcimi horami a údoliami. Vstupnými bránami do Arden sú mestá Wiltz a Diekirch. Známym turistickým centrom je Esch-sur-Sűre, mesto obkolesené prirodzenou vodnou priekopou, ktorú vytvorila rieka Sűre. Niekoľko kilometrov proti prúdu je umelá nádrž, rezervoár pitnej vody a ochrana pred povodňami, ktorá je ideálnym miestom pre vodné športy.

Viac informácií o turistických atrakciách Luxemburska nájdete na webovej stránke www.ont.lu (Národný turistický úrad).

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...