Luxembursko - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Doprava do krajiny
Lietadlo
Národným leteckým prepravcom je Luxair , priame letecké spojenie je z Viedne, Grécka, Talianska, Portugalska, Španielska, Švédska a Veľkej Británie. Letisku Luxemburg - Findel (LUX) je 8 kilometrov severovýchodne od mesta.

Vlak
Priame spojenia so všetkými okolitými krajinami; cesta vlakom z nemeckého Frankfurtu trvá 3 hodiny 30 minút, z Paríža 4 hodiny, z Bruselu 2 hodiny 30 minút.

Auto/Bus
Do Luxemburska sa autom dostanete z Frankfurtu za 2 h 30 min, z Bruselu za dve hodiny, z Paríža za 4 hodiny. Cestné spojenie je veľmi dobré.

Vnútroštátna doprava
Vlak
Železnica je v krajine dobre prepojená s autobusovou dopravnou sieťou. Pri dlhšej návšteve sa oplatí Benelux Tourrail, 30-dňový lístok umožňujúci neobmedzené cestovanie vlakmi CFL a autobusmi CFL/CRL v Luxembursku, Holandsku aj Belgicku. Systém „horaire cadencé“ vo vlakoch zaručuje, že zo všetkých železničných staníc odchádza vždy raz za hodinu vlak do všetkých ostatných miest v krajine.

Za približne 90 eúr na deň si môžete kúpiť Luxembour card (platnú jeden až tri dni), ktorá vás oprávňuje na cestovanie verejnou dopravou a bezplatný vstup na miesta najväčších turistických atrakcií. Druhou možnosťou je öko Pass, jednodenný lístok na cestovanie verejnou dopravou.

Auto/Bus
V Luxembursku je kvalitná cestná sieť aj autobusová doprava medzi jednotlivými mestami.

Všetci vodiči musia so sebou nosiť určitý obnos peňazí (asi 15 eúr), aby mohli na mieste zaplatiť prípadné pokuty. Motocyklisti musia mať po celý deň zažaté svetlá. Maximálna povolená rýchlosť je 50 km/h v obciach, 90 km/h mimo obcí a 120 km/h na diaľniciach. Zelená karta nie je povinná, ale bez nej máte v Luxembursku len minimálne možné krytie v prípade nehody.


Mestská doprava
V hlavnom meste premávajú mestské autobusy, lístky sú identické na mestskú aj medzimestskú prepravu. V Luxembursku nepremáva metro ani električky, plánuje sa však vybudovanie „vlakových električiek“, ktoré budú premávať na bežných vlakových tratiach.
Taxíkov je dosť, ale nemožno ich zastaviť priamo na ulici.

Súvisiace linky

Vlak miestny -

Route Planer - interaktívny plánovač automobilovej trasy (en)

Vlak medzinárodný -

Vlakové spojenia do/z a v krajine. - Pre informácie o medzinárodno...

O luxemburskej autobusovej a železničnej doprave -

Prague Airport Transfers PRG - zajistujeme osobni prepravu osob z / n...